Πρόταση για κουρδιστήρι

Συμφωνώ αλλά αφενός δείχνει βολικό για την κιθάρα και αφετέρου αναρωτιέμαι αν έχει κάποια λειτουργία χρωματική για κάθε χορδή (ενός έγχορδου) αποκλειστικά και όχι για τις κιθάρας συνολικά.

Το aw-otG-poly είναι βολικό μ ό ν ο για κιθάρα. Αναφέρομαι προφανώς στην πολυφωνική λειτουργία του.
To aw-otB-poly αντίστοιχα είναι βολικό μ ό ν ο για κούρδισμα μπάσου.
Θα ήταν ιδανικό εάν υπήρχε κάποιο aw-ot3BOUZ-poly, αλλά δυστυχώς δεν (χαχαχα).

Τα παραπάνω έχουν χρωματική λειτουργία ανά νότα για τις ανοιχτές χορδές του εκάστοτε οργάνου. Επίσης αναγνωρίζουν τις συγχορδίες πάνω στο όργανο. Και όπως λέει ρητά και η σελίδα της κατασκευάστριας εταιρίας " Clip type polyphonic tuner designed for guitar and bass."

Βέβαια υπάρχουν και τα αντίστοιχα μοντέλα που δεν είναι πολυφωνικά αλλά είναι απλώς χρωματικά (aw-otg / aw-otb για κιθάρα και μπάσο αντίστοιχα) που ναι στην περίπτωση μας επειδή είναι κούρδισμα ανά νότα είναι πιο βολικό.

Νίκο εννοείς να κουρδίζουμε με το αφτί σχετικά, δλδ έχοντας έναν τόνο αναφοράς (από διαπασών, άλλο όργανο, συσκευή κλπ), ή απόλυτα (να βρίσκουμε τον τόνο χωρίς αποκλίσεις από μόνοι μας)?

Το πρώτο είναι θα έλεγα βασική δεξιότητα, το δεύτερο ακούγεται εξαιρετικά δύσκολο για όσους δεν βγαίνει φυσικά.

Καλό θα ήταν να έχουμε μαζί μας και ένα διαπασών ή “σφυριχτράκι” και για να μαθαίνουμε, αλλά και για παν ενδεχόμενο… έτσι κι αλλιώς αυτά είναι φτηνά. Επίσης υπάρχουν ηλεκτρονικοί μετρονόμοι που δίνουν τόνο αναφοράς.

μάλλον αναφέρεσαι σε μήνυμα από άλλο νήμα, αλλά σίγουρα μιλούσα για σχετικό και όχι απόλυτο “αφτί”.

Προσέθεσα το μήνυμά σου σε παράθεση για να είναι πιο ξεκάθαρο σε τι απάντησε ο @adouan.

1 «Μου αρέσει»

Προσωπικά χρησιμοποιώ το https://www.korg.com/us/products/tuners/pitchhawk_g/index.php και με καλύπτει απόλυτα.

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το μπαγλαμά στα χέρια μου. Πήγα να κουρδισω για πρώτη φορά κι όταν πήγα να κουρδισω την Α4 στα 440Hz έσπασε η χορδή. Έκανα κάποιο λάθος; γιατί να σπάσει; (επειδή ακόμη δεν ξέρω και πολλά η Α4 είναι η τέρμα πάνω έτσι όπως το κραταμε η πιο χοντρή ή τα μπερδεψα;)

ωχ, μάλλον κούρδισες την ρε μπουργάνα σε λα νότα (δηλαδή πολύ ψηλότερα).
σε είχα διορθώσει στις 22 φλεβάρη αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες…

Το κουρδισμα που λεμε ρε-λα-ρε (D5=587hz, D4=293hz και Α4=440) δεν μεταφράζεται πάνω στο όργανο από τις κάτω τις ψηλες χορδες προς τα πάνω που χοντρενει όπως το κραταμε;

η πιο χοντρή, η τυλιγμένη, που λέγεται μπουργάνα, είναι η ρε η χαμηλή (D4=293Ηz). τα καντίνια (οι τρεις λεπτές, μια ζευγάρι με την μπουργάνα για την συνοδεία και οι δύο που παίζεις την μελωδία) είναι πάλι ρε (D5=587Ηz). οι δύο μεσαίες είναι λα, ανάμεσα στην μπουργάνα και στα καντίνια (Α4=440Ηz).
όλα αυτά είναι πολύ εύκολα από κοντά, από το πληκτρολόγιο όμως όχι. θα υπάρχουν σίγουρα βιντεάκια που θα λένε σχετικά.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ φίλε μου. Άρα εγώ τώρα θα ζητήσω μπουργανα στο μαγαζί; έτσι λέγεται;

Κάτι πρακτικό:

Το όργανο, άπαξ και κουρδιστεί μια φορά, μετά σιγά σιγά ξεκουρδίζει βέβαια, αλλά λίγο. Αν δεν είσαι σίγουρος ποια χορδή πρέπει να φέρεις στο 440, θα είναι εκείνη που βρίσκεται σε κάπως κοντινό νούμερο, π.χ. 430, ή ακόμα και 400 που λέει ο λόγος (δεν πιστεύω να κατέβει τόσο), όχι όμως διακοσάρια ή πεντακοσάρια.

