Πωσ ειναι η ταβερνα των ονειρων σασ

Καλησπερα σε ολους. Τους δυο τελευταιους μηνες λογο σημαντικης κρισης στη δουλεια που εκανα, αποφασησα να προσπαθησω να ανοιξω ενα μαγαζακι(ταβερνα) σαν διεξοδο απ την ανεργια, γνωριζω οτι υπαρχει ρισκο στην ολη υποθεση αλλα απ την αλλη σκεφτηκα ή τωρα ή ποτε. Τελικα αυτη τη στιγμη εχω ηδη βρει μαγαζι το οποιο λειτουργουσε πριν σαν ταβερνα την οποια για διαφορους λογους δεν μπορουσαν να συνεχισουν να δουλευουν οι προηγουμενοι, και μεχρι το τελος του μηνα πιστευω αν ολα πανε καλα θα δουλευω εγω το μαγαζι. Ετσι λοιπον επειδη καθε αρχη και δυσκολη θα ηθελα την γνωμη σας, ετσι για να παρω και μια ιδεα για το τι αλλαγες θα μπορουσα να κανω. Τι πιστευετε πως πρεπει να εχει το ιδανικο ταβερνακι για εσας? (εκτος απο ωραια τραγουδακια και ζωντανη μουσικη το οποιο ειναι το μονο που ξερω να κανω καλα). Περιμενω με αγωνια τις αποψεις σας

Αρχικά Θα ήθελα να σου πω ότι είναι από τις σκέψεις που κάνω με έναν φίλο μου να επιχειρήσουμε κάτι τέτοιο. Δυστυχώς όμως, οι καροί δεν είναι ούτε για να πάρεις δάνειο. Ούτε για να ανοίξεις μαγαζί. Αλλά από την άλλη αν υπάρχει εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σου ότι θα ασχοληθείς με μεράκι προχώρα και καλό είναι να βάλουμε και κανά χεράκι εμείς οι υπόλοιποι και κατά βάση οι κατοικούντες την πρωτεύουσα.

Στο θέμα μας τώρα, ως προς τη διακόσμηση:
Θεωρώ ότι σε μια ταβέρνα, πρέπει να κυριαρχούν φωτεινά χρώματα (λευκό με κίτρινο) στους τοίχους και στο ταβάνι, με κάτι πιο προς το σκούρο στις κολώνες. Επίσης, καλό θα ήταν να υπάρχει ξύλο σε διάφορα σημεία (πχ, ένα μικρό ξύλινο καγκελάκι σε περίπτωση πιο υπερυψωμένου χώρου στο μαγαζί, ακόμα κα στον τοίχο). Τραπεζομάντηλα καρό κατά προτίμηση, ή τραπέζια που δεν χρειάζονται κάλυμμα. Στους τοίχους, όμορφη διακόσμηση είναι παλιές φωτογραφίες από ρεμπέτες, ή και από ελληνικές ταινίες. Ακόμα και εικονίτσες παλιές διαφημιστικές, ή παλιές φωτογραφίες από κεντρικά σημεία της Αθήνας (σε περίπτωση μεγαλύτερης οικονομικής δυνατότητας, προτιμότερες είναι οι τοιχογραφίες, απλά το αναφέρω σαν εναλλακτική). Προαιρετική είναι η ύπαρξη μπαρ. Προσοχή όμως ώστε να μην μπουκωθεί ο χώρος και φαίνεται γύφτικα που λέμε (χωρίς να έχω ρατσστικές τάσεις απέναντι στου τσιγγάνους, κάθε άλλο μάλιστα).

Όσον αφορά το ποτό. Πέρα από τις κλασικές παραγγελίες (μπύρες, ρετσίνες κα τα υπόλοιπα εμφιαλωμένα). Σωστή κίνηση είναι η προμήθεια από συνεταιρισμό οινοπαραγωγών, τώρα με τη Ν. Ελλάδα δεν ξέρω, αλλά νομίζω πιο γνωστός είναι αυτός της Νεμέας, για τα χύμα κρασιά. Αντίστοιχα και με τα τσίπουρα. Εκτός αν έχεις άμεση επαφή με παραγωγό, οπότε είναι καλύτερα.

Όσον αφορά τους μεζέδες. Το πιο σημαντικό είναι οι πρώτες ύλες. Η τέχνη έρχεται δεύτερη και καταϊδρωμένη. Αν οι πρώτες ύλες είναι καλές το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο. Αν μπαίνει και το μεράκι του δημιυργού, ακόμα καλύτερα. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην αρκεστείς στους προμηθευτές των προηγούμενων. Ψάξου και μόνος σου. Επίσης για την κουζίνα άκου τον εαυτό σου, αλλά και όσους δοκιμάζουν.

Αυτά τα λίγα, από μένα. Δυστυχώς τέτοια πράγματα είναι δύσκολο να γραφτούν μέσα στο φόρουμ. Πρέπει να είσαι κατειδίαν για να γίνει μια τέτοια συζήτηση. Άντε καλή τύχη και θα σε απισκεφτούμε και εμείς από τα Βόρεια αν το προχωρήσεις και θα σου πω και από κοντά την άποψη μου έχοντας και οπτική γνώμη του χώρου.:043:

ζεστο φιλοξενο περιβαλλον
υποδοχη μ` ενα χαμογελο
φωτισμο συμπαθητικο ( οχι να βγαζει ματια )
διακοσμο που ναχει αποψη
καλη ποιοτητα φαγητου
καλο σεφ στην κουζινα
γρηγορη εξυπηρετηση
ΚΑΛΗ ΡΕΤΣΙΝΑ - ΤΣΙΠΟΥΡΟ - ΚΡΑΣΙ ( ΠΟΙΟΤΗΤΑ )
προγραμμα ψαγμενο ( οχι εμπορικο - κοντρα την καταναλωση )
υπομονη και επιμονη
σχετικη εμπειρια ( υπηρξες ξανα ταβερνιαρης ??? )

και ΚΑΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ , να το γεμιζουν παντα …
με την θετικη τους ενεργεια και την καλη τους αυρα …

απο μενα zabe , καλο ξεκινημα στην καινουργια σου δουλεια …
ο Θεος στο καλο κι η Παναγια στα ξυλα … που λενε …:109:

Δεν θα αναγερθώ φίλε στα περί κρίσης κτλπ είναι σε όλους γνωστά. Προσωπικά πρέπει να έχει ζεστό περιβάλλον κ έστω από τα λίγα που έχω ζήσει θα σου παραθέσω τους δικούς μου παράγοντες που συντελούν στην δημιουργία αυτού του περιβάλλοντος

1.Πολλές εικόνες (φωτογραφίες) παλιές μέσα στον χώρο σε μικρά καδράκια
2. Το βάψιμο στου τοίχους να είναι σε γήινα χρώματα .
3.Τραπεζάκια ξύλινα σε χρώμα καφέ αν είναι βαμμένα.
4.Σε όπια σημεία μπορείς να βάλεις διακοσμητικά αυτά να είναι παλιά αντικείμενα μικρά που θα κρέμονται πχ στους τοίχους ( παλιά μπρίκια , σίδερα , κουτάλια ).
5.Αναλόγος το πόσο μεγάλος είναι ο χώρος κ αν έχεις σκοπό να βάλεις ζωντανή μουσική τότε ένα μικρό πάλκο σε μια γωνιά για να παίζει η ορχήστρα.
6.Όχι πολλά ηχεία κ αν αυτά υπάρχουν να τα τοποθετήσεις σε σημεία που ναι μεν θα έχεις μια ωραία ποιότητα ήχου αλλά δεν θα ʽʼλερώνουνʼʼ την παραδοσιακή εμφάνιση του μαγαζιού.
7.Όσον αφορά τον φωτισμό να είναι επαρκής αλλά όχι ενοχλητικός πιστεύω πως φώτα τα οποία θα προεξέχουν από τον τοίχο ( δεν μπορώ να στο εξηγήσω αυτά που έχουν σιδεροκατασκευή έναν βραχίονα κ προεξέχουν σαν μανιτάρι (προστατευτικό από την βροχή , εξωτερικού χώρου δηλαδή πιστεύω πως είναι καλή ιδέα)και κεριά πιστεύω είναι καλή ιδέα.
8.Ότι είναι σε σιδερένια κατασκευή μέσα στο κτίριο όπως πχ η πόρτα από της τουαλέτες κτλπ θα ήταν ομορφότερο να είχαν μια ξύλινη επένδυση.

Πιστεύω πως σου έδωσα μια εικόνα φίλε σου εύχομαι καλές δουλειές κ όταν με το καλό το ανοίξεις το μαγαζί να μας στείλεις φωτογραφίες κ αν μπορέσουμε να σε επισκεφτούμε. :090::110:

Λιάκο σου εύχομαι και από εδώ καλή τύχη και να ξέρεις πως αν χρειαστείς κάτι εδώ είμαστε. Εύχομαι πραγματικά ό,τι καλυτερο. Όσο για το μαγαζί νομίζω οτι το καλύτερο είναι να δώσεις το δικό σου ήφος και άποψη. Τα κρεμασμένα οργανάκια στους τοίχους που να παίζουν είναι κάτι που μου αρέσει πάντως.

Φίλε συνφορουμίτη zabe, κατ’ αρχήν να σε συνοδεύουν οι καλύτερες ευχές για επιτυχία στο εγχείρημά σου. Σήμερα είδα μία διαφήμηση που έγραφε: “Μαζί σας και μετά την πώληση”. Εύχομαι να κάνεις μία ταβέρνα που να είναι με τους πελάτες της και την άλλη μέρα για να ξανάρχονται και να την κάνουν στέκι τους. Πως θα γίνει αυτό; Επειδή εξαρτάται από πολλά πράγματα όπως διαμόρφωση χώρου, ζεστασιά με το που πατώ το πόδι μου, είδος και ποιότητα μουσικής, υποδοχή - εξυπηρέτηση, ποιότητα και ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ στα προσφερόμενα κλπ κλπ, εσύ και οι συνεργάτες σου έχετε άμεση αντίληψη και τις αποφάσεις γι αυτό που στοχεύετε. Απόψεις μέσω Η/Υ κοματάκι δύσκολο. Γι αυτό ίσως υπάρχουν οι ειδικοί. Αρχιτεκτονική και διακόσμηση χώρου. Συμβουλές από μελοντικούς συναδέλφους σου θα ήταν επικοδομητικές. Προσωπικά θα ήθελα η ταβέρνα που θα πάω να είναι μαζί μου και την άλλη μέρα. Να μπορώ να πω στους συναδέλφους μου την επωμένη: “Αααα τι ώραία πέρασα χτές στου Zabe, μια καταπληκτική ταβέρνα, να πάτε μόλις μπορέσετε”. Αυτά προς το παρών κι εύχομαι να τα πούμε επί τόπου σαν πελάτης.:):127:

Ηλία,
Καταρχάς η ταβέρνα σου πρέπει να φιλοξενεί μαζώξεις του Φόρουμ !!! Μακάρι να γίνει στέκι.
Νομίζω πως πέρα από τη διακόσμηση, πολύ σημαντικό είναι η ποιότητα, η ευγένεια και η καθαριότητα. Σε μια ταβέρνα δεν πουλάς “ατμόσφαιρα”, αλλά φαγητό και ποτό. Κάμποσοι επαγγελματίες το έχουν ξεχάσει αυτό… Για τους τοίχους θα σου πρότεινα να μείνεις πιστός στα παραδοσιακά στάνταρτνς. Κάτι που μου αρέσει πολύ να βλέπω είναι φιγούρες Καραγκιόζη στους τοίχους. Καλή επιτυχία.

