Πρόβλημα με της χορδές! Σπάνε πολύ γρήγορα!

Καλησπέρα Αντιμετοπιζω ένα πρόβλημα με τις χορδές του μπουζουκιού μου …Το συγκεκριμένο όργανο το έχω περίπου 2 χρόνια και απο όσο θυμάμαι σχεδόν από πάντα οι χορδές του δεν άντεχαν και πολύ κρατούσαν ένα με ενάμισι μήνα και μετά πάνω στο παίξιμο έσπαγαν συγκεκριμένα μόνο η ΡΕ …Δεν ξέρω άμα φταίει το παίξιμο μου και άμα είναι πολύ δυνατό …η αλήθεια είναι ότι το παίξιμο μου είναι πιο δυνατό σε σχέση με παλιά αλλά δεν νομίζω ότι αυτό φταίει γιατί δεν είναι και υπερβολικά δυνατό …οι χορδές που χρησιμοποιώ είναι mastro nickel (η ρε είναι 0,11)
υπαρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει; Ευχαριστώ!!!:slightly_smiling_face:

Φίλε δεν μπορούμε να πούμε και να κάνουμε πολλά, από μακριά, αλλά έχεις ο ίδιος βρει κάποιες πιθανές αιτίες.
Έχω παρατηρήσει ότι οι πιο πολλοί σύγχρονοι μπουζουξήδες παίζουν πολύ δυνατά. Ίσως εν τέλει να είναι το θέμα σου.
Βέβαια μπορεί να φταίει και το όργανο, μπορεί να έχει σκευρώσει λίγο, πάνε σε κάποιον μάστορα να το δει. Δεν είναι τίποτα. Οι χορδές σου είναι καλές, τις έπαιζα δεν είχα πρόβλημα. Δοκίμασε τις Prodigy, είναι καλύτερες ποιοτικά και πιο ελαστικές

ούτε οι μάστρο ούτε οι πρότιτζυ ειναι καλής ποιότητας… δοκίμασε σονάτα για πιο ποιοτικό ατσάλι, αλλιώς με τα διπλάσια λεφτά τις ίνοξ του σπουρδαλάκη. δεν ξέρω όμως πού θα τις βρεις εκτός αθηνών, μόνο με παραγγελία.
πού ακριβώς σπάνε; αν είναι πάντα η ίδια χορδή στο ίδιο σημείο, τσέκαρε το σημείο αυτό (πχ το κόκκαλο).

Εγώ να πω ότι τις μαστρο τις χαρακτήρισα καλές, γιατί σίγουρα δε σπάγανε στο άκυρο…
Έχω άλλαξει εδώ και καιρό σε prodigy 10αρες και είμαι υπερευχαριστημένος. Αποδίδουν σαν χορδές και έχουν και μια καλή ελαστικότητα.
Οι Σονάτα είναι πολύ τίμιες…

Η χορδή πάντα σπάει στο σημείο όπου χτυπάει η πένα… γιαυτον τον λόγω έχω την υποψία ότι σπάει εξαιτίας του δυνατού παιξίματος

…ή της κοφτερής πενας; υπο την έννοια οτι την χρησιμοποιείς καιρό και έχει “ακονιστεί”…

Την έχω από τότε που πήρα και το μπουζούκι …πολύ πιθανό να φταίει αυτό …όποτε αλλάζω πένα γιατί αρχικά δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα …