Ρεμπετοκαφενές (Αιγάλεω)

ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ: ΤΟ ΠΑΠΟΡΙ,Η ΠΑΞΙΜΑΔΟΚΛΕΦΤΡΑ,ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ,ΤΟ ΡΕΜΑ ΚΑΙ ΕΤΕΡΑ ΟΜΟΡΦΑ ΑΣΜΑΤΑ …ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΒΑΡΕΘΟΥΜΕ!

καλημέρα παιδιά ,φίλε αν θές γράψε μου καμιά πρόταση , που μπορώ να βρώ αυτα τα
ξεβαρεμένα άσματα , γιατί τα τελευταία χρόνια τα ψάχνω και δεν τα βρίσκω , εγω αντίθετα πια
βαρέθηκα τα δήθεν ψαγμένα και βαρετά τραγούδια σε συνδυασμό τους μουσικούς που
πληρώνονται για να παίζουν για πάρτη τους και όχι για τον κόσμο , για τον λόγο που πληρώνονται δλδ , καμιά ιδέα φίλε μου γιατί έκοψα την έξοδο για να μην πάθω μελαγχολία.
να είσαι καλά …
:109::112:

Στο ρεμπετοκαφενε (για να μη φανω υπερβολικος) το μισο το φτιαχνει ο κοσμος.

Ο Τασος παιζει οτι γουσταρει ο κοσμος.Τζουμποξ ο ατιμος.

Εχθες εμφανιστηκε και ο Μυστακιδης αλλα σαν πελατης, και οταν του ηρθε η ορεξη για να παιξει ειχαμε φυγει.:106:

Η Τίνα πάντως ήταν εκεί!!! :slight_smile:

συγγνώμη που θα γίνω εριστικός, αλλά πήγαινε στο οποιοδήποτε ρεμπετάδικο και τουριστομάγαζο να ακούσεις 20 τραγούδια να ανακυκλώνονται κάθε βράδυ, και τους μουσικούς να παίζουν μόνο για το μεροκάματο βαριεστημένα. το sealabs έχει εννιά χιλιάδες κομμάτια στη βάση του, λές τα 8880 να είναι βαρετά και μελαγχολικά; δεν ξέρω αν φταίνε οι επανεκτελέσεις που έκαναν χιτάκια κάποια κομμάτια και ρίξαν στα τάρταρα κάποια άλλα…
πάντως πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε πως ο μουσικός θα παίξει καλά όταν γουστάρει (ακόμα και τα χιτάκια). κι όταν κάποιος βρίσκει κάτι καινούριο στο δρόμο του να το εκτιμάει και να το προσέχει, αντί να γυρίζει πίσω στα σίγουρα. προσωπικά παρακαλάω να ακούω άγνωστα κομμάτια, ή κάποια που δεν τα είχα εκτιμήσει αρκετά.
για να μην αδικήσω τον κώστα όμως, το πρόβλημα είναι υπαρκτό. πρέπει να εναλλάσσονται γνωστά με άγνωστα (σχετικό πάντα, αναλόγως την παρέα) για να κρατιέται το ενδιαφέρον. καλό το να ακούμε με ενδιαφέρον ένα άγνωστο κομμάτι, αλλά αν δεν συμμετέχουμε και λίγο (τραγούδι, παίξιμο, χορός) κάπου βαριόμαστε και το ρίχνουμε στην κουβέντα με το διπλανό.
σόρρυ για το off-topic και τη φλυαρία. παρεπιμπτόντως, στο ρεμπετοκαφενέ έχω περάσει θαυμάσια, κι ας αγκομαχούσα με την κιθάρα πίσω από άγνωστα σ’εμένα κομμάτια.

ξέρω φίλε μου το ρεμπετοκαφενέ και τον τασούλη ,αλλα εχω και την γυναίκα μου που με το δίκιο της θέλει και κάτι πιο κοσμικό και με μικροφωνική για να ακούγεται καλύτερα και εχει και δίκιο σε αυτό γιατι οταν θες να ακούσεις ενα τραγούδι η βαβούρα σου σπάει τα νεύρα…
ο τασούλης εννοείται οτι κάνει τα χατήρια όλου του κόσμου , μιλάμε για πολύ καλό παιδί , αρκει να μην του ζητάνε και ρουβά !!!:112:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:18 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:05 —

φίλε μου το ίδιο πράγμα λέμε , τι άγνωστα και γνωστά ??? το καλό τραγούδι το ακούς ,το ξέρεις δεν το ξέρεις , εγω συχαίνομαι τα τσιφτετέλια , τι να κάνω ?? να απαγορεύσω στους άλλους να ακούνε νταχτιρντί ??? πέρα απο αυτό όμως υπάρχει λύση και πολύ απλή και που την συναντούσα συχνα , πάντα θα έλεγα , αφου κάνει το πρόγραμμα ο καλός μουσικός και κάνει την πλάκα του , μια ωρίτσα πρίν κλείσει , να παίξει αυτά που του ζητά ο κόσμος , πάντα στο ύφος του καταστήματος εννοείται ,απλά πράγματα ,και οχι σε κάθε τραγούδι , 7 λεπτά ταξίμι με συνοδευτικό λίγο τραγουδάκι ,
όσο για τα τουριστομάγαζα φίλε μου εδω στη νίκαια και γύρω τυχάνει να είμαστε πρόσφυγες σμυρνιωτάκια και δεν έχουμε τέτοια μαγαζάκια , ούτε πήγαμε ποτέ μας …:109:

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά τσιφτετέλια είναι και τραγούδια όπως ο καϊξής, θα σπάσω κούπες, σεράχ, χαρέμι στο χαμάμ κά. Καταλαβαίνω την απέχθεια (ως …πολιτισμική αντίδραση) όμως πιστεύω πως δεν οφείλεται στο ρυθμό αλλά στην ισοπέδωσή του.

Ο καϊξής δεν είναι τσιφτετέλι αλλά bolero. Δεν ξέρω πώς μπορεί να το έλεγε ο Χατζηχρήστος βέβαια!!!

συμφωνώ , έτσι τα ακούω και γω ,οχι όμως με πλήκτρα και 4 ώρες συνέχεια ,
όπως τα ζειμπέκικα που απο το πολύ χώσιμο που βάζουν κάποιοι μπουζουξήδες νομίζοντας οτι πάντα το γρήγορο παίξιμο είναι καλό ,δεν ξέρεις αν ειναι ζειμπέκικο ή , τσιφτετελορούμπα ,

για να τελειώσει το θέμα βρε παιδιά ,είναι κακό να αλλάζει λίγο το αυτί ???
4 ώρες ,και αστακό να τρως ,θα ξεράσεις κάποια στιγμή ,πως αλλιώς να το πώ ???:112:

Άκουσα Μυστακίδη…??:089:Ε για να μην έχεις και παράπονο πάρε ένα δωράκι:063:
//youtu.be/cmG85IsWzBg


//youtu.be/sPGW267vRgM

[CENTER]

                      [/CENTER]

Και ένα με τον Τάσο στο μπουζούκι…:089:

[video=ΡΕΜΠΕΤΟΚΑΦΕΝΕΣ]980[/video]

μόνο που ο Τασούλης παίζει μπαγλαμά και όχι μπουζούκι ,Τινάκι , τον ξέρω καλά βλέπεις , εεε ναι παραπονιάρης είμαι …

Στο συγκεκριμένο βίντεο ναι…στο μαγαζί όμως που είναι οι 2 τους στη αρχή και πριν μαζευτούν άλλοι μουσικοί παίζει μπουζούκι ο ίδιος…όχι?

Πρόσεξε γιατί το ‘‘παραπονιάρης’’…μπορεί εύκολα να γίνει ‘‘γκρινιάρης’’:slight_smile:

σε ποιό καλέ ??? ενα βίντεο έχεις με τον τασο ,

χμμμ γκρινιάρης ε??? γιατί εσείς οι γυναίκες μόλις δεν συμφωνήσει κάποιος μαζί σας τον λέτε γκρινιάρη ??? πα πα πα σκληρές καρδιές κακούργες …:109:

Υπάρχει αυτό το είδος ανδρών ακόμα?:019:…πρέπει να είναι αυτοί οι τύποι που οδηγούν μοτο στον “γύρο του θανάτου” ε?:088:

Προς φιλους ρεμπετομανεις:

Την Τεταρτη 23/12/2009 στο ΡΕΜΠΕΤΟΚΑΦΕΝΕ στο Αιγαλεω,Μαρκου Μποτσαρη 90 (παραλληλος Ιερας Οδου,λιγο πριν τη γεφυρα του Κηφισσου),210 5981020 και ωρα 21.00 παιζεται το μουσικο αφιερωμα :

“ΤΑ «ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ» ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ” .

Ενα ταξιδι σε παλια ρεμπετικα που οι ιστοριες των τραγουδιων , διαδραματιζονται μπροστα σε πορτες παραθυρα και σκαλοπατια ,μια παραμελημενη θεματολογια του ρεμπετικου οπου η συναισθηματικη φορτιση,κυριως υπο μορφη ερωτικης απογνωσης ,οπως βγαινει απο τις δυνατες εικονες, μαγνητιζει,ισως πιο πολυ απο οτι σε οποιαδηποτε αλλη κατηγορια και στιχουργικη «σκηνοθεσια» ερωτικων τραγουδιων.

Παιζουν:

>Η Μαρα Καλοζουμη :Φωνη-Ζηλια-Κουταλια
>Ο Γιωργος Μιχελινακης :Φωνη-Κιθαρα
>Ο Τασος :Φωνη-Τριχορδο

Ελπιζω να τα π(ι)ουμε!!!

Προς φιλους ρεμπετομανεις:

Την Τεταρτη 17/02/2010 στο ΡΕΜΠΕΤΟΚΑΦΕΝΕ στο Αιγαλεω,Μαρκου Μποτσαρη 90 (παραλληλος Ιερας Οδου,λιγο πριν τη γεφυρα του Κηφισσου),210 5981020 και ωρα 21.00 παιζεται το μουσικο αφιερωμα :

“ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ” .

