Πρόβλημα με γλίστρημα στις χορδές, Βοήθεια please

Παναγιώτη,

Ωφείλω να πώ ότι ο πρώτος που το παρατήρησε ήταν ο Γιώργος (aka katsibox) ο οποίος όμως λόγω εξαιρετικού φόρτου εργασίας (χμμ λέμε τώρα) δεν το’χει σχολιάσει.

Ως προς το συμπωματικό της υπόθεσης συμφωνώ ότι μπορεί να είναι κι έτσι, αλλά εμείς κρατάμε ότι μας συμφέρει.

Πάντως το θέμα εδώ δεν είναι αν τα δάχτυλα είναι αδούλευτα και τον κόβουν οι χορδές (πράγμα αδύνατο για τον Θύμιο μια και νομίζω ότι τα δάχτυλα του κόβουν τον έβενο της ταστίερας για πλάκα) αλλά το γλίστρημα, και μάλλον το τέχνασμα (αν τελικά πρόκειται για κάτι τέτοιο) όντως βοηθά.

Στάμο,

θέλω δικαιώματα μισά-μισά με τον katsibox…:019:

Ροδόπουλε απατεώνα κερδοσκοπείς εις βάρος μου!

Θα πάω στην ΑΕΠΙ ρε κουφάλες, για …τον ιδρώτα του προσώπου μου !:mad:

Παιδιά καλημέρα! Συγγνώμη που ξεθάβω αυτο το θέμα, αλλά νομίζω ότι δεν υπήρχε λόγος να ανοίξω καινούριο για ούτι, μιας και το αντίστιχο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στο ούτι.
Σε αντίθεση με τις μεταλικές χορδές, που μπορεί ο ιδρώτας ή καποιο λιπαντικό να βοηθάνε, στις χορδές του ουτιού, τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα. Το χέρι μου υδρώνει πολυ και δεν βοηθάει καθόλου στο στύλ παιξίματος του οργάνου, γιατί τα συνεχόμετα γκλισάντα, βιμπράτα και γλυπτά απαιτούν και κάποιο αναγκαίο τρίψιμο των δαχτύλων πάνω στις χορδές. Το αποτέλεσμα είναι να κουράζεται το χέρι απο τις τριβές, να σκαλώνουν τα δάχτυλα στην ταστιέρα και να μην μπορώ να παίξω πάνω απο λίγη ώρα.
Υπάρχει κανένας ουτίστας στο φόρουμ που να αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα?
Κάποτε είχα ακούσει ότι η χένα στα δάχτυλα βοηθάει, αλλά δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς γίνεται αυτό.
Για λιπαντικό, δεν έχω βρει κάτι, δεν ξέρω αν υπάρχει κάν εξειδικευμένο για τέτοιου τύπου χορδες.

1 «Μου αρέσει»