Πτυχίο στο μπουζούκι

νομίζω ότι στα μουσικά σχολεία διδάσκεται ταμπουράς και όχι μπουζούκι.Αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γι αυτό.

Τα μουσικά σχολεία δεν δίνουν τίτλους/βεβαιώσεις ούτε για θεωρητικά, ούτε για κλασικά όργανα, πόσο μάλλον για παραδοσιακά.
Μέρος της αρχικής ιδέας πίσω από τη δημιουργία τους ήταν να δίνουν και πτυχία. Έτσι εξηγήθηκε σε εμάς, πρώτες χρονιές μαθητών στο νεοσύστατο τότε σχολείο της Κέρκυρας.Οτι οι σχετικοί νόμοι θα έχουν τεθεί σε εφαρμογή μέχρι να φτάσουμε τρίτη λυκείου, και οι βεβαιώσεις μας θα είναι ισάξιες ωδείου. Αυτό συζητήθηκε επί χρόνια, τουλάχιστον όσο ήμουν εγώ μαθητής σε ένα από αυτά.Τρέχαν οι γονείς σε συνελεύσεις, κάναμε και εμείς καμιά κατάληψη αραιά και που…
Η ιδέα ναυάγησε από νωρίς. Δεν είμαι σίγουρος αν έπαιξε ρόλο και το ωδειακό καθεστώς που θα πάθαινε μεγάλη ζημιά αν ξαφνικά κρατικά χαρτιά εμφανιζόντουσαν στην δωρεάν κρατική παιδεία. Μπορεί απλά να ήταν έλλειψη οργάνωσης. Δυστυχώς, όχι μόνο δεν δίνονται πτυχία αλλά αμφιβάλλω κατά πόσο πλησιάζουν να καλύψουν την ύλη για ένα πτυχίο, ειδικά οργάνου.

Διδάσκεται και μπουζούκι.

Συγνωμη ρε παιδια,μπορει κανεις να μου λυσει την εξης απορια;Τι εννοει ο κυριος Πολυκανδριωτης οταν λεει στη συνεντευξη του… ‘‘Πολλοί μουσικοί και κυρίως οι ρεμπέτες θεωρούν ότι το τρίχορδο μπουζούκι είναι ανόθευτο, σε αντίθεση με το τετράχορδο το οποίο παρέχει άνεση και ευκολία στον εκτελεστή. Ποια είναι η γνώμη σας και με ποιο όργανο θα συμβουλεύατε έναν νέο μαθητευόμενο να ξεκινήσει;
Τον προτρέπω να μάθει τετράχορδο, με την έννοια ότι το τετράχορδο βγάζει πιο καλά την αρμονία. Όμως το παιδί μπορεί να επιλέξει ότι θέλει, δε πιέζω καταστάσεις. Το τρίχορδο είναι το όργανο που ξεκίνησε αυτή η ιστορία. Το 1910, στην Αμερική ο Νίκος Σταθόπουλος νομίζω, είχε φτιάξει ένα τετράχορδο που δεν είχε την ίδια μορφή που έχει σήμερα, είχε διαφορετικό κούρδισμα και το σκάφος του ήταν σε σχήμα οβάλ, σαν μπουζικοκίθαρο ας πούμε. Το 1950, ο Μανώλης Χιώτης, είχε πάει Αμερική, το είδε ήρθε στην Ελλάδα, το έφερε στην μορφή που έχει σήμερα, κουρδίζοντας το ένα τόνο πιο κάτω απʼ ότι ήταν τότε. Εγώ είμαι κλασσικός τετράχορδος, ξεκίνησα με τετράχορδο, άλλα όταν πιάνω το τρίχορδο μου και παίζω, τύφλα να έχουν οι τρίχορδοι.’’…γιατι εμενα καπως μου ηρθε…

και ανιστόρητος και αλαζόνας. να δούμε τί πτυχία θα δίνει…
ρε παιδιά για να μην είμαι και άδικος, αν το κόμπλεξ των τετραχορδάδων εντοπίζεται απέναντι στο τρίχορδο και στην κιθάρα (ώς όργανο λίγο απ’όλα και τίποτα από τα δύο), το κόμπλεξ των τριχορδάδων ποιό να είναι άραγε; δεν μπορεί, κάποια κουσούρια θα έχουμε κι εμείς!

