Ρεμπετάδικα Αθήνα (2001)

Τι γίνεται βρε παιδιά; Πολλή μούγκα έπεσε. Μήπως και μας την πέσανε οι βλάχοι;
Εν πάσει περιπτώσει, ζητάω μιά χάρη.
Φιλοξενώ στις 21, 22 και 23 Ιουνίου κάτι ξένους, που θέλουν πάσει θυσία να τους πάω σε… 2-3 ρεμπετάδικα. Υπάρχει τίποτα ανοιχτό; Η Στοά, έκλεισε γιά φέτος. Τι έχει μείνει, ή, τι άλλο υπαίθριο έστω έχει ανοίξει; Δε θέλω ν’ αναγκαστώ να τους πάω ίσαμε… Θεσσαλονίκη, ή, ακόμα χειρότερα, Νέα Υόρκη!
S.O.S., κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Εκτός κι αν οργανώσουμε εμείς ένα… σκηνικό, και τους κάνουμε ένα… VIRTUAL ρεμπετάδικο!
Φιλιά πολλά
Φέρρης

Nea Yorkh pou re Kwsta? $ereis tipota kai den to les?
Stauros

Γειά σου Σταύρο.
Κάποτε θυμάμαι τον ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ στην Αστόρια, έχω και κασέτα με την Έλλη Πασπαλά, τον υπέροχο Γρηγόρη Μανινάκη και την ʼννα Παϊδούση!!!
Επίσης, αργότερα, θυμάμαι τον ΘΙΑΣΟ, στο Μανχάταν, έχω μάλιστα και το πρόγραμμα που είχε γιά τίτλο την ταινία του Αγγελόπουλου, και φωτογραφία την κομπανία του Μπάμπη από το “Ρεμπέτικο”!!! (Η εκδίκηση της γυφτιάς!)
Τώρα δεν υπάρχει τίποτα; Εσύ θα μας πεις.
Φ.

<FONT FACE=“SYMBOL”>Re Stauro,

Esu den mou elegeV oti paizoun ston Qiaso kaqe Tetarth kai paraskeuosabbatokuriako sthn Astoria? Apla emeiV den axioqhkame na pame. Ta yhfia maV fagane…

GiannhV (edw nomizw oti kollaei to D.F.Y., dhladh DieqnouV FhmhV YhfiologoV. Swsta?)</FONT>

<FONT SIZE="+1"><FONT FACE=“SYMBOL”>SwstoV!!SwstoV!! Prepei na touV exhghsoume omwV prosecwV ti einai ta yhfia kai genikwV pwV ginetai h …yhfioqhria! Apo auta ta koloyhfia asteia asteia to poulhsame to mpouzouki kai paizoume mia fora sta cilia cronia re.

Ecw kai mia lamprh idea re Giannh: Thn epomenh fora pou qa coune mazwxh oi foroumikoi na touV paroume thlefwno,ama goustaroune.(kai meiV foroumikoi eimaste alla tou exwterikou. PwV leme koukoue exwterikou…)Qa to coume kanonisei bebaia apo prin.

Kwsta Ferrh esu eisai perhpathmenoV apo Niou Uiorki blepw! DustucwV apo oso eimai se qesh na xerw den uparcei tipota-gia rempetiko milame panta- dioti maV ektopisane opwV ginetai panta ta apantacou kakekupta(ide kai ellhnikh eparcia)twn megalwn kai lamperwn maV monternwn kallitecnwn,
pa na pei NothV, Atzella, KarraV kai paei legontaV.
Autoi pou paizane Astoria(NektarioV)den xerw pou briskontai alla kata pasa piqanothta den prepei na paizoune pouqena. Kai oso gia to Qiaso opwV eipe kai o GiannhV kati paizetai kaqe Tetarth alla den ecoume axiwqei na pame(basika sthn efhmerida to eida kai uparcei periptwsh na einai oi idioi). Ama qeV re Giannh to kanonizoume kai thn kanoume mia Tetarth, kalh idea den einai auth; Duo bhmata eisai. Gia skeyou to ligo.
An uparcei tipota allo sth Nea Uorkh re paidia kai mou diafeugei, aV me diorqwsei kai enhmerwsei kapoioV filoV apo N.U pou piqanon na diabazei to foroum giati econtaV kai mplexei me th douleia teleutaia ecw casei thn epafh me thn koinwnia.(Atimh kenwnia!!)
Kwsta Ferrh ama breqeiV proV ta dw kai goustareiV
rixe surma na se pame gia ouzo sto Molubo kai meta qa se pame kai gia yhfia. Ase pou qa poulhsoume mourh kai se oleV tiV gkomineV
( -Aaaaaaaaaaaac koritsia koritsia!!! o FerrhV o skhnoqethV !!!)
Kai oso gia mpouzoukia ama de broume tipota thV prokophV mpoukaroume sth Sphlia(gaugadiko tou kerata) ki o qeoV bohqoV, alla ecoume kai to Qiaso, ekei olo kai kati kalo ecei.
Kala na pernate kai skefteite to oi foroumikoi peri thlefwnou.
A kai mia erwthsh proV pasa kateuqunsh thn opoia ecw xanakanei sto parelqon kai oudeiV aphnthse:
Me endiaferei o LemonopouloV re paidia xerei kaneiV kanena sait parakalw; Eucaristw oloqerma ek twn proterwn kai mhn m arcisete m eufuologieV ta <<einai tetracordoV>> kai <<pou oi ellhneV>> kai <<pou ta ellhnika pisw apo to Zagro edw, apo ta Fraata pera>>. Tosoi kai tosoi barbaroteroi maV alloi. Afou to paizoun qa to paixoume kai meiV. (to mpouzouki)
Aribentertsi.
StauroV
AMPPKATDXNKTDGXMTR(PMP)-AEPRP!!
AftodidactoV MpouzouktzhV Pou Paizei Kai Apo Ta Duo CwriV Na KatalabaineiV Th Diafora Giati Crhshmopopiei Mono Th Re.(Pagkosmiou MonadikothtoV Patenta)-Auta Einai Ptucia Re Pousth!!</FONT></FONT>

