Προσ κ.φερρη

Πρωτον πολλα συγχαρητηρια για ο,τι εχετε κανει μεχρι σημερα!Περιμενουμε με αγωνια τη συνεχεια…Θα ηθελα να μαθω τι γινεται με το θεατρικο ρεμπετικο.Θα ανεβει καποια στιγμη στην Αθηνα?(με την ανεπαναληπτη Σωτηρια Λεοναρδου ελπιζω…)Ειχα ακουσει ακομα για την κυκλοφορια ενος cd απο τη συγκεκριμενη παρασταση με μουσικη της Θεσιας Παναγιωτου.Εχει κυκλοφορησει?Δεν το βρισκω στα δισκοπωλεια…Ευχαριστω προκαταβολικα!!

Nai. Einai o Stelios Kazantzidis sta fonitika se stixous kai mousiki tou Giorgou Mitsaki.

to doulema paei synnefo…

To CD to exw dei pantws na kykloforei.

Το cd το βρηκα και το συστηνω ανεπιφυλακτα!Φιλε Μytho δεν μπορεις να ξερεις τι σκεφτεται ο αλλος γι αυτο σε παρακαλω να μιλας για τον εαυτο σου…

Maria, zhtw syggnwmh an e8iksa kapoion a8ela mou. Omws den dexomai na me ‘fimwneis’ me to kalhmera otan nomizw oti to sxolio mou eusta8ei. Ti sxesh exoun o Kazantzidhs kai o Mhtsakhs me to sygkekrimeno CD? Esy mporei na ksereis ti ennoouse o k. Tsoukalas alla egw, san kainourgios sto forum, dikaiologhmena oxi. :slight_smile:

Ρε Μύθε, δεν είσαι μόνο καινούργιος στο φόρουμ, αλλά είσαι και αρχάριος στο ιντερνέτ. Αλλιώς, θα είξερες πως ο Ιωάννης Τσουκαλάς απλώς απαντούσε σε άλλο μήνυμα, και έκανε λάθος τη στήλη.
Το άλλο στοιχείο που αποδεικνύει αρχάριο, είναι η άγαρμπη και άσκοπη επιθετικότητα έως υβριστικότητα που κρύβεται πίσω από την ανανδρία του ψευδωνύμου.
Ειδικά σ’ αυτό το φόρουμ, έχουμε κάτι τσακάλια, που δε δίστασαν ποτέ να κάνουν κριτική ο ένας στον άλλο. Πάντα όμως με επιχειρήματα, και σεβασμό του άλλου. Και κυρίως, με την υπογραφή τους φαρδειά πλατειά.
Τσογλανίστικες παρεμβάσεις αλεξιπτωτιστών, τις διαολοστέλνομε, με συγχωρείτε, τις… Νταλαροστέλνομε!
Τέλος, είναι ανάμεσά μας και κάτι χακεράδες, που πάντα βρίσκουν ποιός κρύβεται πίσω από το ψευδώνυμο, αλλά δεν τον ξεμπροστιάζουν παρά μόνο αν ξεπεράσουν τα όρια.
Αυτά δεν τα γράφω επειδή προσπάθησες να… με θίξεις προσωπικά -δόξα σοι ο θεός έχω χορτάσει από επιθέσεις στη ζωή μου, και πολύ πιό σοβαρές από τις δικές σου- αλλά γιατί μας χαλάς το κέφι. Ενώ θα προτιμούσαμε να σε κάνομε κέφι και να σε καλούμε στις εξόδους μας, να περνάμε ωραία.

Μέλος της Μ.Τ.Γ.Κ.Τ.Ρ.Φ.
(Μεγάλης του Γένους Κλίκας του Ρεμπέτικου Φόρουμ)

Δεκτη η συγνωμη σου Μυθε.Δεδομενου μαλιστα οτι βασιζεται σε παρανοηση!Κι εγω καινουρια ειμαι στο φορουμ(και στο Internet!)Aπλως εχω καταλαβει οτι ειρωνιες κτλ δεν ταιριαζουν εδω!