(να με συμπαθάτε αν βγαίνω οφφ-τόπικ)

Εγω εδωσα αρκετη σημασια στο…’‘οταν πιανω εγω το τριχορδο,τυφλα να εχουν οι τριχορδοι’’…δηλαδη,ο Παπαδοπουλος,ο Παππος,ο Βλαχος,ο Κορακακης,ο Βασιλας,ο Νωε,ο Τριγκας,ο Τατασοπουλος και ολοι οι υπολοιποι που σιγουρα ξεχασα αρκετους και να με συγχωρεσετε,ελεος παιδια,δεν ξεστομιζονται αυτες οι κουβεντες δημοσιως,αυτα τα λεμε για πλακα οταν καθομαστε με την παρεα μας.Τελως παντων,δεν ξερω αν επρεπε να κανω αυτη την κουβεντα στο συγκεκριμενο θεμα.Αν ειμαι σε λεθος ενοτητα ας το χειριστουν οι συντονιστες παρακαλω…

δεν ξέρω ας απαντήσουν οι Κορακάκης Τρίγκας Βαμβακάρης που συμμετέχουν στη διημερίδα.Πολύ αλλαζωνεία όμως αδελφάκι μου εκτός αν όλοι εδώ δεν καταλάβαμε καλά.Είναι πάντως από τους πιό αξιόλογους παίχτες τετράχορδου.Σαν συνθέτη τον θεωρώ μέτριο με ελάχιστα καλά κομμάτια.

Να υπενθυμίσω ότι ο Πολυκανδριώτης κάποτε είχε πεί ότι θά ήθελε
να έβλεπε το μπουζούκι,το τετράχορδο φυσικά,να παίζει σε συμφωνική
ορχήστρα.Ονειρο κι αυτό…

Με συγχωρείς, Κώστα, αν δεν την άρχιζες εσύ αυτή την κουβέντα, θα την έλεγε σίγουρα κάποιος άλλος. Εγώ, διαβάζοντας το #58 σου, σχεδόν αυτά ακριβώς που λές στο #60 θα έγραφα, άντε να μου ΄ρχόταν αλλοιώτικα η σειρά ή να παρέλειπα κάποια ονόματα και να έγραφα κάποια άλλα, πράγμα που δεν έχει παρά τριτεύουσα σημασία. Όπως λέει και ο Νίκος, και ανιστόρητος (και καλά, αυτό εντάξει…) αλλά και αλαζόνας ο κύριος Πολυκαντριώτης.

δεν είναι πάντως η πρώτη φορά που αναφέρθηκε υποτιμητικά στο τρίχορδο και στους παίχτες του από ότι ξέρω.“έλα μωρέ πιο ασχολείται με το τρίχορδο όταν έχουμε τις φεράρι”.Μου το έχει πει σπουδαίος παίχτης από αυτούς που δεν συμμετέχουν στη διημερίδα.Νίκο μου εσύ φαντάζεσαι ποιός μπορεί να είναι.Τέλος διημερίδα χωρίς τη συμμετοχή του Κώστα Παππαδόπουλου τι να λέμε τώρα.θα παιχτούν κομμάτια από κάθε εποχή και ο παίχτης που συνδέθηκε όσο κανένας άλλος με περισσότερες από δύο εποχές θα είναι απών;

Μπούρδες αδέρφια…το μπουζούκι είναι μάγκικο όργανο και δεν παίρνει πτυχια ;
Η blues ηλεκτρική τι είναι ;καθως πρέπει ; η Gypsy guitar ? To ινδικό Sitar ? Μα είμαστε με τα καλά μας γουστάρω τον Βασίλα σαν παίχτη πάρα πολύ αλλά λέει αλλα ντ’ άλλων εδω.

Γενικά σε αυτό το όργανο έχει τοσους πολλούς που το “αγαπάνε” που το πνίγουν απο την υπερβολική αγάπη…ο κάθε παίχτης νομίζει οτι έχει την καλύτερη στάση ως προς το όργανο , ο κάθε ο οργανοποιός το ίδιο…

Η αλήθεια ειναι οτι πριν απο κάμποσα χρόνια με πρωτοβουλία Σπύρου Γκούμα είχε γίνει προσπάθεια προτοφανή για τα ελληνικά δεδομένα με υπογραφές όλων σχεδόν των μπουζουξίδων σε μια ύλη για κάθε επίπεδο και κάθε τάξη για το μπουζούκι, όπως ήταν λογικό η προσπάθεια αυτή είχε άδοξο τέλος.
Αν το μπουζούκι είχε συγκεκριμένη ύλη θα μπορούσε κάποιος να σπουδάσει μουσικός με όργανο το μπουζούκι…αλλά εμείς θέλουμε να είμαστε αλάνια όποτε ο κάθε καλαμπόρτζης μπουζουκιστήρας σε κάθε εκκλησία ,πολιτιστικό κέντρο κτλ δηλώνει δάσκαλος και διαδίδει ότι θέλει (παθών).

1 «Μου αρέσει»

για την συγκεκριμένη προσπάθεια είχα ακούσει και εγώ.Μου αρέσει η έκφραση “όπως ήταν λογικό η προσπάθεια αυτή είχε άδοξο τέλος”.Στην Ελλάδα είμαστε καθε τι οργανωμένο είναι καταδικασμένο να αποτύχει.

1 «Μου αρέσει»

μα το έχει ήδη κάνει …

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 09:19 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 09:19 —

Ο Κώστας Παπαδόπουλος και παρών θα είναι και θα βραβευτεί …

Και τί κατάλαβε που το έκανε;

Είχαν γίνει περίπου 3 αν θυμάμαι συναντήσεις.
Αυτη η ιστορία για την αναγνώριση των λαϊκών οργάνων είχε ξεκινήσει απ τον Λιάβα και μαζι του ήταν ο τσιαμουλης και ο καλαιτζιδης απ την Θεσσαλονίκη. Στην πρώτη συνάντηση συμμετείχαν πολυ λίγοι μουσικοί και αυτο προκάλεσε όπως ήταν φυσικό πολλές αντιδράσεις. Πως ήταν δυνατό να καταφέρουν να κάνουν ύλη και διαβαθμιση των σπουδών για όλα τα όργανα; Στην δεύτερη πήγαν πιο πολλοί και εκει συνέβησαν πολλα ευτράπελα δεν υπάρχει λόγος να τα αναφέρω τώρα. Στην Τρίτη που ήταν και η πιο ουσιαστική δημιουργήθηκαν ομάδες μουσικών για κάθε όργανο με παρα πολυ καλη σύνθεση που ανέλαβαν να συγκροτήσουν την ύλη και το προγραμμα σπουδών για κάθε όργανο. Η λογική ήταν αυτοί οι άνθρωποι να πάρουν τα πρώτα πτυχία τιμής ενεκεν και να αποτελέσουν τις επιτροπές που θα έδιναν τα πτυχία απο εκει και πέρα. Με το ξεκίνημα αυτής της ιστορίας πολλα ωδεία και μουσικές σχολές άρχισαν να δίνουν βεβαιώσεις σπουδών έτσι ώστε όλοι οι απόφοιτοι τους να έχουν το δικαίωμα να δώσουν εξετάσεις σ αυτές τις επιτροπές όταν αυτές θα γινόντουσαν. Έγιναν εκλογές ,άλλαξε η ηγεσία του υπουργείου πολιτισμού και όλη η ιστορία σταμάτησε.

Ειμαι σίγουρος πως στο προγραμμα σπουδών που θα παρουσιαστεί θα υπάρχει το μάθημα της συμμετοχής σε ορχήστρα. Πολυ θα ήθελα να ξέρω με ποια όργανα θα κάνουν οι “μπουζουκιστες” ορχήστρα;…με κλασσικους κιθαριστες;

Για άλλη μιά φορά οι παθογένειες της ελλάδας και σε αυτό το θέμα … :frowning:
Και τώρα δεν νομίζω να προκύψει κάτι θετικό. Διημερίδα και τέλος … :frowning:
Τώρα το θέμα της ύλης και του τρόπου διδασκαλίας κ.λ.π … θα μπλέξουν τα μπούτια τους στο Υπουργείο ώς συνήθως … Ούτε αυτό που κάνει όλη η ΑΝΑΤΟΛΗμε τα κονσερβατουάρ παραδοσιακών οργάνων δεν θα μπορέσουν - δυστυχώς - να κάνουν … :frowning:
Μακάρι να διαψευστώ …

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:21 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:18 —

Τι να σου πώ ; :slight_smile: Αυτός ξέρει … Πάντως πολλά παραδοσιακά όργανα σε όλο τον κόσμο ( Ανατολικά ούτια, σάζια, τάρ , δυτικά ζίθερ και κολαχόν, ινδικά σιτάρ, ρώσικη μπαλαλάϊκα κ.λ.π ) συνοδεύουν έργα κλασικών σε συμφωνικές ορχήστρες. Δεν είναι παράδοξο. Γιατί όχι και το μπουζούκι ;

Γι το αν θα πρέπει το μπουζούκι να συμμετέχει σε συμφωνικές κ.λ.π.,
καμμία αντίρρηση άν το εγχείρημα έχει αφετηρία τη δημιουργικότητα,
ασχέτως αποτελέσματος.Πολύ φοβάμαι όμως ότι τέτοια εγχειρήματα στην
Ελλάδα,ειδικά γιά το μπουζούκι έχουν σαν αφετηρία το παλιό και καταραμένο
αίσθημα μειονεξίας των μπουζουξήδων απέναντι στούς δυτικοσπουδαγμένους
μουσικά.Γι αυτό και η απαξίωση του τρίχορδου.

Όχι μόνο το μπουζούκι έχει παραγκωνιστεί από το ελληνικό κράτος, αλλά και ολόκληρη η λαϊκή-παραδοσιακή ελληνική μουσική δεν έχει ακόμη τη θέση που της αξίζει. Θα έπρεπε να έχουμε σχολές εκμάθησης, σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.
Θαυμάζω τους Τούρκους και τους Άραβες που έχουν καταφέρει να φτάσουν τη μουσική τους κληρονομιά σε τόσο υψηλά επίπεδα αισθητικής.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ …

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 15:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:55 —

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ … !!! Εχουν Κονσερβατουάρ εκμάθησης παραδοσιακών οργάνων, που παίρνεις πτυχίο μετά από 7 χρόνια και φτύνεις αίμα για να αποφοιτήσεις … Ούτε στο Πολυτεχνείο και την Ιατρική έτσι …

Μερεντίτη υπερχρησιμοποιείς, μου φαίνεται, τη λέξη κονσερβατουάρ. Τη λέξη, ως πασίγνωστον, την πήραν οι Τούρκοι από τα γαλλικά και σημαίνει απλά, απλούστατα, Ωδείον. Αν το κράτος έφτιαχνε ένα νόμο με τον οποίο όλα τα ιδιωτικά ωδεία (άντε και τα κρατικά, αν χαλιέσαι αλλοιώς) θα ονομάζονταν κονσερβατουάρ, θα σε κάλυπτε αυτό, αφού βεβαίως κάποια ωδεία έχουν και τμήμα παραδοσιακών οργάνων και δίνουν και πτυχία; Σε κάτι τέτοια εύκολα είναι καλό το κράτος μας.