Ρεμπέτικο πρόγραμμα (2005)

Γειά σου μεγάλε GeVav!
Για να ολοκληρωθεί το μεταπτυχιακό, πρέπει να γράψουμε ένα CD με τα MP3 που προτείνεις.
Ποιός το αναλαμβάνει;
Να το μοιράσουμε;

Βαβουλέ, και λοιποί φίλοι καλημέρα και καλή βδομάδα.

Ρε Γιώργη αδικείσαι σφόδρα. Το πρόγραμμα ή μήπως να πω “ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ” για να καταλαβαινόμαστε, πόσες ώρες καλύπτει; Καμμιά δεκαριά φαντάζομαι, άρα το λιγότερο θα γίνουμε εντελώς μα εντελώς πίτα.

ΥΓ: Πειράζει που από τα τραγούδια αγνοώ πλήρως το 30-40%; Άρα για μένα θα ήταν διασκέδαση και φροντιστήριο!

Αφήστε τα cd και τσι άλλες τρίχες… Το πράμα θέλει ζωντάνια.
Ακου Γιώργο τι προτείνω:
Με πρόχειρους υπολογισμούς έχεις παραθέσει γύρω στις δώδεκα (12) ώρες πρόγραμμα. Το κατεβάζεις χρονικά στις έξι ώρες και παραδίδεις το πρόγραμμα. Φτιάχνουμε (ιντερνετικώς) μια ορχήστρα που θα το παίξει. Όχι μια ορχήστρα για όλο το πρόγραμμα αλλά κάποια τραγούδια ο κάθε συμμετέχων, έχοντας ως βάση δυο-τρεις βασικούς που θα παίζουν κατά κόρον (αυτούς που γρατζουνάνε καλύτερα).
Αυτό προϋποθέτει έναν συντονισμό (ποιος θα παίξει τι) και φυσικά έναν συντονιστή (πέστε τον μαέστρο).
Μελετούν όλοι οι οργανοπαίχτες τα τραγούδια που ανέλαβαν (με βάση βέβαια τα γούστα τους και τις δυνατότητές τους).
Κλείνουμε για ένα βράδυ μια ταβέρνα στην Αθήνα και κάνουμε μια εκδήλωση με θέμα “Ετσι γουστάρουμε”.
Θαμμώνες εμείς και φίλοι μας.
Τι λες;

ΥΓ.Καλούμε και μερικούς γνωστούς μας επαγγελματίες (τραγουδιστές, μουσικούς) να πουν κανα τραγούδι και κυρίως να δουν πώς θα θέλαμε να διασκεδάζουμε.

Ρε Βαβουλέ αυτό δεν είναι πρόγραμμα για μια νύχτα αυτό είναι για μια βδομάδα.Θα μας τρελάνεις !!!Ασε που εμείς οι νέοι δεν τα ξέρουμε αυτά τραγούδια,κανένα Καρρά δεν έχει το πρόγραμμα να πετ’αξουμε και κανένα λουλουδάκι???
Πάντως δεν φαντάζομαι να θες και πνευματικά δικαιώματα για το πρόγραμμα!?

Η πρόταση Νικολαϊδη με βρίσκει σύμφωνο!
Αναλαμβάνω κυρίως τα σχετικά εύκολα του Τσιτσάνη + μερικά που τα έχω σκαλίσει παλιότερα. Επίσης παίρνω και τα του Μπάτη με μπαγλαμά τα οποία θα τα γκαρίξω ala Bate ο ίδιος προσωπικά.

