Προβλημα σε λυρα κρητικη

Καλησπερα παιδια.Χρειαζομαι την βοηθεια σας και θα το εκτιμουσα πολυ αν με βοηθουσατε.Λοιπον ας μπω στο θεμα.Μια μερα ειχα παει να παιξω σε μια βαφτιση και εξω εβρεχε και το πατελονι μου ηταν βρεγμενο.Μετα απο 2 μερες περιπου παρατηρισα στην λυρα οτι εκει που ακουμπαει το ποδι ειχε μαυριση.Πηγα εδω σε εναν λουστραδορω στην περιοχη και μου ειπε πος δεν θα φυγει η μαυριλα οτι κι αν κανω.Μου ειπαι επισης οτι υπαρχει μια περιπτωση εαν μου χαμηλωνε το ξυλο.Τη μου προτεινεται να κανω?Ευχαριστω πολυ.

Αφού είναι μόνο εμφανισιακό το πρόβλημα … ασε το έτσι…
Ασε που δε φαίνεται κιολας αφού είναι πανω στο πόδι σου…

Για να δοθούν απαντήσεις χρειάζονται παραπάνω πληροφορίες, όπως αν το όργανο, είναι λουστραρισμένο ή ΕΙΝΑΙ ΑΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΤΟ, ή τι είδους βερνίκια έχει. Αν μπορείς στείλε Π.Μ. με περισσότερες πληροφορίες ή και καμμιά φωτογραφία δεν θα έβλαπτε. Πάντως να ξέρεις ότι όλα γίνονται.

ενα μονο μπορει να εχει συμβει.Να ειναι αλουστραριστο στο σημειο εκει η λυρα και να περασε υγρασια και να αφησε σταμπα στο ξυλο.βασικα ειναι θεμα αισθητικης και μονο και εκει που ειναι δεν θα φαινεται.Στειλε καμμια φωτο αν εχεις αλλα εγω θα το ετριβα ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΤΟ με κανενα συρματινο βαμβακι…