Πως θα περάσει η βραδιά

Πως θα περασει η βραδια
και πως θα ησυχασω
που σκεφτομαι εσενανε
μην τυχει και σε χασω
Θελω πληροφοριες για αυτο το τραγουδι(πρωτη εκτελεση και αλλες εκτελεσεις-και ποιανου ειναι)

Πώς θα περάσει η βραδιά.

Μπέλλου Σωτηρία

Μουσική/Στίχοι: Παπαϊωάννου Γιάννης
)

Dm Cm Dm Gm CmDm
Πώς θα περάσει η βραδιά και πώς θα ησυχάσω
Dm Cm Dm Gm Dm
που σκέφτομαι εσένανε μην τύχει και σε χάσω
Dm Cm Dm Gm CmDm
που σκέφτομαι εσένανε μην τύχει και σε χάσω

Πολλές γυναίκες γνώρισα, εσένα σε φοβάμαι
να μη σε ξεμυαλίσουνε γι’ αυτό και δε κοιμάμαι
να μη σε ξεμυαλίσουνε γι’ αυτό και δε κοιμάμαι

Η αγωνία μου αυτή με λιώνει και με δέρνει
να ξημερώσει ήθελα, γιατί ύπνος δε με παίρνει
να ξημερώσει ήθελα, γιατί ύπνος δε με παίρνει

Ναι, του Παπαϊωάννου βέβαια!
(Συμπληρώνω μιας κι έτυχε να το ακούω πριν λίγο)

Καλώς όρισες στη παρέα Σταμάτη.
Για ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.angelfire.com/music2/rebetiko/partit.html
είναι κάπως δυσνόητες, θα ψάξω να βρω κι άλλες.

Πάνος

Σταμάτη, ταμπλατούρες για τρίχορδο δε θα βρείς εύκολα ή μάλλον καθόλου.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ταμπλατούρες 4-χορδου και να τις προσαρμόζεις στο τρίχορδο, αλλά γενικά τόσο στις παρτιτούρες που σου έστειλε τα λίνκ ο Πάνος αλλά και σε ταμπλατούρες υπάρχουν άπειρα λάθη και προχειρότητες. Τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι οποιοδήποτε τραγουδάκι προσπάθησα να βγάλω από ταμπλατούρα ήταν αποτυχία, πάντως μπορεί να σε βοηθήσουν να κατανοήσεις τα βασικά πατήματα ενός τραγουδιού.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 12 Δεκέμβριος, 2005)

Να 'στε καλα ρε παιδια.Εχω μια ζωντανη εκτελεση απ τον Παπαιωαννου,αλλα δεν ημουν σιγουρος αν ειναι δικο του.
Στο kithara.vu εχει τα λογια και τις συγχορδιες μονο,δεν εχει ταμπλατουρες.Παρομοιο ειναι και το musicheaven.gr.Διευθυνση για ταμπλατουρες εχω μονο για ξενα τραγουδια

Μετά από λίγο ψάξιμο στο sealabs βρήκα τα εξής :

1950 Στίχοι Αγγελόπουλος
1953 Στίχοι Παπαϊωάννου
1972 Στίχοι Παπαϊωάννου

Τελικά ξέρουμε οι στίχοι αν είναι του Μπαρμπαγιάννη ή του Αγγελόπουλου ?

Επίσης στον παρακάτω link δίνει ως στιχουργό τον Μάνεση.

Ετικέτα δεν υπάρχει κάπου;

Καλημέρα Πάνο!.

Το link που δίνεις αναφέρει δουλειές του ίδιου καλλιτέχνη (Παπαϊωάννου ή Μάθεση δεν διευκρινίζει) και περιέχει και τραγούδια του Τσιτσάνη που στιχουργικά έχουν χρεωθεί στον Τρικαλινό ή σε άλλους.

Είδα ότι έχει και την “Συννεφιασμένη Κυριακή” στις δουλειές του Παπαϊωάννου ή του Μάθεση!!!

Ας μην πάρουμε τοις μετρητοίς αυτό το link.

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα Φώτη, δεν δίνω πολυ βάση σε άλλες σελίδες, εμπιστεύομαι το sealabs συνήθως.
Αλλα σε αυτο το τραγούδι δεν εχουμε ξεκάθαρη πληροφορία για αυτο ρωτάω εδώ μηοως κάποιος ξέρει.

Καλά κάνεις και ρωτάς βέβαια.

Το sealabs ανέβασε το τραγούδι του 1950 το 2004. Ο ανεβάστορας έγραψε ότι οι στίχοι είναι του Α.Αγγελόπουλου και όσοι βάλανε καινούριες πληροφορίες την συνέχισαν αυτή την πληροφορία μέχρι σήμερα.

Υπάρχει αλλά δεν αναφέρει κανέναν άλλον εκτός από τον Παπαϊωάννου.

Το ίδιο γίνεται και με την επανακυκλοφορία του δίσκου από την Νίνα, με τον κυρ-Γιάννη στην διεύθυνση ορχήστρας και τον Τζιμ Αποστόλου στα φωνητικά.