Στα καπηλεια θα τριγυρνω ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Μια Κυριακη σε γνωρισα ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Ντουνια ανακριτη Χ’‘ΧΡΗΣΤΟΣ
Αραμπας περνα ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Καθε βραδυ παντα λυπημενη ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Παντρεμεναδικα ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Παλατια χρυσοστολιστα ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Αργοσβηνεις μονη ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Στου Αλευρα τη μαντρα ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Γιαυτα τα μαυρα ματια σου ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Ο πασας Χ’'ΧΡΗΣΤΟΣ
Παμεινωντας ΚΗΡΟΜΥΤΗΣ
Το παλτο ΜΗΤΣΑΚΗΣ
Γλυκοχαραζουν τα βουνα ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Με πηρε το ξημερωμα ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Η σουπια ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Ο νοικοκυρης ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Σερσε λα φαμ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Που θα πας που θα τα βρεις στρωμενα ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Εχω να λαβω γραμμα σου ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Μαγκες καραβοτσακισμενοι ΜΠΑΤΗΣ
Για να σε κανω ανθρωπο ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Τα μανταλα ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Καραβι τσακισμενο ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ

Μέσα και εγώ Άρη

Τελικα βλεπω οτι σχεδον κανεις δεν μπηκε στον κοπο να διαβασει ή να δωσει βαση στον προλογο του προγραμματος (ποστ 544) οπου εξηγουνται ολα !!
Επαναλαμβανω λοιπον τι αυτο το “προγραμμα” δεν ειναι ο τυφλοσουρτης που θα εχει ο μουσικος για ολη τη σαιζον με συγκεκριμενη σειρα. Ειναι τα κομματια που θα προβαρει για να τα εχει
“καβαντζα” σε ολη τη σαιζον.
Συνολικα μαζευονται λοιπον 224 κομματια, δια 20 κομματια η ωρα περιπου, σημαινει 11,2 ωρες προγραμμα. Εχει δικιο λοιπον ο Ισαακ που μιλαει για 10 ωρες. Εννοειται οτι εχω παραλειψει κι αλλα -ετοιμαζω κι αλλη λιστα- αλλα χωραν και πολλα αλλα. Ενα συνηθες προγραμμα στα τρεχοντα μαγαζια ειναι 4-4.30 αλλα πολλες φορες και 5 ωρες, ειδικα τα Σαββατα. Αρα εχω βαλει διπλασιο αριθμο κομματιων και βαλε.
Και εξηγω λοιπον οτι δεν παιζουμε καθε βραδυ τα ιδια. Και ενταξει αν αυτο ειναι βαρυ για τους μουσικους τοτε μπορει να αλλαζει καθε βδομαδα ή μηνα. Για παραδειγμα αν πας αυτη τη βδομαδα σε ενα μαγαζι και ξαναπας μετα απο μια βδομαδα ειναι σιγουρο οτι θα ακουσεις το ιδιο προγραμμα κασσετα !! Ισως προτιμοτερο ειναι να υπαρχει ενας κεντρικος καμβας και να μπαινουν καθε μερα για αλλαγη και καποια επιπλεον ή εναλλασσομενα κομματια.
Γιαυτο λοιπον εχω στο πρωτο μερος καπου 10 μινορε, 10 χιτζαζ και 10 ματζορε ωστε να ποικιλει η επιλογη του “μαεστρου” τελος παντων αυτου που εχει το γενικο προσταγμα αλλα και των τραγουδιστων.
Το πρωτο μερος το υπολογιζω 1 ωρα εως 1.15 και καμμια φορα 1.30 ωρα. Αρα μιλαμε για 20-30 κομματια.
Στην αρχη της σαιζον το σιγουρο ειναι οτι καθομαστε και βαζουμε τα κομματια στη σειρα
ενα- ενα ωστε να εναλλασονται οι τραγουδιστες, οι δρομοι, τα θεματα των τραγουδιων, οι ρυθμοι κι ολα αυτα.
Αυτο προφανως δεν το εχω κανει στις παραπανω λιστες. Τα κομματια ειναι χυμα, μη θελετε τροφη μασημενη !! Χρειαζεται περαιτερω δουλεια εφοσον ξερουμε ποιοι θα ειναι οι τραγουδιστες με τους οποιους με κοινη συννενοηση καταληγουμε ποιος θα πει ποιο, ποιος θα κανει σιγοντο κλπ
Μια αλλη παρατηρηση ειναι οτι στο γ’ μερος τα τραγουδια ειναι πιο λιγα.
Κι αυτο γιατι εκει προκυπτουν οι “επιθυμιες” και οι αναγκαστικες εκτελεσεις των πασιγνωστων και ως ενα βαθμο φθαρμενων τραγουδιων, οπως :
Λεμοναδικα, Φραγκοσυριανη, Δαχτυλιδια, Πινω και μεθω, Πριν το χαραμα, Τα λερωμενα τ’απλυτα,
Φαληριωτισα, Μοδιστρουλα, Μπαξε Τσιφλικι, Χατζηκυριακειο, Αλητη μ’ειπες, Συννεφιες,
Βεργουλες αλα Μπιθικωτση, Ολοι οι ρεμπετες, Μονοπατι, Αραπινες, Ενα τραγουδι απ’τ’Αλγερι,
Νυχτωσε χωρις φεγγαρι, Εβιβα ρεμπετες, Μια γυναικα δυο αντρες, Κομπολογακι, Το παπορι
απ’την Περσια, Φερτε μια κουπα, Γκελ Καιξη, Παρτιδες, Μικρος αρραβωνιαστηκα, Ειμαστε αλανια, Μπουφετζης, Φυσαει ο μπατης κ.α.
και τελευταιως τα :
Αποψε στις ακρογυαλιες, Το δικο σου το μαραζι
Με παρεσυρε το ρεμα κ.α.
αλλα και τα κατα Φερρη : Μπουρνοβαλια, Διχτυ, Στου θωμα
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Οχι ολα αυτα σε ενα βραδυ ξαναλεω.
Και 300 να μας ζητησουν δεν μπορουμε να κανουμε πανω απο 10-15 επιθυμιες.