<FONT SIZE="+1"><FONT FACE=“SYMBOL”> ProV Ferrh:
1.O MikrokosmoV uparcei akoma alla den einai en th doxh tou . TouV akousa mia fora se ena programma me Qeodwrakh-Catzidakh perusi kai htan sumpaqhtikoi.
DustucwV den uparcoune purhneV giati den ercetai neolaia pia proV ta dw ektoV apo fragkatouV (epi to pleiston) foithteV pou akoune apo kurila ewV xeftila kai pou einai kai perastikoi.
Allwste -kai lupamai pou eimai toso austhroV sthn krish mou- oi kaleV oi neolaieV htane to 60 to 70 kai to 80. Meta ekoye to giaourti kai mono skorpieV exaireseiV apo dw kai apo kei briskeiV (milaw genika kai oci mono gia edw). Egw eimai tou 90 miaV kai eimai scedon 30arhV.(Entaxei de bazw tampeleV kai noumera, katalabainete ti ennow.)
Makari na breqei kapoioV na me diayeusei…

2.To birtoual rempetadiko einai h kaluterh idea!!
Pisteuw pwV qa thn katabroune. Brese ena magkiko cwro kalese kai merikouV filouV gia atmosfaira(kaqwV kai olo to foroum me mpouzoukokiqarompaglamadeV)frontise gia to krasi kai thn yhtoura kai paicte mpalla.(Ti na klasei o KhlahdonhV!!)</FONT></FONT>

Παίδες της Αμέρικα, ευχαριστώ γιά τα καλά σας λόγια, και υπάρχει σοβαρή περίπτωση να σας επισκεφτώ το 2002 με την ευκαιρία του ανεβάσματος του θεατρικού “Ρεμπέτικου” στο… Μπροντγουέϊ!!! Ναι, ναι, δεν αστειεύομαι, και δεν εννοώ OFF Broadway, αλλά On, κανονικά! Θα προηγηθεί βέβαια στο West End του Λονδίνου, από τη μιά η Εβίτα, από την άλλη ο Όλιβερ, στη μέση… η Μαρίκα! Είναι αυτό που λέμε “η εκδίκηση της γυφτιάς”!
Στο μεταξύ, βρε Αθηναίοι, θα μου πει κανένας αν υπάρχει ρεμπετάδικο στις 21-22-23 Ιουνίου; Φιλοξενώ ΑΚΡΙΒΩΣ αυτούς που θ’ ανεβάσουν το έργο εις τα Εξωτερικά, και πρέπει να τους δείξω πως γλεντάνε γνήσια οι Έλληνες! Αλλιώς, θα τους πάω στον… Νταλάρα, και το κρίμα στο λαιμό σας!
Φιλάκια
Φέρρης

Επίσης, ψάχνει η Θέσια γιά μιά νέα τραγουδίστρια, κάτι σαν τη Μαρία Σουλτάτου πριν κουλτουρέψει με τον Επιτάφιο. Όπως δηλαδή ήτανε στο “Ονείρου Ελλάς”. Έχουμε ένα τραγούδι διαθέσιμο στον δίσκο. Δε χρειαζόμαστε Νίνου, έχουμε τη Χρυσούλα. Ούτε Σωτηρία, έχομε τη Λεονάρδου. Αν ξέρει κανείς κάποια, ταλαντούχα και σωστή, ας ρίξει σήμα.

