Πρόβλημα με ενισχυτή

Καλησπέρα σας παιδιά!
Ελπίζω να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό!
Έχω έναν ενισχυτή της KISOUND τον SAA30.
Τον αγόρασα πριν από περίπου 4 χρόνια…!
Δεν βάζω σχεδόν ποτέ επάνω το μπουζούκι μου και δεν τον έχω χρησιμοποιείσαι πάνω από 2-3 φορές όλα αυτά τα χρόνια… γιατί όταν βάζω το καλώδιο πάνω στον ενισχυτή κάνει ένα πολύ δυνατό βουητό… και όσο δυναμώνω την ένταση δυναμώνει και το βουητό!!
Δοκίμασα να μονώσω με κάποιο τρόπο τα καρφιά καλύτερα και περισσότερο αλλά τίποτα.
Αν σφίξω το καλώδιο κοντά στο καρφί με την παλάμη μου κάπως ψευτομειώνεται ο θόρυβος…!
Τι φταίει; Αγόρασα και άλλα καλώδια αλλά το ίδιο…!
Δεν έχω άλλο όργανο για να βάλω πάνω να δω αν θα το κάνει…!
Να φταίει ο μαγνήτης του μπουζουκιού; Έχει να κάνει κάτι με γείωση; Με μόνωση;
‘Η μήπως να τον ξεβιδώσω και να τον διαλύσω;; :245:
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Μανώλης

Φιλε αν και δεν ειμαι τεχνικος, νομιζω οτι φταιει η εξοδος/εισοδος του ενισχυτη…ετσι οπως τα ακουω μαλλον πεζει η να την εκαψες με καποιο τροπο η να την χαλασες γενικοτερα…παντως καλου κακου μην βαλεις τιποτα απανω (συνδεσης) και πηγαινε τον σε εναν ειδικο…:256:

εμενα μου φαινετε για προβλημα γειωσεις παντως… παντως κοιτα και το θυληκο στο σκαφος (το παξιμαδι )και τις επαφες αν δεν ειναι τιποτα απο αυτα ανοιξε τον μαγνητη με προσοχη παντα αν δεν ξερεις μην το κανεις απλα δοκιμασε κανεναν αλλον ισως κοπικε κανενα πηνιο.

Πάρε ένα συρματάκι(παλιά χορδή) και τύλιξε το καρφί μια-δυο στροφές πριν το βάλεις στο όργανο και την άλλη άκρη δέσε την στο μπουζούκι, στο σίδερο που σκεπάζει τις χορδές, δεν ξέρω και πώς το λένε. Αν σταματήσει, φταίει η γείωση.
Πάντως, καλά θα ήταν να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο όργανο, για να δεις φταίει όντως ο ενισχυτής.

Σας ευχαριστω πάρα πολυ παιδιά όλους!
Δημήτρη και οχτάχορδος πέσατε μέσα!!!:088:
Δημήτρη είσαι φοβερός… :109: … έκανα αυτο που είπες με μια παλία χορδή και έφτιαξε δεν κάνει πια βουητό!!!
Τι θα κάνω τώρα όμως;
Πως διορθώνεται αυτό;
Δεν μπορώ κάθε φορά που είναι να το συνδέσω να μπαινοβγάζω χορδές…:085:
Υπάρχει καμιά εύκολη λύση;;

Δεν δοκιμαζεις με καμια αλουμινοταινια (δε το χω δοκιμασει φιλε ) να τυλιξεις το καρφι? με την ιδεα να σφηνωσει και το καρφι καλυτερα να μην εχεις τζογους επισεις τσεκαρε και το παξιμαδι στο σκαφος και τις 2 επαφες που εχει το θυλικο στο σκαφος . ααα, στο σπιτι μηπως εχεις προβλημα με την γιωση μηπως εχεις παλιες πριζες με 3 τρυπουλες αλλα λογικα πρεπει να εχουν γειωση αλλα για καλο και για κακο αλλαξε με μια σουκο .
Αυτα απο μενα θα ρωτησω και ενα φιλαρακι ηλεκτρολογο μπας και εχει καμια ιδεα .

Ναι εχω παλιες πριζες με 3 τρυπουλες αλλα και στις σούκο το κάνει…!
Δεν κανει τιποτα με την αλουμινοταινια…!
Τι να τσεκάρω και το παξιμαδι στο σκαφος και τις 2 επαφες που εχει το θυλικο;
Δεν πολυκατάλαβα…!
Τον μαγνήτη μου τον έβαλε τεχνικός και είναι πολύ γερά το παξιμάδι πάνω στο σκάφος και απο μέσα δεν βλέπω τίποτα γιατι έχει πολύ μικρή τρυπούλα το μπουζούκι μου…!
Και επειδή δεν ξέρω και πολύ απο αυτά λέω να μην το σκαλίσω και του πετάξω τα μάτια έξω…!:230:

ο ενυσχιτης μηπως ειναι λαμπα?

Οχι δεν ειναι λάμπα… είναι μάπα… Κινέζικο…!
Αλλα δεν ξέρω αν φταιει αυτός…!

μαλλων το μυστηριο λυθηκε με το κινεζικο που ειπες…

A ναι;;
Δηλαδή ειναι στανταρ;;;
Μαλλον να πάρω κανένα καλό ε;;

ενταξει , κοιταξε δοκιμασε πρωτα , στην αναγκη πανε σε ενα μαγαζι με το μπουζουκι και κουμπωσε σε εναν ενυσχιτη αν παλι τα ιδια ευκαιρια να αγορασεις ενα μαγνητη ποιο ποιοτικο εναν savvas πχ και να στον περασει κιολας , 2 σε 1 δηλ αλλα για να εισαι και 100 % σιγουρος πανε και στον γειτονα σου και δοκιμασε τον ενυσχιτη , πολυ πιθανων να φταιει η γειωση απο το σπιτι σου .

Εγω ετσι θα εκανα.

Αλλες αιτιες που μπορω να σκεφτω τωρα ειναι ,
1 ) να μην ειναι για ακουστικα οργανα ο ενυσχιτης
2) μηπως εχεις πολυ δυνατο το gain ?
3) μηπως εχεις πατημενω κανενα κουμπακι boost?
4) μηπως εχεις συνδεμενα τιποτα mic και κανει παρεμβολες αν ναι αλλαξε θεση η απομακρυνε το μπουζουκι
5 ) μηπως εχεις αυξημενη ενταση και καθεσε κοντα στον ενυσχιτη τραβα τερμα το καλωδιο και βγες απο το δωματιο κανε δοκιμη
6) κοψε λιγα μεσαια (middle)

αυτα για την ωρα παω να φαω .

Δεν ξέρω αν ειναι για ακουστικα οργανα ο ενυσχιτης. Στο μαγαζί που το πήρα μου είπε πως είναι…!
Απο ρυθμήσεις έχω δοκιμάσει τα πάντα δεν φταίει τίποτα…!
Θα δω λοιπόν σε άλλο σπίτι και με άλλο μπουζούκι…!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

σε αλλο σπιτι με το μπουζουκι σου πρωτα θα δοκιμασεις .

Σε άλλο σπίτι με το μπουζούκι μου δεν το κάνει…!
Άλλαξα μια πρίζα σπίτι μου και τώρα δεν το κάνει ούτε εδώ!!!
Αυτό ήτανε το πρόβλημα…!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!!!

να σε καλα φιλε…