Λοιπον zabe κατ’ αρχας συγχαρητηρια γιατι το να ανοιξεις ταβερνα θελει κοτσια:110:. Εγω δε θα σου δωσω συμβουλες για τη διακοσμηση διοτι δεν ειναι το φορτε μου. Το βασικο πιστευω ειναι να διαφοροποιηθεις απο τον ανταγωνισμο σου στον τομεα που δραστηριοποιεισαι. Εμενα θα μου αρεσε παρα πολυ να πηγαινα σε μια ταβερνα και να εβλεπα οτι διαθετει μεγαλη ποικιλια μαγειρευτων φαγητων απο διαφορα μερη της Ελλαδας. Ειναι κατι που εγω προσωπικα δεν το εχω δει πουθενα. Να ξεφυγεις δηλαδη απο τα κλασσικα φαγητα της ωρας. Επιπλεον προσπαθησε να βρεις φθηνους προμηθευτες. Κανε μια εκτεταμενη ερευνα αγορας πριν καταληξεις σε προμηθευτη, για να βρεις καποιον που θα σου προσφερει υψηλη ποιοτητα και καλες τιμες, σε σχεση παντα με τους υπολοιπους. Στις μερες που διανυουμε οι περισσοτεροι σκεφτομαστε που θα φαμε πιο φθηνα. Επισης, οσον αφορα στο ζεστο περιβαλλον, που προαναφερθηκε, αυτο σαφως και μετραει παρα πολυ. Τελος ιδιαιτερα σημαντικο ειναι το να ειναι φιλικο το προσωπικο με τον κοσμο. Αν μαλιστα δημιουργηθει και μια πιο αμεση σχεση με τους πελατες, ιδιαιτερα τους τακτικους, αυτο θα ειναι μεγαλο ατου. Με αυτον τον τροπο τους κανεις να αισθανονται πιο ανετα στο χωρο και, κυριως, να αισθανονται το χωρο δικο τους. Ετσι θα το κανεις στεκι. Ελπιζω να βοηθησα λιγακι.
Υπομονη, επιμονη και καλες δουλειες:088:.

Κατ αρχην ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια. Babi για τις μαζωξεις δεν το συζηταμε μακαρι να σας ειχα ολους εκει μεσα ολοι μερα να το χαμε σαν μπουζουκοσχολειο, αλλα παω πολυ μακρια εε??

Απο την αρχη να σου ευχηθω καλη επιτυχια, καλο κουραγιο και πολυ δυναμη και υπομονη.Επειδη καποτε το σκεφτομουν σοβαρα το ιδιο θεμα θα σου πω πως το φανταζομουνα.Μικρο για να γεμιζει ευκολα και για να φαινεται παντοτε γεματο.Σχεσεις οικιες μεν αλλα οχι “κολητες”,για να ειναι ζεστο αλλα οχι “το οτι θελω κανω” .Φαγητο κατσαρολας (οχι ψητα) με προσεγμενα υλικα και παρα πολυ καθαρη κουζινα.Ποτα “καθαρα”.Προσοχη στην καθαριοτητα του wc.Φωτισμο εμμεσο με απλικες που χαλαρωνει, ουτε ανακρισης ουτε του “ψαχουλεματος”.Για τα ηχεια εφοσον θα υπαρχει και "μουσικη κονσερβα"μικρα και διασκορπισμενα και αν γινεται ριθμιζομενα.Μεγαλη καρδια και λιγο χουβαρνταλικι.Καμια φορα ενα μισοκιλο κρασι δενει κοσμο στο μαγαζι και σβηνει παρεξηγησεις.Καπως ετσι την φανταζομουνα και τον εαυτο μου σαν τους παλιους ταβερνιαρηδες με τις κοκκινες μυτες,τις μεγαλες κοιλιες και την ποδια δεμενη κατω απον αφαλο:78:

Αντε με το καλο…

Με το καλό να το επισκεφθούμε.

Και καλό κουράγιο.

Φίλε Zabe ,να είσαι πάντα γνήσιος , αυθεντικός ,να μην υποβαθμήσεις την ποιότητα σου στο βωμό του κέρδους, και θα πας καλά.:110::110:.

Στο σημείο που είναι η ταβέρνα, θα μπορούμε να ρίχνουμε καμιά πενιά, ή λόγω γειτονιάς και δεν ξέρω τι άλλο , θα κάνεις το χωροφύλακα για να κάνουμε ησυχία.:112::112:.
Αυτό πρόσεξε το ,γιατί αν έχεις κακούς γείτονες, όχι μόνο πενιές δεν θα ρίχνουμε ,αλλά αμφιβάλλω αν θα μπορούμε να μιλάμε και δυνατά μετά της 11.00 το βράδυ.(Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία):mad:.
KAΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ και να είσαι σίγουρος όλοι μας θα σε στηρίξουμε.:107::107:

Φίλε Zabe.Επειδή ο νόμος κατά του καπνίσματος βλέπω να αργεί να εφαρμοστεί κανονικά,βάλε καλό σύστημα εξαερισμού έτσι ώστε να μην βρωμάει τσιγαρίλα όλο το μαγαζί αλλά και να μην μυρίζουν μετά τα ρούχα.Βάλε κλιματιστική μονάδα και όχι κλιματιστικά.

