Ρεμπετάδικα Αθήνα (2001)

Agapite k.Ferri(!)1) mi moy to epistrepsis giati den to dexomai piso,2)mesa stin oli katastasi me xeria kai me podia ,3)sygnomi gia ta aglika alla stin Oykrania den exi Ellinika akoma!4)oso gia to steki min paizeis me to kaimo mas kanto!

Ayta kai ta leme stin Ellada ego gyrizo stis 20 kai epikoinonoyme parayta.

Apo tin omorfi Odessa George Tzortzopoylos

Ρε Κώστα (Φέρρη), στη “Κληματαριά” είχαμε πάει προ 4 ετών. Είναι πλάϊ στη πλατεία θεάτρου, κάτω από την Αθηνάς. Είναι η ταβέρνα που τραγουδούσε αμανέδες αυτό ο … (δε θυμάμαι) από το συγκρότημα “Ενδελέχεια”.

…Nαι ναι όταν είχαμε κάνει την 1η συνάντηση του ρεμπέτικου Club…

Μα ναι, ακριβώς, τώρα το θυμήθηκα!
Αν ο Μοναχοπότης δε μας απαντήσει ως αύριο γιά το στέκι που πρότεινε, θα πρέπει να κλείσουμε (νομίζω ο Γιώργης το είχε κλείσει τότε) ή την Κληματαριά, ή κάτι καλύτερο.
ΣΠΕΥΣΑΤΕ ΣΠΕΥΣΑΤΕ!
ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΘΕΣΕΙΣ, τόσο γιά οργανοπαίκτες, όσο και γιά καλεσμένους, ή και τα δύο!
Ο Γεωργιόπουλος έχει δηλώσει ήδη συμμετοχή, υποθέτω πως και και οι υπόλοιποι θα κάνετε το ίδιο.
Τη Δευτέρα “γράφω” στο στούντιο με την Μαρία Εγγλέζου (τραγουδούσε στη Στοά φέτος).
Ίσως να την πείσω νάρθει κι αυτή.
Φ.

An kai apo makria,

Sto TAXIMI stin odo Isavron bori na gini isos katastasi gia tis 22. Mipos tha eprepe na to psaxete kai afto?

Aggelos

<FONT FACE=“Courier New”>Γνώμη μου ταπεινή είναι πως πρέπει να βάλουμε όλοι ένα χέρι γιατί δεν πρόκειται για το Φέρρη πρόκειται για παρουσίαση σε ξένους αυτού που όλοι αγαπάμε.Ποιός μπορεί εκτός από μας να δείξει ότι αυτή η μουσική είναι ζωντανή,παίζεται,αγαπιέται,τραγουδιέται.Είναι καλά να βρισκόμαστε και να τα λέμε για πάρτη μας αλλά όταν δίνεται η ευκαιρία να δείξουμε σε όλους (και ειδικότερα στους ξένους) τι είναι το Ρεμπέτικο και γιατί το αγαπάμε τόσο νομίζω ότι πρέπει να το κάνουμε.Εδώ πρέπει να δηλώσω και δημόσια ότι δεν έχω ξανανιώσει τόσο όμορφα στη ζωή μου εκτός από τις στιγμές που βρεθήκαμε και παίξαμε με τα παιδιά το Σώτο ,τον Άρη ,το Γιώργο και όλους τους άλλους.Μη σκεφτόμαστε λοιπόν εγωιστικά.Μην κρατάμε τους θησαυρούς μας για μας μόνο.Ας δείξουμε έστω σε αυτούς τους φιλoξενούμενους του Φέρρη ότι δεν υπάρχουν μόνο οι σαχλαμαρογιεγιέδες.Υπάρχουν κι άλλοι που ακόμα τραγουδάνε αυτό που οι μεγάλοι μας παρέδωσαν.Δεν μ’αρέσει να γίνομαι μελό όμως έτσι νοιώθω και γιαυτό θα πάω.

Φιλικά Γιώργος</FONT>

Σχωράτε με αν μιλάω εγωϊστικά, αλλά τούτες τις μέρες λέω να πάω να ψαρέψω.
ΑΝ

<FONT FACE=“Courier New”>Ρε σιχαμερέ και τρασάθλιε καλέ μου φίλε ʼρη κατάλαβες με τι μυαλό μιλάω?

