προβλήματα στον υπολογιστή

Ρε παιδιά, πολύ συχνά μου κρασάρει τελευταία το firefox. Εντελώς ξαφνικά και χωρίς προφανή αιτία. Όταν του ζητάω εξηγήσεις, απαντάει ότι πρέπει να κατεβάσω την ενημερωμένη τελευταία έκδοση, αλλά αυτήν έχω. Κανένας τεχνολογικά προχωρημένος να με συμβουλεύσει;

και εμένα το ίδιο κάνει κύριε Νίκο. Μάλλον πρέπει να περιμένουμε την τελευταία έκδοση!

Δείτε βέβαια και αυτό. Μπορεί να φταίει και αυτό!

http://www.inout.gr/showthread.php?t=48550

Υπάρχει λέξη <κρασάρω>?

Μέχρι να ρυθμίσει η Μοζίλα το bug της Microsoft Μπορείτε να χρησιμοποιείτε τον opera ή google chrome
(εμένα ο μοζίλα μου έπιανε υπερβολικά πολύ μνήμη όταν είχα ανοιχτά 10 tabs και το γύρισα κάνα 2 χρόνια σε chrome, αλλά η τελευταία έκδοση του chrome [2-4 εβδομάδες] έχει κάτι bugs και το γύρισα σε opera!!)


  1. Λεξικο Τεχνολογικης Αργκό

“κρασαρω” = απο το “crash” ενος προγραμματος , συστηματος , συσκευης …
Χρησιμοποιειται για να δειξει υπερβολικη κουραση η ακομη και καταστροφη …
Παραδειγμα = “εχει κρασαρει το μυαλο μου” …


2. κρασάρω

Ορισμός: 12 Λήμμα: 13
Προέρχεται από την αγγλική λέξη crash = συντρίβομαι, καταρρέω.

Κάποιες κλασσικές περιπτώσεις χρήσης του όρου αναφέρονται ακολούθως. Ο όρος χρησιμοποιείται για να δείξει:

α) Δυσλειτουργία ενός προγράμματος, ενός συστήματος, μιας συσκευής, κλπ. (βλ. παρ. 1)

β) Διάλυση και αποδιοργάνωση, ως συνέπεια κάποιας κατάστασης που τυχαίνει να έχει φθοροποιά αποτελέσματα. Θα μπορούσαμε να μιλάμε, π.χ. για περίπτωση:

  • υπερβολικής κούρασης, συνεπακόλουθης κατάπτωσης και αδυναμίας ανάκτησης ψυχοσωματικών δυνάμεων κάποιων. Μιλάμε, δηλαδή, για κάποιους που καταντούν, για επισκευή και πέταμα.
  • θλιβερού γεγονότος, αρρώστιας (δικής μας ή κάποιου προσφιλούς μας προσώπου), συναισθηματικής αναστάτωσης, με διάφορες επιβλαβείς συνέπειες σε ορισμένους τομείς της ζωής μας.
  • μεγάλης πόσης.

Για την περίπτωση αυτή, βλ. παρ. 2.

γ) Διάλυση και αποδιοργάνωση ως συνέπεια κάποιας αναμενόμενης φθοροποιού κατάστασης. Μιλάμε, π.χ: για αδυναμία ανάκτησης δυνάμεων κάποιων λυκόπουλων. Ο άνθρωπος έχει και καλά, καλή εγγύηση λειτουργίας για ορισμένα χρόνια. Από κει και πέρα ο πανδαμάτωρ χρόνος που όλα τα φθείρει, φθείρει κι αυτόν, που κάποτε, μπορεί να λειτουργούσε ως, μηχάνημα μ’ α*****, αλλά τώρα λειτουργεί ως, α***** μηχάνημα (π.χ: δε θυμάται βασικά πράγματα, κλπ).

Για την περίπτωση αυτή, βλ. παρ. 3.

δ) Αίσθηση ανατροπής, όταν απίθανα κι απρόσμενα πράγματα, διεγείρουν τις αισθήσεις μας, δίνοντάς μας την εντύπωση πως έχει αποδιοργανωθεί η τάξη και η ισορροπία των πραγμάτων. Ο κόσμος γύρω μας κλονίζεται. (βλ. παρ. 4).
1. Μόλις πάω λίγο να ανοιξω ένα προγραμματακι ( δηλαδη να φορτώσω λίγο το CPU ) τοτε τα βρίσκει σκούρα και κρασάρει. Δες εδώ.

  1. Έχω κρασάρει αυτές τις μέρες από την πολλή κούραση στη δουλειά. Δεν αντέχω άλλο.

    • Απ’ όσα κι αν του 'λεγα, ζήτημα αν θυμόταν κάνα δυο θέματα
  1. Αλλά με όσα βλέπουν τα μάτια μου και ακούν τα αυτιά μου, με προδοσίες από εμάς τους ίδιους, θα κρασάρω κάποια στιγμή

Οι πληροφοριες παρθηκαν απο το Ιντερνετ …

  • «Κρασάρω»: Από το crash ενός προγράμματος, συστήματος, συσκευής.
    Χρησιμοποιείται για να δείξει υπερβολική κούραση ή ακόμη και καταστροφή.
    Παράδειγμα: «Εχει κρασάρει το μυαλό μου».

  • «Κρασάρω»: Από το crash ενός προγράμματος, συστήματος, συσκευής.
    Χρησιμοποιείται για να δεί

  • «Κρασάρω»: Από το crash ενός προγράμματος, συστήματος, συσκευής.
    Χρησιμοποιείται για να δείξει υπερβολική κούραση ή ακόμη και καταστροφή.
    Παράδειγμα: «Εχει κρασάρει το μυαλό μου». ξει υπερβολική κούραση ή ακόμη και καταστροφή.
    Παράδειγμα: «Εχει κρασάρει το μυαλό μου».

  • «Κρασάρω»: Από το crash ενός προγράμματος, συστήματος, συσκευής.
    Χρησιμοποιείται για να δείξει υπερβολική κούραση ή ακόμη και καταστροφή.
    Παράδειγμα: «Εχει κρασάρει το μυαλό μου».

Την λέξη crash την ξέρω… αλλά χαθήκαν βρε παιδί μου οι ελληνικές λέξεις.

“Μονοπωλιακη Παγκοσμιοποιηση” κι οποιος αντεξει …:092: … τα χαλια μας …:089:

Για, να ακούσω μία πρόταση με χρήση ελληνικής λέξης, μίας όμως μόνο, όχι ολόκληρης πρότασης… Και να αποδίδεται ακριβώς αυτό που συνέβη, με την ακρίβεια που καταδεικνύει και το λεξικό της Πελαγίας!

(όρεξη για ιστορίες έχω πάλι…)
Όταν υπηρετούσα στο ναυτικό, κάποιος αξιωματικός ήθελε να ζητήσει ένα γκρέηντερ να διαμορφώσει κάποιο χωμάτινο ανάχωμα. Ρώτησε λοιπόν “ρε παιδιά, πως λέγεται το γκρέηντερ στα ελληνικά;” Απάντηση δεν πήρε. Το “σήμα” έφυγε ζητώντας Οδοστρωτήρα. Και ο αξιωματικός πήρε τηλέφωνο την αρμόδια διεύθυνση εξηγώντας: όταν θα σας έρθει το σήμα, να ξέρετε ότι γκρέηντερ θέλουμε, όχι οδοστρωτήρα.

(μιλάμε για πολλή όρεξη…)
Όταν, με την κατάργηση των τραμ (συγνώμη, των τροχιοδρόμων ήθελα να πώ), μπήκαν τα τρόλεϊ στη ζωή των Αθηναίων, χρειάστηκε και μία ελληνική λέξη. Τη βρήκαν: Αυτοκίνητον Όχημα μετά Ηλεκτροφόρου Κεραίας.

Κάτι τέτοιες στιγμές συνειδητοποιώ, πόση “φτωχή” είναι η ελληνική γλώσσα:106:! Είμαι σίγουρος Νίκο, πως αν υπήρχε “γκρέηντερ” στην αρχαιότητα, οι σύγχρονοι του Πλάτωνα, θα είχαν βρει λέξη που να περγράφει επαρκώς το νόημά της. Οι μακρινοί συγγενείς(:wink: του, αδυνατούν…

Πώς να το πεις τώρα στα ελληνικά;;;
“αποδιοργανώθηκε” ο Η/Υ ;;;
ή “κατέρρευσε” ;;;

Τον Μπαμπινιώτη, επειγόντως !
Όπως και με το “διαδίκτυο” αντί του "Internet " όλο και κάτι αντίστοιχο, σύντομο και εύχρηστο θα σκεφτεί …

Αλλά, μέχρι τότε, ας …κρασάρει… ο Η/Υ μας…

Και ιδού το φιλοσοφικό ερώτημα: Τι κάνει πιο πλούσια μια γλώσσα? να έχει μία λέξη για να περιγράψει κάτι (crash) ή πολλές?

Πάντως αν οι Αγγλοσάξωνες έχουν το “crash” και το “γκρέιντερ” κι εμείς έχουμε μία λέξη που στις άλλες γλώσσες δεν εξηγείται αντίστοιχα με μία: το κέφι. :78:

Εμένα η τελευταία έκδοση του Firefox δε μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα, ακόμα και με 10 tabs ανοιγμένα…ίσως βέβαια να μην έχει “χτυπήσει” ακόμα το bug εδώ… πάντως σε όσους παρουσιάζεται είναι κάτι που τις επόμενες μέρες θα λυθεί με βελτιωμένες ενημερώσεις.

