Πρώτη κατασκευή σκαφτού τζουρά

Γεια χαρά σε όλους!

Θέλω να παραθέσω και εγω την δικιά μου ιστορία εκτός θέματος μεν αλλά οποιος θέλει μπορει να την διαβάσει.

Μένω στην Θεσσαλονίκη πριν 3 μήνες περίπου γνωρισα κάποια παιδιά με τα οποία παιζουμε ρεμπέτικα και κάνουμε πρόβες με την φιλοδοξία να καταφέρουμε κάποια στιγμή να παίξουμε σε κανένα ταβερνάκι εγώ παιζω μπουζούκι περίπου 8 μήνες ο 2ος της παρέας 3 χρόνια και ο 3ος κιθάρα.

Καθότι έχουμε ενα δανικό μισομπούζουκο το οποιό πρέπει να επιστραφεί και μπαίνοντας στο FORUM παρατήρησα πως κατάσκευάζουν πολοί σκαφτο τζουρά και έτσι μου κινήθηκε η περιέργεια να δοκιμάσω και εγω.

êïñìïò áêáêßáò.jpg22053105_1919484788375226_1014002277_n.jpg

Βρήκα λοιπόν έναν κορμό ακακίας γύρω στα 30-35 εκατοστά διάμετρο τον οποίο είχα κόψει πριν 4 περίπου χρόνια και ηταν παρατημένος (βασικά πήγαινε για καυσόξυλα) τον καθάρισα με τα πολλά υπάρχουν δυνατότητες για την κατάσκευή τζουρά με διαστάσεις :

Συνολικό μήκος 85 εκ.

Σκάφος :
25 - 27 εκ. μήκος
15-17 εκ. φάρδος
10 - 11 εκ. βάθος

μανίκι

4 εκ φάρδος
45-50 εκ μήκος

καράουλο
2 εκ φάρδος
12 εκ μήκος

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος γνωρίζει :

  1. Τί εργαλεία θα χρειαστώ για την διαμόρφωση του ξύλου ?

  2. λόγο του οτι στο μισομπούζουκο που έχω δεν μπορώ να παιξω με ταχύτυτα τα μικρά τάστα καθοτι έχω χοντρά δάχτυλα και εκέινο έχει ταστιέρα 50 εκατοστών και φάρδους 3 εκατοστών μπορώ να βάλω ταστιέρα από μπουζούκι των 55 εκατοστών και φάρδους 4 εκατοστών ή θα έχω πρόβλημα?

και πόση απόσταση απτην ταστιέρα πρέπει να έχει ο καβαλάρης?

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Σπύρος