Επισης μια αλλη παρατηρηση ειναι οτι το β’ μερος δεν εχει πολλα σερβικα, που πρεπει να εχει.
Εκει κανω μια υποσημειωση οτι μπαινουν σερβικα απο τα πολυ γνωστα που γραφω πιο πανω αλλα και αναλογως την ορεξη του κοσμου για χορο μπορουν να μπουν κι αλλα οπως :
Παραστρατησα για σενα, Ομορφο Πασαλιμανι,
Μαγκας του γλυκου νερου, Περαια και Μοσχατο,
Ντροπιασμενος στη ζωη, Αμαν Κατερινα μου,
Σε γελασανε, Γκαρσονα,
Δεν παει κατω το κρασι, Σκερτσοπεταχτο κ.α.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 21 Νοέμβριος, 2005)

κ εγω μεσα αρη…

Να συμπληρωσω οτι αυτο που ειδα τελικα ειναι οτι ο καθενας απο μας αντιλαμβανεται διαφορετικα την
παραπανω προσπαθεια που επαναλαμβανω ειναι ενα προγραμμα απαιτησεων -κατα τη γνωμη μου- για ενα μαγαζι οπου θα μου δινοταν η ευχερεια να το εφαρμοσω και ολα αυτα θα το ξαναπω, συμφωνα με το δικο μου γουστο … και κατοπιν απαιτησης του φιλου Κωστα για καποιο “ψαγμενο προγραμμα”. Δεν εθεσα εγω τετοιο θεμα εξ αρχης, παρ’ολο που καθε τοσο και λιγακι φτιαχνω διαφορες λιστες.

  • Επισης ο φιλος Γιατρος ειχε απευθυνθει με αλλο ερωτημα στο οποιο εδωσα απαντηση φτιαχνοντας οπως ειδατε αλλη τελειως λιστα, με αλλα πιο προσγειωμενα νουμερα !! Συνολο 100 τραγουδια προτεινα τοτε.
    Βλεπω λοιπον οτι ο καθενας βλεπει διαφορετικα την εννοια προγραμμα.
  • Ο KK™ αρχικα ενδιαφερεται για το cd και μετα προσφερεται να συνεισφερει στα μισα περιπου τραγουδια.
  • Ο Αρης εχει στο μυαλο του κατι σαν παρουσιαση
    των μελων του φορουμ σε ευρυ χωρο με συμμετοχες κλπ κατι που ουτε μου περασε απ’το μυαλο. Κατι τετοιο ομως ειχα αναφερει περσυ στον αδμιν στην περιπτωση ενος συνεδριου για το ρεμπετικο.
  • Η Μαριανα αρκειται σε ενα μικροτερης εμβελειας προγραμμα.
  • Ο Ισαακ ψαχνεται με τα αγνωστα και του φαινεται βουνο ολο αυτο το προγραμμα.
  • Ο Τσαουσακης ξαφνικα μας προεκυψε να μην ξερει
    πολλα απο αυτα τα κομματια τη στιγμη που ξερω οτι εχει τον αμμο της θαλασσας !!
  • Ο Νικος ο Αγγελακος υπερθεματιζει στην προταση Αρη.
    Περιμενω απαντησεις απο Κωστα Πετρα, Γιατρο και
    Νικο Πολιτη που ηδη εχουν συμμετοχη στην κουβεντα.
    Απαντω επι αυτων.
  • Κωστα εκανα φακελλο “ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ” στην “επιφανεια εργασιας” και αρχιζω να φορτωνω τραγουδια. Το βραδυ θα σου πω ποσα εχω μαζεψει. Μεχρι την Παρασκευη πιστευω να εχω μαζεψει 180-190 οποτε σου στελνω το cd και το συμπληρωνεται οι Σαλονικιοι αφου βλεπω οτι σας αρεσει.
  • Αρη, αν ειναι για παρουσιαση, συναυλια ή κατι αλλο επισημο ή ημι-επισημο που θα αφορα και το ΦΟΡΟΥΜ το προγραμμα αλλαζει. Εκει δεν κανω εγω το προγραμμα, το κανουμε ολοι μαζι, ολοι θα συνεισφερουμε ο καθενας το τραγουδι που γουσταρει και το λεει και παιζει καλα. Αυτα σαν πρωτη νυξη του θεματος. Μακαρι να εχει και συνεχεια !!
  • Μαριαννα πιστευω με οσα εχω πει ως τωρα να σε καλυψα. Ψαχνουμε για ενα προγραμμα απαιτησεων με δυνατα κομματια.
  • Ισαακ το ιδιο απαντω και σε σενα, στειλε μου μια λιστα με αυτα που δεν εχεις.
  • Τσαουσακη, ο Καρρας που εμφανιζεται τωρα Σαλονικη ;; Εσυ θα μας παιξεις : Μαγκα μου συμμορφωσου, Καποιος αγνωστος αλητης, Χωρις παλτο στη χειμωνια …
  • Νικο Αγγελακο ξερω οτι εισαι δουλευταρας
    και δεν κολλας πουθενα. Απο σενα θελω " Γεια σου Περαια αθανατε, Πισω εχει αχλαδα την ουρα με το Θοδωρο και απο Λαυκα οτι γουσταρεις !!

Γιώργο είχα κάνει ήδη μία προεργασία από χτές αλλά ανακαλύπτω ότι τελειώνει η προθεσμία για υποβολή Ε9 και καταλαβαίνεις ότι είναι πρώτη προτεραιότητα. Μετά θα επανέλθω (όχι πάντως δριμύτερος. . . ).

Αααα…

Ρε σεις, αποκέντρωση δε φωνάζουμε τόσο καιρό…;
Παίζει να γίνει προς πιο κάτω, προς Κρήτη ένα πράμα;

Όπως και να’χει, Άρη και λοιποί, είναι μια πολύ όμορφη ιδέα, αν είμαι στα πέριξ θα κάνω ό,τι μπορώ να παραβρεθώ.

