Προβλημα καβαλαρη

Παιδεια χρειαζομε μια βοηθεια απ οποιον ξερη.
Επιασα μονοσ μου και χαμηλωσα τον καβαλαρη,τρωγοντας τον με γυαλοχαρτο και τωρα ναι μεν χαμηλωσε αλλα δεν παταη καλα.Προς την πλευρα της Ρε(καντινι) ενα μεγαλο μερος του ειναι στον αερα.
Μηπως πρεπη να βαλω επανω στο καπακι το γυαλοχαρτο και να τον τριψω?
Εχω καπλαμαδακια για να τον σηκωσο οσο χρειαστη.Το μονο που θελω ειναι να τον κανω να πατηση σωστα.

μη βαλεις πανω στο καπακι γυαλοχαρτο φιλε μου γιατι να το κανεις αυτο , κοιταξε να δεις απο οτι καταλαβαινω φαγωσες στραβα το καβαλαρη εχω χαλασει καβαλαρια και καβαλαρια… λοιπων εαν το τριψεις και το φερεις στα ισα του πιθανων να ακουμπαει στα ταστα οι χορδες , προσπαθησε να τον φερεις στα ισα του τριψε πανστρώσω σε μια λιμα καλυτερα και δες αν ακουμπανε οι χορδες βαλε 1 καπλαμαδακι και ενα χαρτονακι στον πανω καβαλαρη στην κλιδιέρα τωρα αμα τον πηρες τόσο στραβα πανε αγορασε εναν αλλο καβαλαρη και μια λιμα και μη βιαζεσε … στον 2-3 καβαλαρη θα στρώσει το χερι … :slight_smile:

Φίλε δες καταρχάς αν το καπάκι στο σημείο του καβαλάρη έιναι επίπεδο ή έχει καμπυλότητα. Συνηθίζεται να δίνουν κάποια καμπυλότητα στο καπάκι για μαγαλύτερη αντοχή. Στην περίπτωση αυτή η πιο σωστή λύση είναι να τοποθετήσεις γυαλόχαρτο σταθερά (με χαρτοταινεία ) στο καπάκι στο σημείο του καβαλάρη και με αργές κινήσεις να μορφοποιήσεις τον καβαλάρη

Φίλε Άλεξ,
Άν το καπάκι είναι επίπεδο, κόλησε με χαρτοταινίες γυαλόχαρτο σε κανα μάρμαρο, και ίσιωσέ τον εκεί.
Άν το καπάκι έχει καμπύλη (κατα μήκος του καβαλάρη) κάνε αυτό που σου λέει ο Δημήτρης.
Απλώς φρόντισε το γυαλόχαρτο να έχει λίγο χοντρό υπόστρωμα, ώστε να μην “πληγώσεις” το καπάκι.

Κανονικά, έχω την εντύπωση οτι, ο καβαλάρης πρέπει να πατάει δεξιο-αρίστερα, και να έχει ένα μικρό κενό στην μέση. Έτσι μόλις τον πατήσουν οι χορδές, πάει και “βεντουζώνει” με το καπάκι.

Μιά φορά που έκανα το ίδιο (να τρίψω τον καβαλάρη μου με γυαλόχαρτο πάνω στο καπάκι), όσο και να προσπαθούσα δεν μπορούσα να τον κάνω να “φιλήσει” με το καπάκι ικανοποιητικά. Αναγκάστηκα λοιπόν και τον έτριψα τοπικά -στο κέντρο- με γυαλόχαρτο που τύλιξα πάνω σε αναπτήρα BIC.
Μιά σταλιά παραπάνω - ίσα να έρθει να “βεντουζώσει” σωστά, μόλις τον πατήσουν οι χορδές.

Φυσικά μετά αναγκάστηκα και του έβαλα απο κάτω καπλαμαδάκια, γιατί με το τρίψε-τρίψε παρακατέβηκα.
Όσο πιό πολλά - τόσο χειροτερεύει ο ήχος. Στο τέλος, κόλησα μεταξύ τους 3 καπλαμαδάκια με SuperGlue, και ήταν το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.
(ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΚΑΠΛΑΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ, ο καβαλάρης μόνος του απο πάνω - έτσι όπως προέκυψε απο το τρίψιμο).

Κάποια στιγμή αργότερα, πήγα σε μάστορα και μου έφτειαξε καινούργιο.

Καλή τύχη, Γιώργος.

Τώρα που το ξανασκέφτηκα,
άν τον έχεις παρατρίψει στην μιά του μεριά, μήπως είναι καλύτερα αντί να τρίψεις τον υπόλοιπο, ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΤΟ ΚΕΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ? ? ?

Έτσι μπορεί να γλυτώσεις τους καπλαμάδες.

Κολησε λοιπόν, απο την μέση και πέρα κανα καπλαμαδάκι έβενο κάτω απο τον καβαλάρη (ή απο εκεί που αρχίζει να έχει κενό - και λίγο πιό πίσω), με ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΤΕΡΗ κόλα που έχεις (πχ. SuperGlue), και ξεκίνα να τρίβεις.

Είναι πιό δύσκολο σαν δουλειά, αλλά αν το πετύχεις φαντάζομαι θα έχει καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα.
Εκτός και άν έχεις ύψος κάμποσο, οπότε μπορείς να τρίψεις άφοβα.

