Πως να ανεβάσω μουσική απο κασέτα στο You Tube ;

Εχω δύο ζωντανές ηχογραφήσεις που θέλω να ανεβάσω στο You Tube .
H πρώτη είναι με τον Τσιτσάνη και την Ντάλη από το Χάραμα 1978 . Η δεύτερη με τον Μιχάλη Δασκαλάκη και τον Τσομίδη από το μαγαζί του στο Πικέρμι 1977. Διαρκούν μια ώρα η κάθε μία περίπου .
Οι ηχογραφήσεις έγιναν σε κασέτες με φορητό κασετοφωνάκι της εποχής ! Όμως του Τσιτσάνη βγήκε καλή γιατί καθόμουν πρώτο τραπέζι πίστα. Στου Δασκαλάκη όμως ο ήχος ήταν αδύναμος γιατί ήταν φυσικός χωρίς ενισχυτές.
Το κακό είναι ότι μετά από 30 χρόνια οι κασέτες που τις είχα στην αποθήκη άρχισαν να χαλάνε. Ήδη του Δασκαλάκη τα μισά τραγούδια δεν ακούγονται γιατί η κασέτα «σφυρίζει».
Θέλω να σώσω ο΄τι σώνεται , και να τα ανεβάσω για να γουστάρουμε όλοι.
Υπάρχει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω ; Πώς να το κάνω ; Γιατί δεν είμαι τόσο προχωρημένος , δεν το κατέχω το … άθλημα !

θα συνδέσεις την έξοδο του κασσετόφωνου (αυτή που πάει προς τον ενισχυτή, ή αυτή των ακουστικών) με την είσοδο του υπολογιστή (μικρό καρφί 1/8, όμοιο με την έξοδο των ακουστικών -μάλλον θα δείχνει και ένα μικρόφωνο δίπλα στην υποδοχή). μετά θα ρυθμίσεις την κάρτα ήχου του υπολογιστή για εγγραφή, θα πατήσεις το play στο κασεττόφωνο και αντίστοιχα στην κάρτα ήχου. ακόμα καλύτερα να βρείς κάποιον με εξωτερική κάρτα ήχου για καλύτερο αποτέλεσμα. αν όλα αυτά φαίνονται αλαμπουρνέζικα, στείλε μου προσωπικό μήνυμα!
νίκος

καλημερα
καταρχην πολυ ωραία ειδηση…

Λοιπον εγω παλιες κασσετες που είχα τις μετετρεψα με το audition της adobe. Ειναι προγραμμα επεξεργασίας ήχου. Συνδεεις τη συσκευη που παιζει την κασσετα με τον υπολογιστή και πατας play. Απο τον υπολογιστη καταγραφεις και μετα μπορεις να το επεξεργαστεις να το κοψεις σε τραγουδια (το κανεις και κατευθειαν αυτο αν θελεις)…

Το προβλημα είναι ότι το εχω κανει πολυ παλια (τουλαχιστον 10 χρόνια πριν) και δε θυμαμαι λεπτομερειες. Αναλογα με τη καρτα ήχου κανεις και αναλογες ρυθμίσεις… (εγω είχα μια με πολλες υποδοχες κλπ και ειχα μπερδευτει λιγακι)
Απλο είναι παντως.

Σιγουρα μπορω να το ξανακάνω αν θες να σε βοηθησω αλλα μενω Καλαματα και πλεον δεν εχω και συσκευη που παιζει κασσετες.
Νομιζω οτι θα βρεθει καποιος στην περιοχή σου να σε βοηθήσει. Ειδικα για δυο κασσετες δε θα παιδευτει πολυ. Ασε που είναι υλικο που θελουμε να το ακουσουμε…

Ημουν πολυ ασαφης το ξερω αλλα εχουν περασει 10 χρόνια…
Καλη επιτυχία…

ΥΓ μολις ειδα οτι με προλαβε ο liga rosa που εδωσε και λεπτομερειες… :088:

Καλημέρα. Εάν θέλεις μπορεις να μου δώσεις τις κασσέτες να τις ψηφιοποιήσω και να ανεβάσω τα τραγούδια στο ιντερνετ. Η μέθοδος είναι αυτή που προαναφέρθηκε από τους συμφορουμίτες. Εγώ προτιμώ πάντως την εγγραφή από το tape deck σε mp3 recorder και από εκεί πέρασμα στον υπολογιστή και επεξεργασία με το adobe audition. Για αποφυγή στιγμιαίων κολημάτων του σκληρου δίσκου του υπολογιστή (συμβαίνει μερικές φορές και χάνονται λεπτομέρειες)
Μετ’α από αυτό για να ανεβάσεις στο Youtube θα πρέπει να φτιάξεις βίντεο σε μορφή mp4 ή όποια άλλη μορφή δέχεται το youtube, με περιορισμό σε χρόνο 10 λεπτά και μέγεθος 100Mb νομίζω.