Και μια και το φερε η κουβέντα, ιδού ένα τραγούδι με τεχνολογική αργκώ:

Λέγεται “Computer love” και είναι του Χάρρυ Κλυν

Ανοίγω το computer και ταράζομαι,
στο scrapbook σ’ έχω σώσει και στο clipboard,
μου καίγεται το SCSI και το CPU
από τα δάκρυα που τρέχουνε στο keyboard…
Φορτώνω τα back-up απ’ το zippάκι μου
και τα παλιά μας τα αρχεία κάνω copy,
μα μόλις κάνω open με το Photoshop
[i]μου λέει το σύστημα “Please register this copy”…

[/i]
60 MB RAM κι όμως με ξέχασες,
στα απορρίμματα με πέταξες και μένα,
να μη σου πιάνω χώρο τώρα στο σκληρό,
μαζί με κάτι χαλασμένα δεδομένα…
Να μη σου πιάνω χώρο τώρα στο σκληρό,
[i]μαζί με κάτι χαλασμένα δεδομένα…

[/i]
Scannάρισα τη μαγεμένη σου μορφή,
σε JPG format την έχω φυλαγμένη,
και τη φωνή σου έχω γράψει σε wav
και real-audio encodeαρισμένη…
Κοιτώ το άδειο mailbox μου και πονώ,
γιατί e-mail δεν μου στέλνεις τόση ώρα…
Και με το modem δεν μπορώ να συνδεθώ,
[i]γιατί κολλάει το γαμημένο το Eudora…

[/i]
60 MB RAM κι όμως με ξέχασες,
στα απορρίμματα με πέταξες και μένα,
να μη σου πιάνω χώρο τώρα στο σκληρό,
μαζί με κάτι χαλασμένα δεδομένα…
Να μη σου πιάνω χώρο τώρα στο σκληρό,
μαζί με κάτι χαλασμένα δεδομένα…

Όταν αναφερόμαστε στους υπολογιστές και στην τεχνολογία εν γένει η χρήση αγγλικής ορολογίας είναι αναπόφευκτη, τόσο για λόγους εννοιολογικούς και οικονομίας χρόνου (όλοι καταλάβαμε τι έπαθε ο “περιηγητής” του Νίκου), όσο και για λόγους ατυχέστατης απόδοσης αυτών των αγγλικών όρων στα ελληνικά (εκείνο το “Αποθήκευση ως” στο ελληνικό Office ακόμα μου κάθεται στο στομάχι). Αυτή η ορολογία είναι αναμενόμενο να ενσωματωθεί στην ελληνική καθομιλουμένη, όπως π.χ. συμβαίνει και με τη γαλλική ορολογία κουζίνας (οντέβρ, απεριτίφ, κ.λπ.). Μην διυλίζουμε τον κώνωπα, οι λόγοι είναι πρακτικοί.

Επί του προβλήματος τώρα: Νίκο, αν θυμάμαι καλά, ξανα-είχες πρόβλημα με τον Firefox παλιότερα, οπότε το πρόβλημα μπορεί να μην οφείλεται αποκλειστικά στο πρόγραμμα, αλλά σε συνδυασμό προγραμμάτων που έχεις εγκατεστημένα στο PC σου. Ο Chrome δεν είναι λύση, αφενός γιατί δεν κυκλοφορεί ακόμη σε “σταθερή” έκδοση και αφετέρου διότι βασίζεται στη μηχανή του Firefox, οπότε τα προβλήματα που σου εμφανίζει ο πρώτος πιθανότατα να προκύψουν και στο δεύτερο.
Η αλήθεια είναι ότι ο Firefox είναι αρκετά “βαρύς”, ειδικά αν έχεις εγκαταστήσει πολλές πρόσθετες εφαρμογές (add-ons στα ελληνικά). Για να μην καταντήσεις να χρησιμοποιείς τον απαράδεκτο Internet Explorer (7 ή 8), σου προτείνω τα εξής:

[ul]
[li]Να κάνεις πλήρη απεγκατάσταση του Firefox και εγκατάσταση εξ’ αρχής με την τελευταία έκδοση, ή[/li][li]Να γυρίσεις σε Opera, ο οποίος είναι πιο “αυστηρός” και κατά πολύ σταθερότερος και ταχύτερος. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι ο αγαπημένος των Μηχανικών Ανάπτυξης Διαδικτυακού Λογισμικού (web-developers στα ελληνικά).[/li][/ul]

Εμ, δε ζήτησε διαμορφωτή γαιών! :019:
(έτσι αναφέρεται στο άρθρο 2 του Π.Δ/τος 31/90)

Ήταν τέλος δεκαετίας '60.

Κώστα, μπορώ αν εγκαταστήσω τον Opera ως κύριο browser να περάσω τα bookmarks του Firefox και πώς;

Από τον firefox ->

bookmarks -> organize bookmarks -> import and backup -> export html

και αποθηκεύεις το αρχείο.

Στον οπερα ->

file-> import and export -> import netscape/firefox bookmarks ->
και του δίνεις το Html αρχείο που έσωσες πριν

Υ.Γ.: Συγνώμη Κώστα που δεν σε άφησα να απαντήσεις, αλλά όπως θα δεις και σε ένα προηγούμενο μύνημά μου στην αρχή του ποστ (#4) είμαι θερμός υποστηρικτής του όπερα και από την αρχή αυτής της συζήτησης προσπαθώ να προτρέψω τα άλλα μέλη να του δώσουν μια ευκαιρία (ειδικά της τελευταίας έκδοσης). Ευτυχώς που τα είπες εσύ επιστημονικά για να σε εμπιστευτούν.

Ευχαριστώ Φώτη.