Στο λέω αυτό, γιατί δεν μου άρεσε καθόλου αυτό που πάθαινε ο ήχος μου, με καπλαμαδάκια κάτω απο τον καβαλάρη.
Άν μπορείς να τα αποφύγεις - απόφυγέ τα.

Φιλικά, Γιώργος.

Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδεια.
Θα δοκιμασω πολυ προσεκτικα να βαλω γυαλοχαρτο πανω στο καπακι και να τον τριψω.Απ οτι ειδα δεν ειναι ουτε ευθεια ουτε καμπυλωτο το καπακι.Στη θεση του καβαλαρη κανη ενα ελαφρυ βουλιαγμα προς τα μεσα και μαλλον αυτο ειναι που κανη πιο δυσκολο το να πατηση καλα ο καβαλαρης.Ετσι κι αλλοιως θελει επισκευη το οργανο οποτε θα κανω οτι καλυτερο μπορω για να βγαλω 1-2 εβδομαδες ακομα και θα το παω σε μαστορα μετα.
Αυτο που λεσ για τους καπλαμαδες jojo το εχω διαπυστωση κ εγω.Συνγκεκριμενα το οργανο το ειχα παη πριν ενα-μιση μηνα περιπου στον κατασκευαστη του γιατι δεν μ αρεσε ο ηχος που εβγαζε και οταν το πηρα ειδα οτι ειχε βαλη 3 καπλαμαδες με κολα στον καβαλαρη.Ηταν και σκληρο και μουγγο αλλα υπεθεσα οτι α χρειαστη λιγες μερες για να κατση το καπακι(αυτη η κληση προσ τα μεσα που εχη) κ θα ειναι ενταξη μετα.Αλλα τιποτα.Και τα χερια μου εσπαγα και ηχο δεν εβγαζε.Δοκιμασα με γιαπωνεζικο μαχαιρακι μηπως βγαλω κανεναν καπλαμα αλλα ηταν πολυ γερα κολλημενοι και ετσι επιασα και το ετριψα με γυαλοχαρτο για να τους βγαλω τελειως(καπλαμαδες).Ισως κ ο μαστορας να χε κανη γεμισματα με καπλαμα κ γι αυτο δεν παταη τωρα ο καβαλαρης.

Πώς πήγε η “εγχείρηση” βρε Άλεξ ?
Κατάφερες τίποτα ? ? ?

Φιλικά, Γιώργος.

Tυχαια επεσα σε αυτη την κουβεντα,κι επειδη εχω κι εγω κανει αποπειρα να κατεβασω τον καβαλαρη,κι οπως αναφερθηκε παραπανω,κολλαγα κι εγω καπλαμα στον καπλαμα για να το διορθωσω και τελικα παλι στο περιπου ειναι…ερωτηση.:γιατι να τριβεις απο κατω,που ειναι σχεδον ακατορθωτο να ερθει…και να μην τριψεις απο πανω,στο κοκαλο δηλαδη??
Εν αναγκη ξεκολλας τελειως το κοκκαλο και βαζεις ενα αλλο…(?)
Νομιζω θα δουλεψει καλυτερα,και δε χανεις το πατημα του καβαλαρη,και σε περιπτωση λαθους,απλα αλλαζεις το κοκαλο…
Το εχει κανει κανεις?

Πραγματικά αυτό που λές φίλε Ταξίμη είναι πολύ σωστό.

Για να αποφύγει κανείς το τρίψιμο από κάτω, αφαιρείς το κοκκαλάκι, τρίβεις το επάνω μέρος
του καβαλάρη πάνω σε ένα τάκο με γυαλόχαρτο και μετά το ξανακολάς.

Προσοχή όμως να μή σου σπάσει, γιατί, αν δεν το έχεις ξανακάνει, είναι αρκετά δύσκολο να
το επιτύχεις, ιδίως να χαράξεις τα αυλακάκια ( μερικές φορές τα τριξίματα οφείλονται στις
κακοτεχνίες που υπάρχουν στις χαραγιές στο κόκκαλο.

Ένας τρόπος να ξεκολήσεις το κακκαλάκι είναι με θέρμανση με πιστόλι θερμού αέρα, αφού
έχεις ελεύθερο τον καβαλάρη, όχι πάνω στο όργανο, χρησιμοποιώντας μια πολύ λεπτή λεπίδα,
πχ. ξυραφάκι ανάμεσα σαυτό και τον καβαλάρη.

Άν δεν θέλει κάποιος να πειράξει το κόκκαλο, μπορεί να τοποθετήσει καπλαμά κάτω από τον
καβαλάρη και μετά, αν θέλει να έχει τέλεια εφαρμογή, να τρίψει τον καβαλάρη πάνω στο καπάκι αφού έχει τοποθετήσει πάνω σαυτό ανάποδα μια ταινία από γυαλόχαρτο.

εγω θα ελεγα παιδια οτι πας στο μαστορα για να δεις τι κανει , σου βαζει ενα τσιπουρακι ή κρασι τα λετε για καμποση ωρα και ταυτοχρονα σου φτιαχνει και τον καβαλαρη που για αυτον ειναι 5΄ δουλεια.:088: