Προς τους μπουζουκοπαίχτες: Αγορά μπουζουκιού Σέρρες (2007)

γεια σας ειμαι αποφασισμενος να μαθω μπουζουκι κι επηδει καθε αρχη και δυσκολη,
ειμαι απο σερρες και σκεφτομαι να αγορασω ενα 4χορδο μπουζουκι απο οργανοποιο
επηδει μεσα απο παρακολουθηση διαφορων συζητησεων σας βγηκα στο συμπερασμα οτι
ειναι ευκολοτερο για τον αρχαριο να ξεκινησει απο οτι με ενα 3χορδο.θα ηθελα τη γνωμη σας
α) αν ειναι ετσι και μεχρι ποσα euro να δωσω το ελαχιστο?
β) αν εχετε ακουστα καποιον καλο τεχνιτη στη σερρες και σε τι τιμες παιζει περιπου?
γ) δασκαλο για να ξεκινησω διοτι ασχετος εγω απο οργανο και μουσικη θεωρια,
παντα στην περιοχη μου ολα αυτα.

βοηθειααααα…

σμηλιανης, έτσι όπως σε κόβω είσαι ακόμα αναποφάσιστος. Η διαφορά μεταξύ τρίχορδου και τετράχορδου δεν είναι κάποιος βαθμός ευκολίας (δεν είναι αλήθεια πως το ένα είναι ευκολότερο από το άλλο για έναν αρχάριο) αλλά πρόκειται για δύο διαφορετικούς κόσμους. Διάλεξε πρώτα σε ποιόν θα ανήκεις και μετά θα διαλέξεις όργανο και δάσκαλο.

Γεια σου φίλε και χρόνια πολλά!!! Θα σε συμβούλευα να μάθεις πρώτα να πατάνε καλά, και σωστά τα δάχτυλα, , δρόμους,κλίμακες, και καλή ΠΕΝΑ. Για να ανταπεξέλθεις άνετα, κατά την γνώμη μου, πρέπει να ξεκινήσεις με 8χορδο!! Και εφόσον αποκτήσεις εμπειρία, γυρίζεις στο 6 χορδο. Εαν είσαι πρακτικός, σίγουρα το 6 χορδο θα σου φανεί πιο εύκολο . Αλλά σε πιο σύνθετα κομμάτια, θα σκάβεις. Για να μήν παρεξηγηθώ, αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.!!!
Τώρα για μπουζούκι, να κοιτάξεις να μην έχει πολλά μπιχλιμπίδια, στο σκάφος , και στο καπάκι, γιατί στομώνει ο ήχος . Επίσης στο μάνικο, οι κλάρες για αρχή πιστεύω ότι θα σε μπερδεύουν, οπότε πρωτινό (τσαμπουκάδες) στα τάστα. Και να ξέρεις οι πολλές ντούγες, δεν φέρνουν πάντα καλό ηχητικό αποτέλεσμα!!! Φιλικά Γιάννης!!!

Γεια σου φιλε Σμηλιανη. Κατ’ αρχας, αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να συνειδητοποιησεις ποιο ειδος σε εκφραζει περισσοτερο το λαικο ή το ρεμπετικο. Αν γουσταρεις λαικο, τοτε καλο θα ηταν να παρεις ενα τετραχορδο γιατι ειναι πιο ευκολο στα γρηγορα κομματια λογω του κουρδισματος του. Αν απο την αλλη θελεις να ασχοληθεις με ρεμπετικο σιγουρα το τριχορδο ειναι η καλυτερη επιλογη, διοτι θα μπορεις να εκτελεις πιο πιστα τα κομματια. Εγω με τετραχορδο ξεκινησα και απο τοτε που ασχοληθηκα με το ρεμπετικο το γυρισα σε τριχορδο και η αληθεια ειναι πως δεν το μετανιωσα ποτε.

Σμηλιάνη, αν και υπάρχουν πολλοί περισσότερο αρμόδιοι απο μένα, νομίζω ότι αφού θέλεις να ξεκινήσεις από τετράχορδο καλά θα κάνεις.
Όπως λέει ο Νίκος το τρίχορδο και το τετράχορδο έχουν καταντήσει να είναι δύο διαφορετικοί (εντελώς όμως) κόσμοι.
Δεν ξέρω αν το τρίχορδο είναι ευκολότερο από το τετράχορδο, θέλω να πιστεύω όμως ότι όταν με το καλό φτάσεις στο επίπεδο που θέλεις με το τετράχορδο, θα εμπιστευθείς ένα τρίχορδο να σε “περπατήσει” σε άλλα μονοπάτια.

Τώρα στο πρώτο ερώτημα σου, έχουν γραφτεί τόνοι e-μελανιού. Δεν υπάρχει ελάχιστο ή μέγιστο. Μοναδική συμβουλή είναι να βρείς ένα όργανο μαλακό για να μην σπάς τα χέρια σου, και εύηχο.
Στα β και γ ας απαντήσουν τ’αδέλφια απ’ τα βόρεια.

Γεια σου κι απο μενα φιλε Σμηλιανη.Αποφασιζεις τι σου αρεσει και ξεκινας,το καθενα εχει τις ομορφιες του και τα ζορια του,δεν πρεπει να αποτελει κριτηριο η ευκολια του ενος για να αρχισεις απο αυτο,ειναι τι σου αρεσει,προσωπικη μου αποψη οτι το τριχορδο ειναι δυσκολοτερο ,θες ανοιγματα στα δαχτυλα, ταυτοχρονα ομως μπορεις να παιξεις τοσο λιτα και ομορφα ενα ρεμπετικο που η απλοτητα του αυτη του ταιριαζει απολυτα και ειναι γλυκα,μεγαλο το φασμα του κατ εμε,ασε που εχει περιλαμπρο μουρμουρικο ηχο

Αγαπητε φιλε,το 4χορδο μπουζουκι ειναι πιο ευκολο να το μαθεις.τωρα οσο αφορα την τιμη πρεπει να δωσεις γυρο στα 150 με 200 Ευρω.Καπιον τεχνιτη δεν κσερω απο τον τοπο σου,για να μαθεις να παιζεις ομως μπορεις να πας σε ενα Ωδειο…
Ελπιζω να πραγματοποιηθει η επιθυμια σου να μαθεις μπουζουκι…