Και ένα γενικότερο σχόλιο για το κουρδισμα:

Το πιο απαιτητικό κούρδισμα, που έχει αναχθεί σε αυτόνομη τέχνη, είναι του πιάνου. Είναι λοιπόν γενική αρχή, από τους αρχαρίους μέχρι τους φτασμένους επαγγελματίες, ότι από τις όμοιες χορδές (όπως είναι στα 3χορδα οι δύο ψιλές ή οι δύο μεσαίες) κουρδίζουμε με το κουρδιστήρι μόνο τη μία, και την άλλη τη βρίσκουμε με το αφτί σε σχέση με την πρώτη, γιατί με το κουρδιστήρι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να την πετύχουμε ολόιδια.

Αν αυτό ισχύει για το πιάνο, όπου υπάρχει τόσο ξεχωριστή έμφαση στην τελειότητα της λεπτομέρειας (και όπου ο χορδιστής πληρώνεται!), πόσο μάλλον για πιο απλά όργανα.

1 «Μου αρέσει»

Παιδια για να περασω τη νεα χορδη χρειαζεται να χαλαρωσω κι ολες τις υπολοιπες ή απλα βαζω τη νεα ?

απλά βάζεις την καινούρια. δεν είναι καλό για το όργανο να αλλάζει απότομα τάση, άσε που θα ψάχνεις τον καβαλλάρη μετά. πάντα οι αλλαγές μια-μια χορδή.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ έχω αγοράσει αυτό , το έχω δοκιμάσει σε 8χορδο - 6 χορδο μπουζούκι, τζουρά και μπαγκλαμαδάκι και λειτουργεί τέλεια!

προσωπικά τα joyo δεν με ικανοποιούν με την ακρίβειά τους.

Εγώ παιδιά προς το παρόν έχω βολευτεί μέσω κινητού από το play store. Δεν ξέρω αν έχει την ίδια ακρίβεια με ένα κανονικό κουρδιστηρι αλλά έχω 2 προγράμματα και μου δείχνουν κ τα 2 τις ίδιες συχνότητες οπότε πιστεύω γίνεται σωστά η δουλειά

ένα κινητό έχει απείρως περισσότερη επεξεργαστική ισχύ από ένα κουρδιστήρι του δεκάευρου, απλά δεν έχει το μανταλάκι για την δόνηση.
έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό, και μου έκανε καλή εντύπωση όταν το δοκίμασα:
http://www.accessories.daddario.com/pwProductDetail.Page?ActiveID=4115&ProductId=592

Κανένα κουρδιστήρι δεν με έχει ικανοποιήσει απόλυτα ποτέ. Απλά παίρνω την τονικότητα και κάνω τις μικροδιορθώσεις με το αυτί. Όπως είχε πει και ο μεγάλος Ζοζεφ, κανένα όργανο δεν είναι τέλειο, οπότε κάποιες μικρές διορθώσεις τις χρειάζεσαι πάντα (αναλογικά) :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Δεν θα έλεγα ότι έψαξα το θέμα ιδιαίτερα, αλλά προσωπικά σώθηκα καθώς αγόρασα πρώτη φορά κουρδιστήρια επαναφορτιζόμενα με μπαταρίες λιθίου. Τα φτηνιάρικα κινέζικα κοστίζουν γύρω στα 10 με 12€, λίγο δηλαδή παραπάνω από τα φθηνιάρικα με την απλή μπαταρία.

Το πρόβλημα με τα άλλα, ήταν ότι πάντα ξεχνάω ή δεν έχω
μπαταρίες… χαχα
Το αναφέρω απλά, ως ακόμη ένα λόγο για την επιλογή αγοράς.

Κατά τα άλλα θα συμφωνίσω ότι οι εφαρμογές των κινητών είναι καλύτερες, αλλά δύσκολες στην χρήση τους όταν στον χώρο έχει θόρυβο. Και συνήθως έχει.

1 «Μου αρέσει»