για ιδεες κανε μια βόλτα απ τα ήδη υπάρχοντα μαγαζιά
θα συγκρίνεις θα κρατησεις αυτο που θέλεις και θα δωσεις το στυλ που σου αρέσει
ΠΡΟΣΟΧΗ ενα μαγαζι για να ειναι πετυχημένο πρέπει να έχει δικό του ύφος και να μην είναι αχταρμά απο αλλα

o φωτισμός νάναι γλυκός:μόλις μπαίνεις να αλαφρώνεις,να ηρεμείς…όπως όταν πας σε ένα φιλικό σπίτι.
εσύ νάσαι όπως αγαπάς!όπως σου αρέσει να είσαι(το μαγαζί θάναι για καιρό,και θές ναναι καλό).ξέχνα συμπεριφορές άλλων!άν γουστάρει ο κόσμος εσένα θα γουστάρει και το μαγαζί σου.και αφού θα το κάνεις με μεράκι θα φανεί!κάνε μια κατάσταση με ότι σου άρεσε απο άλλα παρόμοια μαγαζιά που έχεις δεί,και άρχισε να προσθετωαφαιρεις.για μένα το δύσκολο κομμάτι είνια η κουζίνα.πρέπει να καταλήξεις στα πιάτα(μαγειρευτά-ψητά)?είναι καλό να ξεφύγεις λίγο απο τα κλασσικά(μπριζόλες-σουβλακι…)είμαστε όλοι χορτάτοι απο φαί!το μαγειρευτό είναι καλύτερο και ξεμπερδεύεις απο νωρίς(είναι ετοιμο για σερβίρισμα)
άντε με το καλό!όλα καλά θα πάνε:)

αν είσαι φίλος και θαμώνας της ταβέρνας τότε γνωρίζεις :
αυτά που ζητάς σαν πελάτης πράξε ως μαγαζάτορας και ότι σε πείραξε μην πράξεις και όλα θα πάνε καλά…ΚΑΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ

τα καλυτερα ευχομαι κ εγω! παντα γεματη να ειναι και να γινει και στεκι

Βασικοτερα πιστευω ειναι η καθαριοτητα παντου, καλο φαι:127:, καλο πιοτο:102:,
ευχάριστο προσωπικο (πολυ σημαντικο!), και ομορφο ζεστο περιβαλον.
Επισης για να ερχεται συχνα το forum :244::247::246:και οι θαμωνες του θα πρεπει να εχεις πολυ καλους γειτονες η πολυ καλη ηχομονωση.!

Δυστυχως, τις πιο πολλες φιγουρες Καραγκιοζη τις βλεπεις να καθονται σε τραπεζια πλεον( και μαλιστα μπροστα- μπροστα).Κατα τα αλλα ‘‘καλη αρχη’’ και βρες κατι σε διαστασεις γηπεδου, ωστε να χωραει τις ‘‘μαζωξεις’’ του forum οπως ανεφερε και ο

Καλό κρασί, καλό φαΐ, καλές τιμές.
Αυτά θεωρώ βασικά. Όλα τα άλλα παίζουν κι αυτά το ρόλο τους, όμως είναι δευτερεύοντα. Αποδεδειγμένα. Πολλές φορές στηθήκαμε μέσα σε “καπνούς και σε βρισιές” για ν’ απολαύσουμε ένα ποτήρι κρασί μ’ έναν καλό μεζέ. Αντιθέτως, την έχω κάνει αρκετές φορές με ελαφρά πηδηματάκια από “μαγαζάρες” που σερβίριζαν φαρμάκια και πριονίδια.
Φρόντιζε και το πρόβλημα του θορύβου, αλλιώς θα στο κλείσουν το μαγαζί οι περίοικοι.