"ρεμπέτικος χορός"

Έχει κάποιος ακούσει ότι υπήρχε παλαιότερα ένας “ρεμπέτικος χορός” στα χωριά?

Για την περίπτωση που κάποιος είναι από Μακεδονία, θα χαιρόμουνα να μάθω κάτι για τον χορό “συγκαθιστός”, γιατί σε μια δημοσίευση βρήκα ότι μπορεί να είναι ο ίδιος με το “ρεμπέτικο χορό”.

… και τι είναι η καζάσκα, που ίσως μοιάζει με αυτό το χορό?
Ευχαριστώ πολύ

καλησπέρα Μάρθα,δεν έχω ακούσει ξανά για ρεμπέτικο χορό,απλά επειδή ασχολούμαι με τους παραδοσιακούς χορούς μπορώ μόνο να σου πώ πως ο '‘συρτός συγκαθιστός’'αυτή είναι η ακριβής ονομασία του,είναι συρτός χορός,είναι πολυ δυνατός χορός(απο τους καλύτερους κατά την ταπεινή μου γνώμη)με δυνατή κίνηση στα χέρια και αισθάνεσαι πως είσαι στον αέρα συνέχεια(δεν θυμίζει καθόλου συρτό καλαματιανό πχ…)αν και τα βήματα μοιάζουν πολύ…ελπίζω να μη σε μπέρδεψα

Γειά σου Άννα, δεν με μπέρδεψες καθόλου! Χαίρομαι που σου αρέσουν οι παραδοσιακοί χοροί. Χθες διάβασα τυχαία για τον Συρτό Συγκαθιστό (της Θράκης) και σίγουρα χορεύεται όπως το είπες. Αλλά εγώ ψάχνω έναν άλλο χορό που είναι ένας ζευγαροτός (στην Θράκη) ή ένας ατομικός χορός (ίσως στην Μακεδωνία). Ένας ερευνητής Γερμανός πριν πολλά χρόνια έκανε έρευνες στην βόρεια Ελλάδα (ήταν ένας από τους πρώτους ξένους). Έμαθε ότι ένας ορισμένος χορός τον έλεγαν “ρεμπέτικος χορός”. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ξέρουμε άν ήταν μια μόδα στο χωριό ή αν ήταν το πραγματικό όνομα του χορού αυτού. Μήπως ήθελαν να του εξηγησουν ότι έτσι χόρευαν και οι ρεμπέτες?

Γειάσου Μάρθα,αυτό που ξέρω είναι πως υπάρχει καρσιλαμάς Μακεδονίας,μόνο αυτός είναι ο χορός που εγώ γνωρίζω που παραπέμπει σε '‘ρεμπέτικο’'θα ρωτήσω και τη δασκάλα μου¨)αν γνωρίζει θα τα ξαναπούμε…