Γιώργος.</FONT>

Παιδιά στο μαγαζάκι της Στουρνάρη δεν χωράνε παραπάνω από είκοσι άτομα οπότε μάλλον δεν μας βολεύει.
Πρέπει να κινηθεί διαδικασία για άλλο μαγαζί.

Αν και δεν μπορώ να συνεισφέρω τόσο μουσικά, εγώ είμαι μέσα οπουδήποτε. Μοναχοπότη θα μαζευτούν πάνω απο 20 άτομα; για δεν το βλέπω…

Δεν βρήκα καλύτερη λύση, παρά την εξής:

Παρασκευή 22 Ιουνίου εκεί που τραγουδάει ο Λεμπέσης, στα Εξάρχεια.

Σήμερα θα επιχειρήσω να κάνω δυό πράγματα:

  1. Να πετύχω καλές τιμές γιά μας.
  2. Να συνεννοηθώ με τον Λεμπέση, γιά το πως μπορεί να μας παραχωρήσει μέρος του προγράμματος, να παίξουμε (-ετε δηλαδή, γιατί εγώ μόνο το κρουστό “μασιά” ξέρω να παίζω) ως Φόρουμ.

Θα σας κρατήσω ενήμερους.

Φέρρης

Πόσα άτομα θα έχεις βρε Κώστα; Γιατί δεν πας εκεί που παίζει ο Γιώργης ο Μοναχοπότης που θα είσαι και prive;

Γιώργος

apo oti ksero kai tin klimatiaria mporoume na tin klisoume prive

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Εγώ θάμαι με 2-3 ξένους (ο ένας είναι σκηνοθέτης).
Ο Angelo Raphael θα φέρει 40-50 άτομα.
Βάλε και τους δικούς μας, μπορεί να πιάσομε και 60 νοματαίοι!

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΩΤΗ
Αύριο θα μου τηλεφωνήσει ο Μπάμπης Τσέρτος, να μου επιβεβαιώσει πως έκλεισε τον ΚΑΒΟΥΡΑ στα Εξάρχεια γιά μας, και θάρθει ο ίδιος με το συγκρότημά του να μας παίξει. Με τον Μπάμπη θα μπορέσουμε να κάνουμε άνετα και τη δική μας κατάσταση.

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΥΤΕΡΗ
Διατίθεται και η ΜΠΟΕΜΙΣΣΑ, επίσης στα Εξάρχεια, που χωράει λέει και… 400 ανθρώπους. Μου είπε ο επιχειρηματίας πως γιά τη δική μας παρέα (του μίλησα γιά καμιά δεκαριά άτομα) θα κάνει… καλές τιμές (Sorry, Angelo, είναι σκληρός ο μάγκας).
Μειονέκτημα 1ο: έμαθα πως παίζουν και δημοτικά αλλά και… έντεχνα.
Μειονέκτημα 2ο: Δεν μίλησα με τον Λεμπέση, γιά να δω αν διατίθεται να μας αφήσει να παίξουμε κι εμείς.

Συμπέρασμα: Να οργανωθούμε βρε παιδιά, μπορούμε ν’ αποτελέσομε… δύναμη κρούσεως, και με το καλό ν’ αποκτήσουμε και το δικό μας στέκι.

Φ.

Με 40 και 50 άτομα χάνεται η μαγεία του μικρού και του παρεϊστικου. Εγώ πιστεύω ότι θα αρέσει πολύ περισσότερο στους φιλοξενούμενους ένα κουτουκάκι σαν την Κληματαριά κάτω από το θερινό αθηναϊκό φεγγάρι παρά ένα νυχτερινό …κλαμπ.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

  • Ο Κάβουρας ακυρώθηκε.
  • Το ίδιο και η Μποέμισα.
  • Κατέληξα στη ΜΝΗΣΙΚΛΕΟΥΣ, Πανάρετος, Χαρούλα κ.λ. Φυσικά, εκεί δε μπορούμε να φτιάξομε δική μας κατάσταση, αλλά τουλάχιστον οι 40 του ʼγγελου κι οι 2 οι δικοί μου θα ευχαριστηθούν.

Μένει να κανονίσουμε, γιά πάρτη μας, καμιά Κληματαριά από την άλλη βδομάδα.

Φ.Φ.
(Φιλάκια, Φέρρης)