Φιλικα…

Fainetai oti arxisa poly straba. :frowning:
Kyrie Ferrh me adikeite katafora. Kai ekshgoumai:
Kat’ arxas den eimai arxarios sto internet, apla kainourgios sto forum auto opote den kserw an8rwpous kai katastaseis. Den 8a pw tipota peraiterw para to oti symmeteixa sto arpanet node to '86 tou University of Illinois kai kserw poly kala apo netiquette. O nown noeito.
Pws na hksera oti o k. Tsoukalas apantouse se allo mynhma? To oti den yphrxe kinhsh dior8wshs apo 21 Apriliou sto mynhma apo ton k. Tsoukala me dikaiwnei apolyta sto prwto post pou ekana. Egw pisteua oti eirwneuotan thn Maria opote kai egw ekana mia parathrhsh thn opoia eseis th blepete san ybrh. Mhpws blepete epi8eseis ekei pou den yparxoun? Eksallou k. Ferrh egw den epite8hka oute ston k. Tsoukala oute se sas. Mia aplh parathrhsh htan kai den eixa skopo na xalasw kanenos to kefi. Eilikrina. Anti8etws eseis me epitei8este kai yponoeite oti eimai kapoio ‘tsoglani’. Egw toulaxiston exw to elafryntiko oti eimai kainourgios sto forum kai den gnwrizw th nootropia tou. Eseis ti elafryntiko exete pou mou epitei8este? To oti exw pseudwnymo?
Nai, exw ma8ei sta polla xronia na mhn dinw dhmosia to onoma mou, para mono se an8rwpous pou empisteuomai. Isws me ton kairo na to dwsw kai se sas an gnwristoume ‘internetika’ kalutera. 8a htan timh mou an me kalousate se eksodous sas, alla etsi opws exei eksellix8ei poly amfiballw an pote 8a uparksei eukairia.
Th syggnwmh mou h Maria th dex8hke. Eseis giati oxi, alla anti8eta me kaleite anandro kai apeilhte emesa oti exete xakerades na mpoune sto PC mou h den kserw egw ti?
Kai se auth th fash kalw ton admin na pei th gnwmh tou epi tou 8ematos.

Filika,
Dimitris

Y.G. Syggnwmh gia ta greeklish mou. An 8elete, synexizoume me email giati to netiquette epiballei oi proswpikes antipara8eseis na ginontai me PM wste na mhn enoxloume ta alla melh tou forum.

Έγινε, Δημήτρη, μηδέν παρεξήγησις.
Απλά σ’ αυτό το φόρουμ έχουν γίνει κατά καιρούς επιθέσεις κάποιων “φανς” και μας την έχουν σπάσει. Administrators είμαστε όλοι οι παλιοί, και είμαστε πολύ ανοιχτοί σε διαφωνίες και αντιπαραθέσεις μεταξύ μας, με διαφορετικά γούστα και προτιμήσεις. Μας ενώνει όμως (1) η αγάπη στην παράδοση, το ρεμπέτικο και λαϊκό τραγούδι και (2) η εκτίμηση που έχομε ο ένας στον άλλο. Όσο γιά τη Νετικέτα, δεν απαγορεύομε φυσικά τα ψευδώνυμα, προτείνουμε όμως την Αντετικέτα της έκθεσης. Κι αυτό φαίνεται από την επωνυμία της Ιωάννας, του ʼρη ή και του Φέρρη, που εκτίθενται θαρραλέα όχι γιά να πάρουν επαίνους ή να προβάλουν τους εαυτούς τους, αλλά γιά να συνομιλήσουν με τους υπόλοιπους “σεμνά και ταπεινά”, όπως σ’ ένα καλό ζεϊμπέκικο.
Ο.Κ. (Όλα Καλά)

