Πρόβλημα με αλλαγή από παρτιτούρα σε ταμπλατούρα

καλημερα σας.
πριν λιγο καιρο αγορασα ενα τριχορδο μπουζουκι ,ειμαι ασχετος και γιαυτο πηρα ενα βιβλιο του Δομενικου Βαμβακαρη με παρτιτουρες.
εκατσα και τις αλλαξα σε ταμπλατουρες αλλα παρατηρησα οτι στα περισσοτερα κομματια δεν μου βγαινει ο ηχος στο αυτι.
τι συμβαινει αραγε;

Κατ αρχάς καλως όρισες.

Είναι κουρδισμένο το όργανο???
Γνωρίζεις κάτι απο νότες, ημιτόνια, οπλισμό στις κλίμακες?
Χρονική διάρκεια??? είσαι σωστά στο χρονο και στο μέτρημα?

Το καλύτερο είναι να βρείς ένα δάσκαλο να σε βάλει σε ένα δρόμο.
Και μετά πορεύεσαι.

Έτσι θα βαρεθείς και θα τα παρατήσεις.
Κρίμα.

γεια σου φιλε.
το εχω κουρδισει σωστα,εχω παρει και ενα βιβλιο και ξερω που βρισκεται η καθε νοτα στο καθε ταστο.

σου φερνω ενα παραδειγμα να μου πεις την γνωμη σου.
στην φραγκοσυριανη ξεκιναει.

17 17171712 12141210 1012109 91097 7979 στην πρωτη χορδη.
πως το βλεπεις εσυ;

[COLOR=SeaGreen]Τώρα που το κοίταξα,είναι σε τόνο Σολ Μινόρε.Οπότε,στην χορδή Ρε Καντίνι, το πρ’ωτο μέρος της εισαγωγής θα είναι:

(17) (17) (17) (17) (19) (17) (12) (12) (13) (12) (10) (10) (12) (10) (8) (8) (10) (8)
(7) (7) (8) (7) (5) (4) (5) (7) (8) (7) (10) (9) (8) (7).

Πάντως, συμφωνώ απόλυτα με τον Παναγιώτη, καλό θα ήταν να πας σε κάποιον να σου δείξει μερικά πράγματα για να μην παιδευτείς άδικα και έχεις και λάθος βάσεις.
[/COLOR]

Αγαπητέ φίλε Αρχάριε, ας ξεκινήσω με τη διαπίστωση ότι η μουσική είναι νότες και κυρίως, μελωδία και σίγουρα όχι νούμερα. Θα συμφωνήσεις, φαντάζομαι.

Το χρόνο που ξόδεψες α) παρατηρώντας τις παρτιτούρες ενός ολόκληρου βιβλίου όχι για να ακούσεις τη μουσική που κρύβουν, αλλά για να σκαρώσεις ταμπλατούρες και β) εφαρμόζοντας ταμπλατούρες στο όργανο, αν τον είχες ξοδέψει γρατσουνώντας και ακούγοντας, η Φραγκοσυριανή θα είχε ήδη βγεί καθώς και κανα δυό ακόμα τραγουδάκια.

Αφτί έχεις; Μάλλον ναι, αφού κάτι δεν σου πάει καλά ακούγοντας τον ήχο που βγάζουν τα νούμερά σου. Χρησιμοποίησέ το, αφού δεν θέλεις δάσκαλο, μαζί με τα δάχτυλα και κυρίως το μυαλό σου και, αν και πάλι δεν βγεί τίποτα, πήγαινε σε δάσκαλο.

Πατώντας enter δεν είχα δεί το #6 σου. Το δεύτερο επιχείρημά σου το δέχομαι πλήρως και το σέβομαι, όχι όμως το πρώτο, όπως φαίνεται και στο #5 μου. Αν δεν έχεις ούτε χρόνο, ούτε χρήμα παράτα τα, τίποτα δεν μπορεί να γίνει σε αυτή τη ζωή όταν λείπει ο χρόνος. Για το χρήμα, το πράγμα παλεύεται. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι χρόνο δεν έχεις, απλά αξιοποίησέ τον σωστά.

δεν μπορω να παω σε δασκαλο γιατι δεν εχω χρονο ουτε χρημα.

εγω το πηρα να μαθω απο μονος μου και οτι μου δειξει κανας γνωστος η οτι μαθω απο δω κι εκει.

τωρα στο τραγουδι το 19 ταστο που γραφεις δεν υπαρχει στο βιβλιο ,το οποιο λεει παντα για την πρωτη εκτελεση της φραγκοσυριανης.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:01 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 10:53 —

τις νοτες τις περναω σε αριθμους για να με βοηθησουν γιατι δεν εχω και την εμπειρια οπως εσεις ,μολις ενα μηνα εχω που αγορασα το οργανο.
το τραγουδι μικρος αρραβωνιαστικα και τα ματοκλαδα σου λαμπουν και μαυρα ματια μαυρα φρυδια μου βγαινει στο αυτι.
εχω καταλαβει βεβαια οτι μετραει και η ταχυτητα που θα το παιξω για να βγει η μελωδια .
εγω πηρα το βιβλιαρακι επειδη ξερω οτι ειναι εγγυηση αφου ειναι του γιου του.
επισης εχω ενα γνωστο μου που την φραγκοσυριανη την ξεκιναει απο ρε 12 ταστο και παιζει και σε μαγαζια.

Γεια σου φιλε!!!Και απο το 17 ταστο μπορεις να το αρχισεις το τραγουδι και απο το 12 ταστο.
Νομιζω οτι μπορω να σε καταλαβω!!!Ετσι ειναι οταν δεν ξερει κανεις νοτες!!Σου γραφω εναν ευκολο τροπο για να βγαλεις το κομματι τωρα που εισαι αρχαριος!!!
Στο ξεκιναω απο το 12 ταστο και σου γραφω τα πατηματα οπως θα χτυπας την πεννα σου στο πρωτο μερος της εισαγωγης!!!
12 12 12 12 17 17
12 12 13 12
10 10 12 10
8 8 10 8
7 7 8 7 8 7
5 4 5 7
Αν ξεκινησεις και το παιζεις θα το νοιωσεις μονος σου οτι εκει ειναι το τραγουδι ,και θα βρεις τον ρυθμο!!!
Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι!!!
Καλες πενιες:089:

Μια καλή λύση είναι και το YOUTUBE όπου μπορείς να βρεις βιντεάκια και να μιμηθείς !:088:

Έχεις ακούσει την α’ εκτέλεση; Προφανώς μπερδεύεσαι γιατί για άλλη μιλάει ο Δομένικος και άλλη έχεις εσύ στο μυαλό σου και προσπαθείς να παίξεις. Για ακού εδώ.

//youtu.be/1CeGogPy6fw

Το ξεκινάει απλώς από άλλο τόνο.

Αν θες η παραπάνω tab (να ακουστεί) σαν το videaki η πρώτη φράση θα είναι 17 17 17, και οι επόμενες γραμμες όπως το έχει γράψει ο neapoliotis. (ο οποίος σου έχει δώσει την εκτέλεση που προφανώς έχεις κ εσύ στο μυαλό σου)

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με τον Ν. Πολίτη.

και βεβαια την εχω ακουσει και γραφει στο βιβλιο διπλα στο τραγουδι 1η εκτελεση.

και εχει ενα αλλο την αγγελοκαμωμενη που γραφει 2η εκτελεση 60-61.

δλδλ ενα ειναι 1η η 2η εκτελεση το τραγουδι το γραφει.