Ρεμπέτικα της απέναντι όχθης

Είναι δίσκος κ.Νίκο Νο.7431-279592 παραγωγή ΠΑΠΙΓΚΟ για την BMG/ARIOLA Μεσογείων 230 Χολαργός ΤΗΛ. 65-28401 και διανομή από την SONY MUSIC Μεσογείων 311 ΤΗΛ. 64-76491.
Μουσική επιμέλεια και υλικό έκδοσης από τον Γιώργο Παπαδάκη.

Ωσπου να τελειώσω το γράψιμο με πρόλαβε ο Παραδοξολόγος

(Ν. Π.)
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Σημειώνω τον Γιώργο Παπαδάκη. Άλλα ονόματα μέσα στο σιντί;

Μαργιάννα, τα Κύριε κράτα τα για το γραφείο!

Καλά

Νίκο στο ένθετο βιβλιαράκι δεν αναφέρει τίποτε άλλο, τα τραγούδια είναι από αυθεντικές ηχογραφήσεις των οποίων τους εκτελεστές έγραψα λεπτομερώς πιό πάνω. Ο κ.Φέρρης μας έδωσε ένα ακόμη στοιχείο, πως ο Παπαδάκης βασίστικε σε πληροφορίες και υλικό από τον Σπύρο Παπαϊωάννου. Σε μένα είναι άγνωστοι και οι δυό και θα ήθελα να μάθω κάτι περισσότερο γι αυτούς για όποιον θα ήθελε να γράψει ό,τι γνωρίζει.
Στο σιντί αναφέρωνται μόνον τα στοιχεία όσων επιμελήθηκαν εξώφυλλα, digital remastering κλπ αν σε ενδιαφέρουν αυτές οι πληροφορίες μπορώ να τις γράψω.
Επίσης ότι αυτή η δουλειά χορηγήθηκε από την Ασπίδα Πρόνοια και τον Μελωδία.

Για το “Ματάκια σου κυρά μου” βρήκα τυχαία τις εξής πληροφορίες: Το τραγούδι λέγεται “Μάρκα μ’ έκαψες” είναι του Ιάκωβου Μοντανάρη (Γιακουμής) και ηχογραφήθηκε το 1933

Ξέρει κανείς σε τι αναφέρεται ο ανώνυμος αρχαίος σχολιαστής;

Έχει δει κανείς το κείμενο του Κουνάδη, μπας και λέει παραπάνω λεπτομέρειες;

(Σημείωση: παρόλο που δεν καθίσταται πολύ σαφές, τελικά προκύπτει ότι η συζήτηση ξεκίνησε από ένα δίσκο, με τίτλο «Ρεμπέτικα της απέναντι όχθης», όπου περιλαμβανόταν και αυτό το κομμάτι. Δεν ξέρω μήπως στο φυλλάδιο σχολιάζει ο ίδιος ο Κουνάδης, ή αν το 'χει γράψει κάπου αλλού.)

1 «Μου αρέσει»

Το έχουμε συζητήσει εδώ!

Ο αρχαίος σχολιαστής ταυτοποιήθηκε. Θαύμα, θαύμα!!!

Δεν έχω δει τέτοιο κείμενο, η συγκεκριμένη αναφορά μου βασίστηκε στις εκπομπές του Κουνάδη από το Κανάλι 1 Πειραιάς

Δεν νομίζω πάντως να είχε εμπλακεί ο Κουνάδης στο δίσκο αυτόν.