Λυπάμαι που με πήρε η μπάλλα κι εμένα επειδή είχατε την κατά καιρούς επιθέσεις από ‘φανς’ και σας την έσπαγαν. Όμως καταλαβαίνω τώρα γιατί γράψατε τα παραπάνω οπότε Ο.Κ. κι από μένα.
Το (1) που αναφέρατε με εκφράζει απόλυτα, το δε (2) ελπίζω κάποτε να ανήκω κι εγώ.
Θα μου επιτρέψετε όμως να εξασκώ το δικαίωμα του ψευδώνυμου στο φόρουμ για προσωπικούς λόγους. Θα δείτε ότι και έτσι μπορώ να συνομιλώ ‘σεμνά και ταπεινά’.
Φιλικά,
Δημήτρης

Σιγά ρε Κώστα μην έχει το φόρουμ καμιά δεκαριά administrators. Ο αδμίνωρ είναι ένας και μοναδικός, λεβέντης, ασίκης, καραμπουγιουκλής και ομορφόπαιδο. Οι υπόλοιποι βοηθάμε όσο μπορούμε.

Kαλέ Mythe-Δημήτρη, τι είναι αυτά που λες; Εδώ όλοι είμαστε μοναδικοί, με ονοματεπώνυμο και “φίρμες”! Άκου “να ανήκεις κι εσύ”… Και μόνο που συμμετέχεις σ’ αυτό το φόρουμ, σ’ αυτή την παρέα είσαι “κατιτίς διαφορετικό”!, δεν το οσφραίνεσαι από μόνος σου;

Syneiditopoio, kapos karthysterimena, oti to minima mou exei dimiourgisei kapoio mberdema. Ontos tupothike edo kata lathos (itan apantisi se erotisi enos allou forumiti se kapoia alli sizitisi). Kai bebeos den eixe kamia diathesi ironias n otidipote allo. Htan apla telios off-side. Ton teleutaio kairo den parakolouthousa to forum entatika kai giauto den ekana mia diorthosi.
Elpizo auti i dieukrinisi na lunei tis opoies apories kai pareksigiseis.

Φίλη μου Ιωάννα,
Σε ευχαριστώ για την τόνωση ηθικού. Μια αυτοκριτική αν επιτρέπεται: δεν έχω καλή μύτη :frowning:

Φίλε Ιωάννη,
Απλά άργησε ο επόπτης να σηκώσει τη σημαία του στο οφσάιντ και έβαλε γκολ ο Μύθος. lol. Τέλος καλό όλα καλά. :slight_smile:

Γειά χαρά απο την Καρυστο.Ειμαι και εγώ κομήτης στο φόρουμ και επισεις αρχάρειος με τους υπολογ. και το ιντερνετ,βεβαια σχεδόν καθημερινά παρακολουθώ τις συζητησεις σας και ενημερωνομαι για τα διάφορα θέματα που μπαίνουν.Κύριε Φερρη κάτι αναφέρατε παρα πάνω,για κάτι εξόδους πως μπορούμε να ενημερωθούμε και εμεις οι μακρινοί?

re paidia mipws xerete ti ginete me tin exetastiki sta panepistimia? asexto alla epeigon.iremia kai psixremia re paidia. ena sxolio ekane o anthropos.

a! kai prin to xehasw! efxomai i PAOKARA na ti sikwsei tin koupa simera, alla genika goustarw pou o telikos ginetai sti thessaloniki kai paizoun oi 2 megales mas omades…(asxeto pali, alla entws tou klimatos tis imeras)

Θοδωρή, το σημερινό μήνυμα της Ιωάννας είναι ένα παράδειγμα “πρόσκλησης”. Φυσικά, αυτό αφορά τους Αθηναίους, ή όσους βρίσκονται στην Αθήνα. Την πρωτοβουλία μπορεί ν’ αναλάβει οποιοσδήποτε, φτάνει να είναι κι άλλοι… στο νησί του! Φυσικά, είναι δύσκολο να συμπέσομε περισσότερα από δέκα άτομα, γιατί ο καθένας έχει τα τρεχάματά του.

pote? pou? pios kanonizei exodo, meta mousikhs?