Πτυχίο στο μπουζούκι

Δεν νομίζω, απ’ ό,τι μου έχει πει, έκατσε μόνος του και μελέτησε τα θεωρητικά, προκειμένου να μπορέσει να ανταποκριθεί στα άλλα επίπεδα. Ο τρόπος που παίζει πάντως, φανερώνει μελέτη ,που δεν είναι δυνατόν να προέλθει από εμπειρικό παίχτη.

Εγώ θυμάμαι να μου λέει αυτό που έγραψα,αλλά έχουν περάσει χρόνια και όρκο δεν μπορώ να πάρω. Όπως και να έχει, συμφωνώ μαζί σου, σχετικά με το παίξιμό του.

Δεν ξέρω πόςη σημαςία έχει για τη συζήτηση, αλλά για την ιστορία, επειδή διαβάζουν και νέοι που ψάχνουν τα πράγματα, ο Κώστας Παπαδόπουλος απαντάει εδώ σε μια όχι πολύ σχετική κυρία που τον ρωτάει αν ξέρει νότες ότι έχει σπουδάσει μουσική και μάλιστα ανώτερα θεωρητικά. Νομίζω δεν θα το 'λεγε αν δεν το 'χε κάνει:

1 «Μου αρέσει»

εντάξει, μάλλον εγώ δεν το συγκράτησα καλά.

Κατά τη γνώμη μου το πτυχίο είναι πολύ καλό. Οχι μόνο για το μπουζούκι αλλά και για την λαϊκή κιθάρα. Και επίσης για όλα τα λαϊκά οργανα όπως το κανονάκι, η λύρα κλπ. Και για μένα δεν είναι επιφανειακό, είναι ουσιαστικό, για δύο λόγους:

  1. Από τη στιγμή που κάποια όργανα δίνουν πτυχίο και αυτό το πτυχίο αναγνωρίζεται από το κράτος μετα όποια πλεονεκτήματα που παρέχει, θεωρώ άδικο κάποιοι μουσικοί που επέλεξαν ενα άλλο μουσικό όργανο να στερούνται των όποιων πλεονεκτημάτων που δίνει ένα πτυχίο.

  2. Πτυχίο σημαίνει ότι η ύλη θα οργανωθεί, θα μπουνε κάποιες νόρμες και η διδασκαλία του οργάνου θα γίνει καλύτερη. Τώρα πως θα γίνει η αρχή ποιος μουσικός θα μπει ποιος θα οργανώσει τη διδακτέα ύλη αυτό είναι δευτερεύον και είναι κάτι που θα το λειάνει και καλυτερέψει ο χρόνος.

Υ.Γ. Τι παραπάνω έχει το πιάνο και το βιολί σε σχέση με το κανονάκι ή το μπουζούκι για να μη δίνονται πτυχία;
Τι παραπάνω έχει η κλασσική κιθάρα σε σχέση με τη λαϊκή κιθάρα ώστε η πρώτη να δίνει πτυχίο και η δεύτερη όχι;

1 «Μου αρέσει»

Από φέτος με απόφαση του υπουργείου πολιτισμού, θα δίνονται πτυχία και διπλώματα στα παραδοσιακά και λαικά όργανα λέει ο κύριος στο βίντεο.

1 «Μου αρέσει»