"Ρεμπέτικο" Φέρρη

για μένα δε θα πρεπε να πρέπει να δίνεται καν ο χαρακτηρισμός “ρεμπέτικο” σε ένα τραγούδι. Ο όρος αυτός είναι (κατα το δικό μου αισθητήριο) χρονικά προσδιορισμένος και περιορίζεται εκεί…τι πάει να πεί αν τα τραγούδια της ταινίας είναι “Ρεμπέτικα” ή δεν είναι? είναι λαϊκά τραγούδια που έχουν κερδίσει την απόλυτη αναγνώριση απ το μεγαλυτερο μέρους του κόσμου…που άσχετα αν είδαν ή όχι την ταινία γνωρίζουν τα περισσότερα απ τα τραγούδια και ξέρουν και τους στίχους :slight_smile: αμ αυτό που το πας? εχουν μπεί καλώς ή κακώς στο DNA μας…και στην τελική…αν δεν σου αρέσει η μουσική του Ξαρχάκου ΟΚ…αλλα τί μπορείς να πείς για τις στιχάρες-ποιήματα του Γκάτσου?

Ν.

Επειδη λετε οτι ο κοσμος τα νιωθει ρεμπετικα αυτα τα τραγουδια θελω να σας πω οτι ο πολυς κοσμος θεωρει ρεμπετικο το πατα πατα το παιδι απο τα σπατα ασουμε και το ζητω η αλητεια του ζαγοραιου :088:γιατι πολυ απλα ο πολυς κοσμος δεν ξερει τι του γινεται (και οχι μονο στο θεμα ρεμπετικο)

Eυριπίδη αν και συμφωνώ με την άποψη σου για τα ‘‘ρεμπέτικα’’ του Ξαρχάκου, θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μη μιλάς για τον κόσμο, τον ‘‘λαό’’ και δε ξέρω-γω τι λες και είσαι ανώτερος. Είναι ντροπή.:044:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:18 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:16 —

έλεος με τους ελιτιστές και τους γνώστες του ρεμπέτικου. Και σεις μέρος του κόσμου είστε! Δηλαδή μιλάμε λες και είμαστε 200 χρόνια πριν. Ο κόσμος δεν ξέρει, ο κόσμος δεν καταλαβαίνει, ο κόσμος είναι χαζός και τα λοιπά. Ξεκολλάτε!:082:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:19 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:18 —

Παρ’ολ’αυτά ο ΕΕΥΡΙΠΙΔΗΣ έχει δίκιο. Ο ξαρχάκος δεν ακούγεται ούτε με κομμένα αυτιά!!!:245:

Tι νασου πω ρε ανεστακο μου αγοριμου για να το λες εσυ κατι παραπανω θα ξερεις:088:

Ειρωνίες και εμπαιγμούς δε θέλω άλλους στη ρημάδα τη ζωή μου.:091:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:30 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:28 —

Ντάξει???

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:31 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:30 —

όχι μίλα αν μπορείς τώρα…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:32 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:31 —

Περιμένω…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:33 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:32 —

Τι έγινε φίλε, στο καβούκι??

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:34 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:33 —

Καλύτερα να γράφεις δημόσια και όχι σε μνματα που έχουν προσωπικό χαρακτήρα κύριε ΕΕΥΡΙΠΙΔΗΣ.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:36 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:34 —

ΑΚΟΥΣ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩΩΩΩΩ??

Μήνυμα από τη συντονιστική ομάδα: Ανεστάκο, στο Ρεμπέτικο Φόρουμ κάνουμε γραπτό διάλογο με επιχειρήματα. Μηνύματα άνευ περιεχομένου, προκλητικά, τύπου chat σαν τα παραπάνω απαγορεύονται.