- Μαριαννα πιστευω με οσα εχω πει ως τωρα να σε καλυψα. Ψαχνουμε για ενα προγραμμα απαιτησεων με δυνατα κομματια

Μα αυτό εννοούσα κι εγώ όταν έγραψα στο προηγούμενο πόστ μου πως ένα τέτοιο πρόγραμμα θα ικανοποιούσε τους θαμώνες ενός μαγαζιού, γιατί πρόκειται για μαγαζί κάποιας χωρητικότητας και όχι κουτουκάκι (που ίσως όλοι μας προτιμούμε για το παρεϊστικο κλίμα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας) ένα μαγαζί δηλαδή με ορχήστρα κλπ. Νομίζω πως ο καθένας μας ανάλογα με τον χώρο που μπαίνει έχει και τις ανάλογες απαιτήσεις.
Λέω και πάλι πως για έναν τέτοιο χώρο το πρόγραμμά σου εμένα σαν θαμώνα θα με ικανοποιούσε απόλυτα μιάς και περιέχει μια μεγάλη ποικιλία τραγουδιών και ρυθμών που ανήκουν στο κλασικό ρεμπέτικο-λαϊκό-παραδοσιακό είδος. Κι εδώ θα ήθελα να ρωτήσω με απορία τον φίλο μας
Γιώργο Παπαβασιλείου, που κολλάει στην υπόθεση ο Καρράς? Εγώ από όλα αυτά καταλαβαίνω διασκέδαση σε ρεμπετάδικο όχι χαβαλέ σε σκυλάδικο
Αλλά πιθανόν να αστειεύεται…

Πάντως Γιώργο αν όλα αυτά τα τραγούδια τα βάλεις σε ένα σιντί ΤΑ ΘΕΛΩ!
Φαντάζομαι 11 ώρες ατελείωτα ρεμπέτικα και ανατριχιάζω κι αστονε τον Ισαάκ να διαμαρτύρεται

ΟΚ το cd φτιαχνεται, εχω φτασει στα 132 κομματια και προχωραω …
Το βλεπω να φτανουμε στα 250, μπορει και 300 !!

Θα ηθελα το “Δε σ’αγαπω σε μισησα” του ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ αν υπαρχει στην αυθεντικη εκτελεση.

Ακομα οποια απο τα παραπανω υπαρχουν απο τη Rounder. Εχω μονο τα "Γλεντι και χορος, Συρα και θα μπει και το “Μινορε του τεκε”

Ακομα ψαχνω τα :

Πρεπει να μας πεις ΧΙΩΤΗ και
Ποια νασαι ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ
Ειναι κριμα ΜΗΤΣΑΚΗΣ ;;

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 22 Νοέμβριος, 2005)

Μέσα με τα μπούνια για την εκδήλωση

Πράγματι μεγάλη υπόθεση η λίστα…μπράβο Γιώργο.Όποιος μάθει όλα τα τραγούδια αυτής της λίστας προτείνω να πάρει και πτυχίο ΚΛΙΚΑΣ αναγνωρισμένο απ όλα τα ταβερνεία-ρεμπετάδικα της ελλάδος- κ αλλοδαπής …πτυχίο που μπορεί να χρησιμοποιεί ο εκάστοτε μουσικός…
Μακριά πάει έ??

Καλά πρώτα η εκδήλωση…

Γιώργο, εντυπωσιάστηκα(κοινώς ψάρωσα) και κράτησα σημειώσεις! Σ’ ευχαριστώ για την τόσο άμεση ικανοποίηση του “αιτήματος”, ο ζήλος σου είναι αξιοθαύμαστος. Εύχομαι το μαγαζί που θα στεγάσει αυτό το πρόγραμμα να πάρει κάποτε σάρκα και οστά(τοίχους και ντουβάρια), θα είναι σίγουρα γκραν σουξέ! Να 'σαι καλά!

Κωστα ειδες για παρτη σου τι τραβαω !!!
Πλακα κανω

Να δεις στο τελος που θα βγει κατι καλο,
για να μην πω ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΟ !!!

