Ρεμπέτικες Καντάδες

To βασικο ειναι να προσδιορισουμε την εννοια της κανταδας. Αν την μελεταμε ως μουσικο ειδος τοτε ειναι μετρημενα κουκια το τι θεωρειται κανταδα και τι οχι. Αν το μετραμε ως προς την ικανοτητα του σκοπου και των στιχων να κανει τη λεγαμενη να βγει στο παραθυρι τοτε μπορουμε να ενταξουμε στην κατηγορια ‘‘κανταδα’’ διαφορα ασματα μεταξυ αυτων και ρεμπετικα που αναφερθηκαν σε προηγουμενα ποστ.

Δεν αμφιβάλλει κανείς, άλλωστε κι άλλα τραγούδια είχαν αυτή τη δυστυχία (π.χ. „Το χαμάμ“ του Δελιά). Πολλά ρεμπέτικα θα μπορούσαν να υπηρετήσουν ως καντάδες, όχι απαραίτητα από τεχνικής πλευράς…

Οι στιγμές, το νόημα είναι καθοριστικά, όχι το…«τουριστικόν»(!) του πράγματος! (οι -ισμοί και οι αναλύσεις είναι για τα γερόντια που χάσανε προ πολλού το τραίνο…)

ΥΓ Αν σου το τραγουδήσουν ένα μοιραίο ξημέρωμα και δε συγκινηθείς…ε! άνοιξε το μπλέ σου παραθύρι και μπουγέλωσέ τους σαν το Ζήκο! :044:

//youtu.be/8aWmUrGDGUU

Μιά ερώτηξις για τους γνωρίζοντες περισσότερα.Υπάρχει ουσιαστική μουσική
διαφορά ανάμεσα στην καντάδα και την πατινάδα;Αν ναί,θα ήθελα να επιχειρηθεί
μιά συσχετιση και με την"ρεμπέτικη καντάδα".

Η καντάδα είναι ένα ερωτικό τραγούδι που γίνεται βράδυ για να γοητεύσει την κοπέλα.
Η πατινάδα είναι ένας οργανικός σκοπός που χρησιμοποιείται για συνοδεία στο δρόμο Π.χ. της νύφης, του λόχου κ.λ.π.

Τι πάει να πει “ρεμπέτικη καντάδα”; Δεν υπάρχουν κατηγορίες στην καντάδα.
Καντάδα λέγεται ο τρόπος και η χρήση ενός τραγουδιού, όχι το είδος του τραγουδιού. Όπως πολύ σωστά λέει ο φίλος στο #21.
Εάν παίζεις μπουζούκι θα κάνεις ρεμπέτικου ρεπερτορίου καντάδα. Εάν όχι, μπορείς να διαλέξεις ένα οποιοδήποτε ερωτικό τραγούδι (σε ρυθμό που να δικαιολογεί τον σκοπό, εννοείται) και να το χρησιμοποιήσεις.

υ.γ. Έκανα κι εγώ μία φορά στη Ζάκυνθο μάλιστα, για πλάκα και με κυνήγησαν οι σεκιούριτοι του ξενοδοχειακού συγκροτήματος!!!:019:

Ομως οι στίχοι του τραγουδιού"αμαν Κατερίνα μου"δηλώνουν και διαφορετική χρήση της πατινάδας.
"Κι εγώ απ΄τη λαχτάρα μου παίζοντας την κιθάρα μου σου κάνω πατινάδα."Διευκρινίζω ότι μιλάμε για
χρήση στην ανατολική Ελλάδα-Μικρά Ασία.Αν θυμάμαι καλά ,κάπου γράφει ο Παπαδιαμάντης για
πατινάδες που γίνονταν κάτω απ΄το παράθυρο υποψήφιας νύφης,οπότε άν αυτή ανταποκρίνονταν
και άνοιγε το παράθυρο η υπόθεση είχε αίσιο τέλος.

Ωπα,μόλις βρηκα πως για την πατινάδα έγινε συζήτηση πριν κανά χρόνο.
http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=24841

Πατινάδα είναι ευρύτερη έννοια.

Κατά τόπους υπάρχουν μικροδιαφορές στις συνήθειες και τις μουσικές πρακτικές, και επίσης διαφορές στο λεξιλόγιο. Ας υποθέσουμε ότι εδώ μιλάμε με το «μέσο λεξιλόγιο»:

Πατινάδα είναι κάθε δρομική μουσική. Οργανική ή με λόγια, γαμήλια ή όχι, με αποδέκτη κάποιον συγκεκριμένο που είναι πίσω από τα παντζούρια ή όχι, ερωτική ή όχι.