Ρε μαγκες τετοιου ειδους αντιπαραθεσεις δε μας αξιζουν εμας που ασχολουμαστε και αγαπαμε το
ρεμπετικο τραγουδι.
Καταρχην κανεις δεν ειπε οτι ο Ξαρχακος μπορει να συγκριθει με τους παλιους Ρεμπετες - Δασκαλους.
Απλα εκανε μια προσπαθεια να πιασει το κλιμα της τοτε εποχης. Σε αλλους αρεσε, σε αλλους οχι.
Αυτο δεν ειναι κακο.
Το θεμα ειναι οτι η μουσικη του Ξαρχακου σε καποιους λεει καποια πραγματα και σε καποιους αλλους δε λεει τιποτα.
Αυτο ειναι ολο.
Αλλα και μονο οτι ασχοληθηκε με το Ρεμπετικο τραγουδι ειδικα σε μια εποχη τη δεκαετια του 80 που μας ειχανε πηξει
στο σκυλαδικο (βλεπε ΛΕ-ΠΑ) αυτο κατι ειναι.
Αντε παμε να ριξουμε καμιά ταξιμιά τωρα να ξελαμπικαρουμε.
Γιασασίν!!

Γενικα δεν ειμαι μεγαλος φαν της ταινιας ουτε των τραγουδιων της και πολλες φορες εχω ερθει σε αντιπαραθεση σε παρεες για τα συγκεκριμενα.Σκηνοθετικα και σεναριακα δεν προσεφερε κατι παραπανω,δεν πηγε ενα βημα μπροστα τον ελληνικο κινηματογραφο,γνωμη μου ειναι.Μουσικα νομιζω και ο ιδιος ο Ξαρχακος εχει πει πως προκειται σε μεγαλο βαθμο για διασκευες,διαφορετικες ενορχηστρωσεις,μιξεις κτλ κτλ.Τα τραγουδια ασχετως γουστου ειναι αξιοπρεπεστατα,σε σχεση με το αν ειναι ρεμπετικο ειπε ο συμφορουμιτης μουλτι κουλτι κατι πολυ σωστο,οτι ουτως η αλλως ο ορος αυτος ειναι κατα κυριο λογο χρονικος προσδιορισμος της μουσικης.Επισης δεν αντεχω τους μηδενισμους.Ο Ξαρχακος ειναι σπουδαιος συνθετης και το εχει αποδειξει πολλες φορες.Η ταινια ρεμπετικο ειναι η μοναδικη ισως ταινια που εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα…Ισως δεν ειναι σωστος ο τιτλος…Δεν ξερω…Μπορει να μην μιλαμε για αριστουργημα αλλα δεν γινεται να τα ισοπεδωνουμε ολα…

Ευτυχώς να λέτε, που δεν επενδύθηκε μουσικά η ταινία από τον Καρβέλα που ήταν και ο πρώτος στον όποιο έγινε πρόταση.(Καλά που υπάρχουν και οι παρεξηγήσεις).

Δεν θα κρίνω τον Φέρρη για τον αν πήγε μπροστά τον κινηματογράφο εκείνη την εποχή γιατί αφενός είμαι άσχετος και αφετέρου δεν είναι το θέμα μας. Πάντως η ταινία κυκλοφόρησε την εποχή του Καμικάζι αγάπη μου , Ο παπασούζας , Ρόδα τσάντα και κοπάνα και της υπόλοιπης προηγούμενης και επόμενης σαβούρας.

Επίσης γεγονός είναι ότι ξεκίνησε ένα κύμα ρεμπετομόδας που κράτησε πέριπου μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 90. Ισώς και λίγο μετά.

Ναι την ιδια εποχη οπου ο ελληνικος κινηματογραφος εκανε αλματα,δεν μιλαω για τις σαβουρες της σειρας που αναφερεις αλλα για κινηματογραφο,ενδεικτικα απο τον κορυφαιο μας την δεκαετια του 80 ειχαμε το Μεγαλεξανδρος,Ταξιδι στα Κυθηρα,ο Μελισσοκομος και το Τοπιο στην ομιχλη.Εκτιμαω απεριοριστα τον κυριο Φερρη για πολλες του δουλειες και φυσικα και για αυτην του την ταινια για συγκεκριμενους λογους που προανεφερα.Ξερουμε πολυ καλα την αξια του Φερρη και του Ξαρχακου.Εγω εκανα μια ετκιμηση ,καλη κακη,αυτη ειναι, αλλα μην το τραβαμε κι απο τα μαλλια…

Εσύ τώρα γιατί θίγεσαι;

Παίδες, χαλαράαααα!!! Ο καθένας με την άποψή του και πάμε παρακάτω.