Παιδιά της Αμέρικα, αν τύχει και δείτε τον Γρηγόρη Μανινάκη ή την ʼννα Παϊδούση, να μου τους φιλίσετε σταυρωτά, και πείτε τους να… keep in touch.

Αυτά.
Φέρρης

Ρε συ Φέρρη αν είναι να πας τους ανθρώπους στον Νταλάρα δεν τους περνάς από το ταβερνάκι μας Στουρνάρη και Κάννιγγος να ακούσουνε καμμιά πενιά κι αυτοί να βγάλουμε κανένα μεροκάματο κι εμείς, που δεν πατάει άνθρωπος τελευταία;

Ναι βρε συ ,Φερρη, καλα λει ο Γιώργης Μοναχοπότης κλεισε ενα ταβερνακι ,μαζεψε 4-5 μουσικους ανευ… χωρις δηλαδη βυσματακια και καλωδιακια και θα την καταβρητε…και αν γουσταρουν τσαρκα φερτους στον ΘΕΟΔΟΣΗ στα Τρικαλα η στον ΞΥΝΤΑΡΗ στη Σκοπελο η στους ΜΙΛΑΝΕΟΥΣ στο Βολο η στου ΝΙΚΟΔΗΜΟΥ στη ΛΑΡΙΣΑ(ενημερωστε πρωτα τον ΖΟΥΚΑ γιατι χωρις ΖΟΥΚΑ δεν σταζει πεννια…)κτλ κτλ
ΥΓ επι τη ευκαιρια καλο θα ηταν να προτεινετε διαφορα τετοια μαγαζακια(μουσικες σχολες)ανα το πανελληνειο…ετσι για τα εκτος εδρας…

Αυτό που λέει ο Μοναχοπότης είναι ορθόν.
Πολύ καλό μέρος και… δροσερό υπόγειο.
Δε θα βγάλετε την πέπελη.
Εκεί να τους πας ρε Φέρρη.

Έγινε, κατοχυρώθηκε.
Ο Γιώργος Γεωργιόπουλος μου προτείνει να μαζευτεί η νεοσυστεθείσα κομπανία του Φόρουμ, και να τα ρίξουμε.
Πως μπορώ να συνεννοηθώ με το στέκι, Στουρνάρη και Κάνιγγος;
Γιά πάρτη μας, μπορώ να σας κάνω και μιά πρώτη ακρόαση σε στέρεο αποσπασμάτων από το “Ρεμπέτικο” της Θέσιας. ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΗ!
Μέσα λοιπόν, κι αν είναι κάποια εξοδάκια, το αναλαμβάνω. Πείτε μου με ποιόν να έρθω σε επαφή, και μπορεί και να το… διαφημίσουμε στα Νέα, νάρθει κόσμος!
Και που ξέρεις, μπορεί να προκύψει κάποια ιδέα γιά το μέλλον. Σου θυμίζω Κ.Κ. την ιδέα που είχαμε γιά υπαίθριες συναυλίες, σε πλατείες και Μετρό!
Φ.

ΥΓ Γιώργη, κάτι έγινε με τα προγράμματά σου και δεν μούρχονται πιά τα μηνύματα του Φόρουμ στο Ιμέϊλ… Κάνε κάτι.

Mages,

an gini katastasi kata 22/06/01 rixte minima na fero kabosous akoma, pou tha inai mazi mou sto Athina kai na kanoume kai tziro sto magazi kai na tous dixoume alithino rebetiko glendi

Filika

Aggelos Rafail
ilgr@mail.com
00 972 54 613630 (telephono gia epikoinonia kai stin Ellada

ʼγγελε,
Είναι καταπληκτική η σύμπτωση, που θα βρίσκεσαι στην Αθήνα, οι φιλοξενούμενοί μου είναι o Moche Josef και ο Micha — (ξεχνώ τ’ όνομά του, ο διευθυντής του Φεστιβάλ της Ιερουσαλήμ).
Τους έχω ήδη μιλήσει γιά σένα, και πρέπει να βρεθούμε όλοι μαζί, γιά τα περαιτέρω.
Φ.

<FONT FACE=“Courier New”>Ρε συ Γιώργη πραγματικά Μοναχοπότης βρε αδελφέ.Τι ταβερνάκια μας κοπανάς για γίνε πιό συγκεκριμένος και για μας που κατά πως φαίνεται θα την βγάλουμε λόγω δουλειάς εντός των τειχών να ξέρουμε που τα πίνουμε καλοκαιριάτικα.Εγώ πάντως θα λείπω από 13 ώς 20 Ιουνίου για δουλειά.ʼμα λοιπόν η παρεούλα κανονίσει καμμιά κατάσταση από 20 και μετά και γω μέσα είμαι.Παίρνω τη λασπίτσα μου και καταφθάνω γουτς γουτς.