μικρη διορθωση-το youtube αυξησε προσφατα τον χρονο σε 15 λεπτα απο 10!

PeVen Kαλησπέρα .Φχαριστώ για την προσφορά . Το θεμα είναι ότι το υλικό χρειάζεται ξεδιάλεγμα . Οι κασέτες του Δασκαλάκη με τον Τσομίδη είναι τρείς ώρες αλλά όρισμένα δεν ακούγονται καλά, σε πολλά οι κασέτες σφυρίζουν , σε άλλα πάλι οι πελάτεςτου μαγαζιού μιλάνε μεγαλοφώνως και καλύπτουν τον καλλιτέχνη .Χρειάζεται δουλειά . Με το υλικό του Τσιτσάνη τα πράγματα είναι πιο απλά . Το υλικό είναι ήδη περασμένο στον υπολογιστη έτοιμο αλλά πως να το κάνω video για να το ανεβάσω στο You Tube ; Δοκίμασα να μπω στο πρόγραμμα Pinnacle studio και έπηξα στις διαφημίσεις , τρελλάθηκα και δουλειά δεν έκανα … Το χειρώτερο είναι ότι τώρα μένω στη Μυτιλήνη και οι άνθρωποι εδώ ξέρουν καλά απο εληές και απο λάδι μόνο …

Καλησπέρα. Δοκίμασε να κατεβάσεις το πρόγραμμα με torrent. Εγώ χρησιμοποιώ το Ulead Video Studio 11 για δημιουργία βίντεο, κατεβασμένο με torrent.
To adobe audition είναι πολύ καλό για να χωρίσεις τη κασσέτα σε τραγούδια και με πολύ καλά φίλτρα για να τα καθαρίσεις.
Δοκίμασε πρώτα να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα για torrent. Π.χ.: http://www.utorrent.com/?client=utorrent2020

Δεν νομιζω να ξερουμε ολοι απο ελιες και λαδι μονο… Εκτος εαν αναφερεσαι σε ανθρωπους του βουνου φιλε kokoriko. Eγω βασικα μπορω να στην κανω αυτη την δουλεια που θες και μου ειναι αρκετα ευκολο διοτι ασχολουμε και με αυτον τον τομεα. Αλλα το θεμα που τιθεται τωρα αυτην την εποχη ειναι οτι δεν εχω αρκετο χρονο μια η δουλεια τα βραδυα μια κατι προβες ειμαι λιγο φουλ. Στειλε μου πμ με το τι ακριβως θελεις λεπτωμερως να κανεις τι πλανο εχεις συλλαβει γι αυτο με τον τσιτσανη που θες γιατι το αλλο με τον τσομιδη το κοβω να θελει αρκετη προεργασια δεδομενου οτι ειναι ενα ακατεργαστο υλικο και οσο να ναι θελει πολυ δουλεια απ αυτα βεβαια που περιγραφεις. Ελπιζω να σε διευκολυνα καπως

LAIKOS Φχαριστώ για την προσφορά . Είσαι στη Μυτιλήνη ; Αν είσαι δεν βιάζομαι . Θα περιμένω να τελειώση η φούργια σου και το Φθινόπωρο , άντε το Χειμώνα , συναντιώμαστε και γίνεται η δουλειά . Όμως είσαι Μυτιλήνη ;

Ναι φιλε kokoriko ειμαι στην μυτιληνη. Ναι το κανουμε ετσι ποιο καλα απο κοντα. Παντως απ οτι βλεπω θα ξελασκαρω σχετικα ποιο γρηγορα. Θα σου στειλω πμ να κανονισουμε!!

Κι αφού βρεθήκαμε κοντοχωριανοί … , εγώ ζω απομονωμένος στα Βατερά ! Σ΄ενα ωραίο σπίτι πάνω στην παραλία . Δεν παίρνεις το κορίτσι σου να ΄ρθείτε για μπάνιο κλπ . Εδώ έχουμε όλες τις ανέσεις . Ή πάλι αν συμμετέχεις σε κάποια κομπανία δεν μου λες που θα εμφανιστήτε να έρθω κι εγώ να γουστάρω και να σε γνωρίσω . Μια ιδέα ρίχνω …

Παιδιά μην κάνετε chat. Υπάρχουν και τα π.μ.