Δεν θιχτηκα,ουτε εκνευριστηκα,ουτε τσακωθηκα με κανεναν,ουτε ξεφυγα απο την καλοκαιρινη χαλαρη μου διαθεση Δημητρη.Στο δια ταυτα δεν καταλαβα που διαφωνει ο φιλος απων και απο που συμπερανε οτι θιχτηκα.Τελος παντων.

<<Εγω εκανα μια ετκιμηση ,καλη κακη,αυτη ειναι, αλλα μην το τραβαμε κι απο τα μαλλια… >>

Δεν ηταν σκοπος μου να διαφωνησω ουτε διαφωνησα ουτε τροβηξα κατι απο τα μαλλια.Και γω μια γνωμη εξεφρασα.Και οχι απενταντι σε σενα αλλα στο θεμα.Εσυ αναφερθηκες σε μενα.Και δεν με πειραζει.

Και αναφερθηκα στον Καρβελα σε σχεση με τον Ξαρχακο, και στο οτι ηταν η δευτερη επιλογη.(Τουλαχιστον απο οσο μπορουμε να ξερουμε).
Θα μελοποιούσε παλι Γκατσο;

ή το

Χόρεψε μπουρνοβαλιά μου
να σου στείλω τα φιλιά μου
χόρεψε αγαπούλα μου
παραμύθι πούλα μου

θα ήταν

Θεια Λολλα κουνα το
και το κορμι μου ζουλατο κλπ κλπ

σε κανενα ζωηρο ραστακι;

Εκει λοιπον αναφερομουν.Οτι ο Ξαρχακος μαλλον το εσωσε.

Γιατι τιποτα δεν ειναι απιθανο.Εχετε ακουσει “Τη φωνη του αργιλε” απο τη Βισση; Το “Ακρογιαλιές δειλινά” απο τον Πανταζη;
Και μετα πολλοι ασχετοι εκαναν στροφη στο ρεμπετικο. Με drift, ετσι αγαρμπα.Για τη ΄μοδα.
Και πηγαιναν στα μαγαζια και ζητουσαν το “Διχτυ” η το “Μες το πρασινο το μηλο”(χωρις ορθογραφικο λαθος).

Τώρα οσον αφορα τον κινηματογραφο ειπα πως ειμαι ασχετος.Οχι οτι ειναι καλη ή κακη η ταινια,απλα ειναι καλυτερη απο τις σαβουρες που ανεφερα.

Γεια και χαρά

Εγω όταν είδα την ταινία μου ξένισε λίγο η μουσική…μιας και ο Κ.Φέρρης είχε μπεί στο κόπο να κάνει μια τέτοια ταινία εποχής μεγαλου προηπολογισμού, εγω ήθελα να δω την ιστορία του ρεμπέτικου…να δω τον Μάρκο , τον Μπάτη , τον Ανέστη ,Παπαιωάννου, Τσιτσάνη (και η λίστα έχει ακόμα πολλούς) όλους εκείνους που πραγματικά γράψανε την ιστορία και έδωσαν την ζωή τους στη μουσική αυτή…ήθελα να παίζαν στην ταινία τα πραγματικά κομμάτια που ακουγόντουσαν τοτε…

Ο Φέρρης εφερε πάλι στην επιφάνεια το ρεμπέτικο με την ταινία που εφτιαξε.
Είχε την σωστή ιδέα την κατάλληλη εποχή.
Πολύς κόσμος μέσα απο την ταινία αυτή ηταν,σαν να είδε και ενοιωσε την ατμόσφαιρα που είχε η γειτονιά του η παλιά…
Αλλά ολες αυτές οι εκπομπές που γύρισε μετα για την τηλεόραση ( Ονείρου Ελλάς κ.λ.π ) δεν είχαν καμία σχέση με το ρεμπέτκο.Ηταν εκπομπές που βάδιζαν με τις εποχές που ζούμε…
Φρου φρου, αρώματα και φτήνειες, για να γεμίζουν οι τσέπες με ρούβλι.Οταν βάζει και καλά χανουμάκια να χορεύουν τσιφτετέλια και η κάμερα ειναι καρφωμένη στα οπίσθια και στις βουνοκορφές τους,εχασε την μπάλλα για μένα…
Η ταπεινή μου γνώμη είναι αυτή.