Πρόβλημα στην δοκιμή του μπουζουκιού μου

@sakkalis μήπως θα μπορουσες να περιγράψεις λίγο την διαδικασία με τους καβαλάρηδες μιας και εχω και εγω το ίδιο θεμα με την Λα να είναι μουντή ειδικά μετα την αλλαγή που εκανα και φόρεσα καινούργιους καβαλάρηδες.

1 «Μου αρέσει»

Στην χαρακιά που κάνεις στο κόκκαλο υπολόγισε να μπαίνει μέσα η μισή περίπου χορδή και να πατάει καλά (να μην έχει κενό κάτω από την χορδή).
Αν κάνεις απλά μια χαρακιά με το πριονάκι, το κόψιμο μπορεί να είναι σε σχήμα V και η χορδή να πατάει μόνο στο πλάι. Υπάρχουν ειδικές λίμες που η εγκοπή έχει ημικυκλική διατομή και αγκαλίαζει την μισή χορδή. Αυτό είναι το πιο σωστό.
Οι ειδικές λίμες αν πας σε εξειδικευμένα site είναι πανάκριβες (40-50 ευρώ το set) αλλά υπάρχουν και πολύ οικονομικές λύσεις από ebay για να κάνεις τη δουλειά σου:


Με κάτι τέτοιο και με προσοχή μπορείς να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα.
3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολυ :slight_smile:

Και για το feedback να αναφερω ότι οταν διάβαζα ότι η μουνταδα της Λα είναι λόγω πιθανον του καβαλάρη δεν το πολυπιστευα.
Σημερα που άλλαξα τις χορδές καθισα και καθαρισα και τους 2 καβαλαρηδες και μάλιστα οι 2 μεσαίες τις Λα ήταν σχετικά μαύρες. Τους καθαρισα με τσιμπίδα (που εχω για τα ατμιστικα) και οδοντικο νήμα. Η διαφορά ήταν άμεση και αισθητή ηχητικά. :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»