Πες μας για σενα, παιζεις καποιο οργανο
απο που μας ερχεσαι ;;

Γιώργο, αν υπήρχε μαγαζί με αυτό το πρόγραμμα θα ξεκίναγε μία καινούργια επιστροφή του ρεμπέτικου στη μόδα και θα χρειαζόταν κλείσιμο τραπεζιού ένα δυό μήνες πρίν. Πάντως, επειδή και εγώ τα μισά περίπου κομμάτια δεν τα αναγνωρίζω, θα ήθελα μερικές επιπλέον διευκρινήσεις. Έχουμε και λέμε:

Όπου υπάρχει *: τον πρώτο στίχο του κομματιού.
**: λίγα στοιχεία παραπάνω γιατί δεν αναγνωρίζω το κομμάτι.

Σερβικο Αλλεγκρο ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΥ**
Σερβικο ΜΑΡΚΟΥ **
Απταλικο ΝΟΥΣΙΑ**
Υδρεικα ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ: ξεκινάει μια ψαροπούλα;
Καλο κρασι, καλη καρδια ΜΟΣΧΟΝΑΣ *
Ρεμπετες " (προυποθετει 2 μπουζουκια και 2 τουλαχιστον φωνες): το «εβίβα ρεμπέτες, εβίβα παιδιά»;
Καποια μικρουλα εμορφη ΓΕΝΙΤΣΑΡΗΣ *
Με μπαμπεσια θελησανε ΡΟΥΚΟΥΝΑΣ*
Το συρε κι ελα αρχισα ΣΤΡΑΤΟΣ *
Ηταν ανοιξη που σειδα ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ**
Μεσα στο Τουρκολιμανο ΚΑΒΟΥΡΑΣ *
Ναζιαρα σε φωναζουνε ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ*
Ολες ομορφες ΣΤΕΛΛΑΚΗΣ*
Παντρεμεναδικα ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ *
Σ’αγαπω ΓΕΩΡΓ/ΛΟΥ *
Παιξε μου φιλε το μπουζουκακι ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ*
Μαναβακι ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ *
Οταν ηρθα χθες το βραδυ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ*
Ο πασας Χ’‘ΧΡΗΣΤΟΣ*
Παντερημος μεσ’το ντουνια**
Αποψε στο δικο σου μαχαλα ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ («ώχ τριαλαλα»:wink:
Για σενανε μια Κυριακη ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ**
Μα τι να κανω σ’αγαπω ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ: τραγουδιστής πρώτης εκτέλεσης;
Σαν δεν ηξερες ΤΟΥΝΤΑΣ*
Παμεινωντας ΚΗΡΟΜΥΤΗΣ*
Τρελλο κοριτσι απονο ΜΑΡΚΟΣ*
Μπεϊκος Πολιτικο οργανικο στο ονομα του ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ.** σε τι ρυθμό είναι;
Σκοτεινιασε ΜΗΤΣΑΚΗΣ*
Τις γυναικες τις δουλευω ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ *
Εφυγες χωρις να με ρωτησεις*
Πες μου γιατι αλλαξες ΚΗΡΟΜΥΤΗΣ *
Κρασοπινω ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ (:wink:, **
Εγω θα παρω χασαπακι**
Μη σε πλανεψουν τα λεφτα ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ
, **
Δυο καρπουζια σ’ενα χερι ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ*, **
Μπερμπαντης Χ’‘ΧΡΗΣΤΟΣ*
Μπεκρος δεν ειμαι εγω ΡΟΥΚΟΥΝΑΣ *
Ο ζητιανος της αγαπης ΜΑΡΚΟΣ*
Τρελλε τσιγγανε ΑΓΝΩΣΤΟΥ !! ** (του Τσιτσάνη / Γεωργακοπούλου υπάρχει πιό πάνω)
Παλιοπαιδο Χ’‘ΧΡΗΣΤΟΣ*
Γκριναρικο Χ΄΄ΧΡΗΣΤΟΣ*
Γλυκοβραδυαζει Χ’'ΧΡΗΣΤΟΣ από πιό τόνο; (για άντρα)
Μελαχροινο **
Κουβεντες στη φυλακη ΤΟΥΝΤΑΣ*
Μπελαλης καρσιλαμας ΡΟΖΑ **
Στους απανω μαχαλαδες *
Αναψε τα και σβησε τα (Μουφλουζέλη;)
Χθες το βραδυ στον τεκε μας ΧΡΥΣΙΝΗΣ*
Αντι κερια λιβανια ΓΕΝΙΤΣΑΡΗΣ*
Ο κοσμος αλλαξε ΧΟΝΤΡΟΝΑΚΟΣ**
Ο ζορικος ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ *
Ειναι κριμα … *