«Μια επιλογη απο παλια αγαπημενα ρεμπετικα τραγουδια που αναφερονται στην επωδυνη πλευρα της σχεσης του ανθρωπου με το χρημα και στα οποια ο επικαιρος στιχος τους τα καθιστα σημερινα,ετσι για να φανει ακομα μια φορα ,οτι το ρεμπετικο που αγαπησαμε,οχι μονο ξεπερασμενο δεν ειναι ,αλλα αντιθετα διαχρονικο,αφου τα τραγουδια εν ετει 2010 μπορουν οπως τοτε ,να συγκινησουν να ταυτιστουν και να κυλησουν λυτρωτικα απ΄το στομα καθε οικονομικα ζορισμενου μερακλη»

Παιζουν:

>Η Μαρα Καλοζουμη :Φωνη-Ζηλια-Κουταλια
>Ο Γιωργος Μιχελινακης :Φωνη-Κιθαρα
>Ο Τασος :Φωνη-Τριχορδο

Ελπιζω να τα π(ι)ουμε!!!

Την Τετάρτη 28/4/2010 στο ΡΕΜΠΕΤΟΚΑΦΕΝΕ στο Αιγάλεω, Μάρκου Μπότσαρη 90 (παράλληλος Ιεράς Οδού, λίγο πριν τη γέφυρα του Κηφισσού),210 5981020, και ώρα 22.00, παίζεται το μουσικό αφιέρωμα:

“Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΕ 40 ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ” .

«Ενα παραμυθενιο μπαρκο στο χωρο και το χρονο ,με τα αγαπημενα μας ρεμπετικα τραγουδια δεμενα για καρινα.Αφετηρια και καταληξη ο Πειραιας και χρονος το πρωτο μισο του αιωνα .Ο γυρος του κοσμου μεσα απο τα ματια του ναυτικου του μπουζουξη του ταξιδευτη ,σε μερη ονειρικα νοσταλγικα και πλανα.
Μια μικρη μουσικη Οδυσσεια οπου οι εξωτερικες και οι εσωτερικες πορειες μπλεκονται ,ετσι που στο τελος δεν ξεχωριζεις αν ο προορισμος ηταν αιτια η αφορμη για το ταξιδεμα,(οπως δεν διακρινεις αν μια παρασταση ειναι αιτια η αφορμη για το ανταμωμα),τραγουδια ζωες μαζι στο ιδιο αμπαρι διχως σκοπο ορατο μα με παλμο και νοημα συνωμοτικο καργαρισμενες , σαν του γιαλου τα κυματα που πηγονερχονται αγκαλιασμενα στην ακρη καποιου ωκεανου…καπου…καποτε…ετσι…»

Παιζουν:

>Η Μαρα Καλοζουμη :Φωνη-Ζηλια-Κουταλια

>Ο Γιωργος Μιχελινακης :Φωνη-Κιθαρα

>Ο Τασος :Φωνη-Τριχορδο

Ελπιζω να τα π(ι)ουμε!!!

ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ,

ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ 22-23 ΜΑΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΣΤΟ ΡΕΜΠΕΤΟΚΑΦΕΝΕ!

ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΤΗΡΙΟ ΤΖΑΜΑΡΙΣΜΑ!

ΑΠΟ 31 ΜΑΙΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ,ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΡΑΔΥ ΜΟΛΙΣ ΣΟΥΡΟΥΠΩΝΕΙ ,ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΕΞΩ ,ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΤΟΥ ΚΑΦΕΝΕ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΣΥ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ!!!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ Π(Ι)ΟΥΜΕ
ΦΙΛΙΑ
ΤΑΣΟΣ

Μήνυμα από συντονιστή: Τάσο γράφε με μικρά γράμματα σε παρακαλώ.

Φιλαράκια ,

Στο ΡΕΜΠΕΤΟΚΑΦΕΝΕ στο Αιγάλεω , η Μάρα ,ο Γιώργος και ο Τάσος ξεκινάνε πάλι να παίζουν απο αυτή τη Δευτέρα 30 Αυγούστου και κάθε Δευτέρα βράδυ ,μέχρι να χειμωνιάσει ,στο πεζοδρόμιο της Μάρκου Μπότσαρη 90 ,ρεμπέτικα και σμυρνέικα τραγούδια.
(τηλ:210 5981020)

Για τους φίλους που συνεχίζουν διακοπές ,καλά να περνάνε.

Για τους φίλους που γύρισαν ,ελπίζω να τα π(ι)ούμε.

Αυτη την Κυριακη ξεκιναει η παρεα στο ΡΕΜΠΕΤΟΚΑΦΕΝΕ στο Αιγάλεω ,με τη Μάρα (τραγουδι),το Γιώργο(κιθαρα) και τον Τάσο(τριχορδο) ,για τριτη χρονια,παιζοντας ρεμπετικα και σμυρνεικα τραγουδια.

Καθε Κυριακη μεσημερι και καθε Δευτερα βραδυ!

Τα οργανα ζεστα κ η ψησταρια να καιει…

Μάρκου Μπότσαρη 90 ,(τηλ:210 5981020)