3 «Μου αρέσει»

Φώτη σε ευχαριστώ πολυ, μου αρκεί αυτή η πληροφορία για το προσωπικό μου αρχειο.
Θεωρώ πως ο Μπαρμπαγιαννης είναι ο στιχουργός εκτός αν μελλοντικά προκύψει νεο στοιχείο.
Νομίζω πως ο @tzanidisjohn ετοιμάζει ολο το έργο του Μπαρμπαγιαννη, θα μας πει λογικά και εκεινος τι έχει βρει για αυτο το τραγούδι.

3 «Μου αρέσει»

Να διορθώσω τον εαυτό μου λέγοντας ότι δεν είναι επανακυκλοφορία αλλά νέα ηχογράφηση.

2 «Μου αρέσει»

Οι ετικέτες της Nina είναι σχεδόν όλες ελλιπείς. Σε ελάχιστες αναφέρεται ο στιχουργός.
Άρα δεν έχουμε απαιτήσεις.
Οι Ελληνικές εκδόσεις της εποχής αναφέρουν συνήθως μόνο συνθέτη.
Ελάχιστες και εδώ τον στιχουργό. Συνεπώς δεν είναι τεκμήριο όταν αναγράφεται μόνο ο συνθέτης, άρα είναι ο ίδιος και ο στιχουργός.
Στην αυτοβιογραφία του Γ. ΠαπαΪωάννου (1982-Χατζηδουλής) δεν γίνεται αναφορά στο τραγούδι αυτό.
Στον τρίτο τόμο “Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά” (Πάπιστας) σελ. 184 ως στιχουργός αναφέρεται ο Αλέκος Αγγελόπουλος.
Επίσης στην έκδοση :diamonds:1998/08 CD “Σωτηρία Μπέλλου ‎– Η Κλασική Εποχή” Έκδοση Δίφωνο-Συλλογή Δίφωνο τεύχος 36 σε σχόλιο του Γιώργου Τσάμπρα (αξιόλογος μελετητής του Ελ. Τραγουδιού) αναφέρεται ο Αλέκος Αγγελόπουλος.
Όπως και :diamonds:1995/10 CD “VA-Γυρίζοντας Στις… 45’-Τραγούδια 1948-1965” Συλλογή Δίφωνο τεύχος 2 ©Minos-EMI
Σε επανεκδόσεις της Columbia δεν αναφέρεται ο Α. Αγγελόπουλος. Όμως δεν υπάρχει κάποιος σχολιασμός, απλά αναφέρουν τίτλο και συνθέτη χωρίς άλλη ανάλυση. Ενώ μιλούν για … “θησαυρούς της Columbia” δεν γίνεται καμιά αναφορά ούτε έστω στο έτος κυκλοφορίας.
Συνεπώς η πλάστιγγα γέρνει στον Αλέκο Αγγελόπουλο.
Σε 10 μέρες ελπίζω να ολοκληρώσω τις αναζητήσεις με τον Γ. Παπαϊωάννου και να σας παρουσιάσω ένα άρτιο αποτέλεσμα που αυτή τη φορά θα έχει και τα λινκ του YouTube ώστε όποιος διαβάζει τον κατάλογο να μπορεί και να ακούσει και το τραγούδι. Για να ικανοποιήσω και το φίλο Πέτρο Βενέρη @PeVen που μου το επεσήμανε από την πρώτη έκδοση του Βαμβακάρη ότι πρέπει να υπάρχουν.
Καλή σας μέρα

3 «Μου αρέσει»

Να συμπληρώσω και την Έκδοση
:diamonds:2010 CD X2 “VA-Τα Ρεμπέτικα 19 (Περίοδος Γ΄ 1937-1960)” Έκδοση Τα Νέα (Π.Κουνάδης)
Και εδώ αναφέρει ο Παναγιώτης Κουνάδης τον Αλέκο Αγγελόπουλο.

2 «Μου αρέσει»

Γιάννη Ευχαριστώ για τις πληροφορίες καθως και για ολο τον κόπο σου που μοιράζεσαι απλόχερα.
Αναμένω Παπαιωαννου και ελπίζω να έχεις στα πλανα σου και Τσιτσάνη.

1 «Μου αρέσει»

μα, δεν τον έχει προλάβει ο Ορδουλίδης;

2 «Μου αρέσει»

Τον έχει καλύψει ο Ορδουλίδης. Δεν νομίζω ότι θα πρόσθετα κάτι περισσότερο.
Ως δισκογραφία την κάλυψε και το βιβλίο του άψογο.
Ας τελειώσουμε με τον Παπαϊωάννου και μπορούμε να δούμε και τη δισκογραφία του Γρηγόρη Μπιθικώτση. Δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο να αναφέρουν άλλοι, οπότε θα ήταν καλό να υπάρχει η πλήρης (όσο το δυνατόν πάντα) δισκογραφία του στο rembetiko.gr Ίδωμεν.

1 «Μου αρέσει»