Η ειδική περίπτωση της ερωτικής πατινάδας κάτω από το παράθυρο της αγαπημένης, σε ορισμένες περιοχές έχει δικό της όνομα, «καντάδα». (Το γεγονός ότι σε άλλες πάλι περιοχές καντάδα σημαίνει όλα τα παραπάνω είναι απλώς για να μας μπερδεύει!).

Την είχα ξεχάσει την άλλη κουβέντα!
Αναθεωρώ, και συνοψίζοντας λέω:

Η καντάδα είναι ένα ερωτικό τραγούδι που γίνεται βράδυ για να γοητεύσει την κοπέλα και είναι στατική.
Η πατινάδα είναι ένας οργανικός σκοπός ή και σειρά τραγουδιών που χρησιμοποιείται/ούνται για συνοδεία περπατώντας στο δρόμο.

υ.γ. Γράφαμε ταυτόχρονα με τον Πέπε, γι’ αυτό λέμε τα ίδια.

Όχι, δεν την κοιτάμε ως μουσικό είδος. Όταν λέμε «κανταδόρικο στυλ», εννοώντας π.χ. κάτι που να θυμίζει 7νησιακές πολυφωνίες, δεν είμαι καν σίγουρος ότι ο όρος είναι έγκυρος. Αλλά και έγκυρος να είναι, δεν είναι αυτός που μας απασχολεί εδώ.

Η ικανότητα του σκοπού και των στίχων να κάνει τη λεγάμενη να βγει στο παραθύρι (15σύλλαβο!) είναι κάτι πολύ γενικό. Αν η λεγάμενη είναι μεταλλού, μπορούμε να βρεθούμε προ εκπλήξεων. Υποτίθεται όμως ότι ορισμένα τραγούδια, ανεξάρτητα από τα γούστα του καθενός, ακούγονται ταιριαστά για μια τέτοια περίσταση. Ποια είναι αυτά; Θα έλεγα, αυτά που αδρομερώς περιγράψαμε πριν καμιά 10ριά μηνύματα. Κάθε αντίρρηση είναι πιθανή και δεκτή, αλλά πιστεύω ότι κατά μέσον όρο εκεί βρισκόμαστε.


Αμ δε! Μετρημένα κουκιά δεν είναι, γιατί μιλάμε για άγραφες παραδόσεις. Κάλλιστα μπορούν στο Α μέρος να εννοούν καντάδα κάτι άλλο απ’ ότι στο Β, ή αντιστρόφως, να εννοούν το ίδιο αλλά με διαφορετικές λέξεις. Η καντάδα μεταξύ άλλων δεν παύει να είναι η ίδια λέξη με την καντάτα, και η πατινάδα με τη ματινάδα, τη μαντινάδα και τη μακινάδα. Μην ψάχνουμε για έννοιες κοινώς αποδεκτές μ’ ένα συγκεκριμένο περιεχόμενο…

Από τα λίγα που ξέρω στα επτάνησα η καντάδα είναι συγκεκριμένο υποείδος τραγουδιού, διαφορετικό από την αρέκια, την αριέττα κλπ. Αυτά τα υποείδη προφανώς συγχωνεύτηκαν μαζί με το καινούριο είδος της αθηναϊκής καντάδας μετά το 1864, οπότε και η λέξη κατάντησε να σημαίνει σερενάτα. Τότε θα προστέθηκε και η χαμπανέρα στους ρυθμούς (π.χ. ανθισμένη αμυγδαλιά, Μη λες πως σε λησμόνησα κλπ). Άλλωστε η διεθνής μόδα της εστουδιαντίνας (χορωδίας-μαντολινάτας) λανσάρεται στο Παρίσι από ισπανούς το 1878 και η λέξη κανταδώρ(ος) υπάρχει αυτούσια στα ισπανικά.

Όμορφη Σμυρνιά http://www.youtube.com/watch?v=2fU_AMHXQ0Y . ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. + Νανούρισμα http://www.youtube.com/watch?v=t1K_0Xab-U8

Εγω πιστευω τη μοδιστρουλα του παπαιοανου ,ας μην ξημερωνε ποτε…επισης με κατι παιδια ειχαμε κανει κανταδα με μενεξεδες καξ ζουμπουλια

Επίσης και το …ελα να παμε τσαρκα μια βραδιa