ΤΨΓΤΦ (Το Ψηλότερο Γουρούνι Του Φόρουμ)</FONT>

Δεν ξέρω για τι πράμα μιλάς αγαπητέ Φέρρη για στέρεο και έξοδα και εφημερίδες αλλά στο υπογειο καφενεδάκι που παίζω τα πράγματα είναι μάλλον λίγο πιό απλά. Στα οχτώ τραπεζάκια που έχει χωράνε όλοι κι όλοι καμιά εικοσαριά νοματέοι.
Πάντως εύχομαι να βρείτε κάποιο χώρο.
Πρός Τζωρτζόπουλο:
έλα καμιά μέρα (Π-Π-Σ) και άμα γουστάρεις να παίξεις έχει και δεύτερο μπουζούκι το μαγαζί.

<FONT FACE=“Courier New”>Τι καμμιά μέρα ρε Γιωργή εδώ κάνουμε πως και πως να βρούμε κανά ταβερνάκι στα γούστα μας. Εσύ απ’ότι περιγράφεις το μαγαζάκι είναι ένα κι ένα “σκάλα του Μιλάνου” δηλαδή.Ασφαλώς και θα με δεις από κεί να 'σαι σίγουρος.Τα 'παμε 13-20 λείπω αλλά το Π Π Σ 21-23 θα ρίξω καμμιά βολτίτσα.
Να 'σαι καλά για τις πληροφορίες τα λέμε από κοντά.

Γιώργος</FONT>

Ρε Γιωργη
μια φορα καταχειμονο ειχα περαση απο το μαγαζακη
που λες ωραια περασα αλλα
μας πιασανε το κολο για μια χαλια πικιλια
και νερομενο κρασι και ο τσες το bosh δηλαδη
ηταν πατριοτης(κρητικός) και στεναχοριθηκα βαρεος
Ελπιζω να επεσα στην ημερα διοτι το μαγαζακι ηταν οτι επρεπε για ρεμπετοκαταστασεις
αλλα και παλι ρεμπετοκαταστασεις και να σου ερχετε ο αλλος και να σου λε “φιλε ελαχιστη καταναλωση 3500” γεινετε δεν γεινετε και το θεμα δεν ειναι τα γκαφρα

Εντάξει, βρε Μοναχοπότη, δεν είπαμε και τίποτα… Μιά σκέψη έκανα, είμαι και σκηνοθέτης, μην το ξεχνάς. Εντάξει λοιπόν γιά το στέκι, εντάξει γιά τα μπουζούκια, αλλά φαντάζομαι πως θα παίξουν και τ’ άλλα παιδιά του Φόρουμ, κι άμα λάχει, σας φέρνω και καμιά τραγουδίστρια. Εκείνο που έχει σημασία, είναι να γίνει κατάσταση Ελληνική και ρεμπέτικη, να βγούμε ξηγημένοι στους ξένους… Και μαζί, γλεντάμε κι εμείς.
Μόνο επειδή -ως σκηνοθέτης- φοβάμαι πάντα μη χαλάσει το “γύρισμα”, να το σιγουρέψομε από τώρα, και να ορίσουμε κι ημερομηνία: 21, ή 22, ή… και τις δύο! Όσο γιά το “αγαπητέ Φέρρη”, σου το επιστρέφω ασκαρδαμικτί…
ʼγγελε, στείλε μου μήνυμα σε παρακαλώ, έχω χάσει πάλι τη διεύθυνσή σου…

Φέρρης
Α.Ε.Π.Π.Ν.Τ.Κ.Ω.Ε.
Αγωνιώδης Επαγγελματίας Που Προσπαθεί Να Τα Καταφέρει Ως Ερασιτέχνης.

Παίδες, επανέρχομαι.
Στις 22 θα πρεπει πασει θυσία να δείξω στους καλεσμένους μου “πως γλεντάν οι Έλληνες με ρεμπέτικα”. Από τη μεριά μας, ο ʼγγελος κι εγώ μπορούμε να φέρομε από 20 ίσαμε 60 νοματαίους γιά κατανάλωση. Πείτε μου λοιπόν τρία πράγματα:

  1. Μπορούμε να το κάνομε στου Μοναχοπότη το μαγαζί, και ποιό είναι το όριο των καλεσμένων που μπορούμε να φέρομε;
  2. Αν δε γίνεται, υπάρχει κάποιος άλλος χώρος; (π.χ. ο Κουνάδης μου πρότεινε μιά “Κληματαριά”).
  3. Ποιοί και πόσοι από μας θα φέρουν τα όργανα;

ʼντε, παίδες, κι αν όλα παν καλά, θα μας χρηματοδοτήσω του χρόνου ένα ΔΙΚΟ ΜΑΣ στέκι, ΟΛΟΔΙΚΟ ΜΑΣ, να κάνομε ό,τι θέλομε -και δημιουργικά όπως ζητάνε πολλοί.

Φέρρης