Πάντως στην περίπτωση «παρουσίασης» του φόρουμ θα έπρεπε να ανεβούν στο πάλκο το λιγότερο 20 οργανοπαίκτες, πράγμα πρακτικά αδύνατο.

Μάλλον θα επανέλθω. . .

Αγαπητε Νικο τα πιο πολλα βρισκονται στα cd
του Κουναδη “ΑΡΧΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ”.
Απο οσο ξερω οι πιο πολλοι στο φορουμ εχουν πλειστα οσα (συνολο πρεπει να ειναι 70-75) .
Τουλαχιστον Μαρκος, Παπαιωαννου, Σκαρβελης, Τουντας, Περιστερης εχουν κυκλοφορησει ευρεως …

Και ξεκιναω οσο προλαβαινω γιατι κι εγω εχω αφησει δουλεια πισω :

Το Αλλεγκρο εκανα λαθος εννοουσα το “Σερβικος χορος” που παιζεται απο ΛΑ. Και το “Αλλεγκρο” ειναι πανεμορφο αλλα καπως φαγωμενο (πολυπαιγμενο). Υπαρχει σε παλιο δισκο βινυλιου του Χ’'χρηστου.
<font color=“119911”><font size="-2">Να πω οτι ολα τα λαθη και τις παραλειψεις που εχω κανει στις λιστες θα τις διορθωσω το πολυ μεχρι μεθαυριο, γιατι τα εγραψα βιαστικα οπως τα θυμομουνα.</font></font>
Το Σερβικο του Μαρκου εχει τιτλο “Μη με πεισματωνεις” απο Αρχειο.Ε.Δ. Μαρκος ΙΙΙ
Το Απταλικο Νουσια δεν θυμαμαι τιτλο ειναι ωραιο και περιπλοκο, απο τον πρωτο του δισκο βινυλιου εκει γυρω στα 1988, “Με στοχο την καρδουλα σου”.
Τα “Υδρεικα” ειναι αρκετα γνωστο χιτζαζ χασαπικο του Μπαγιαντερα και λεει :
" Θαρθω παλι αποψε να γλεντησω, στα Υδρεικα να ξενυχτησω, Πειραιωτοπουλα, σκερτσοτσαχπινουλα …
Το εχει πει και η Ρεμπετικη Κομπανια του Κοντογιαννη.
“Καλη καρδια” χιτζαζ χασαπικο του Παπαιωαννου με τον ανυπερβλητο ΜΟΣΧΟΝΑ απο Α.Ε.Δ. Παπαιωαννου ΙΙΙ.
“Οι ρεμπετες” χασαποσερβικο δρομος τζιβαερι του Αποστολου με εικονες απο παλιες εξοχικες ταβερνες, θυμαμαι μια στην Ξανθη το '80 και
Στο ρεφραιν λεει “Ελα μικρο μου, ναζιαρικο μου, ελα μικρο μου μια βραδυα …”
“Καποια μικρουλα ομορφη” σπανιο χασαπικο ραστ του Γενιτσαρη. Το εχω με Γκολε δεν το εχω ακουσει ποτε πρωτη εκτελεση. Ψαξε στην προηγουμενη ΚΛΙΚΑ δισκογραφια Γενιτσαρη ειναι το δευτερο που ηχογραφησε (εχει αλλο τιτλο).