Πρόβα - δεν θέλω πια να ξαναρθείς (Μανώλης Χιώτης)

Εδω ειναι το link για μια απο τις προβες που καναμε για τη συναυλια μας τη Δευτερα 30 Νοεμβριου στις 1002 νυχτες,22.00 με τους:

Αντωνη Τζικα- κοντραμπασο
Ευγενιο Χαλιλ- κιθαρα, φωνη
Γιωργο Τσιμπουξη(nightblues)- μπουζουκι τριχορδο, φωνη
Λαμπρινη Γιωτη- πιανο, φωνη

“Δεν θελω πια να ξαναρθεις”
Στιχοι, μουσικη: Μανωλης Χιωτης

Μπράβο παιδιά, πάρα πολύ ωραίο άκουσμα! Το πιάνο σουιγκάρει θαυμάσια. Σωστή, για μένα τουλάχιστο, και η επιλογή του “καθόλου κρουστά”.

Μπράβο παιδιά τέλειο βγήκε…

Πολύ όμορφο!!
Eλπίζουμε να σας δούμε από κοντά για να σας θαυμάσουμε :slight_smile:

Πολύ όμορφα…

Σας ευχαριστουμε και σας περιμενουμε:)

Μ’ αρέσει, γενικά.

Μ’ αρέσει, ειδικότερα, το πιάνο και το μπάσο.

Κάτι όμως δε μου πάει με τον ήχο του μπουζουκιού. Ίσως φταίει απλά ότι δεν κοιτάει την κάμερα και άρα ο ήχος του δεν ακούγεται πιστά στο βίντεο. Ή ίσως το συγκεκριμένο μπουζούκι να έχει κάτι στο ηχόχρωμά του που να μη δένει με το πιάνο και το μπάσο.

Οπωσδήποτε, μπράβο!

Οι 1002 έχουν πιάνο, ή θα φέρετε ηλεκτρικό;

Φιλε pepe:)
Η ηχογραφηση εγινε τελειως σπιτικα με 2 olympus το ενα κοντα στο πιανο και τη φωνη μου και το αλλο κοντα στο μπασο και την κιθαρα.
Ο ηχος ερχεται απο εκει.
Δυστυχως το μπουζουκι και η κιθαρα καθως και οι φωνες και των δυο αδικουνται,καθοτι ακουγεται πιο δυνατα το πιανο και το μπασο:(
Αλλα ειναι προβα…

Εχεις δικιο για αυτο.
Αλλα εχει να κανει καθαρα στο οτι δεν ειχαμε ενα παραπανω μεσο ηχογραφησης να μπει μεταξυ της κιθαρας και του μπουζουκιου.
Οι 1002 νυχτες εχουν clavinova,ηλεκτρικο πιανο καλο αλλα οχι φυσικο.
Ωστοσο θα προσπαθησουμε για τον καλυτερο δυνατο ηχο!
Χαιρομαι που σας αρεσε:)

Ωραία ερμηνεία και ενορχήστρωση, η φωνή σου μου θυμίζει λιγο τη Γεωργακοπούλου, ίσως να φταίει η ηχογράφηση :slight_smile: .

Με 2 και τρία olympus ηχογραφείτε στα τυφλά, καλύτερα μια κονσολίτσα με 6-8 κανάλια και αντίστοιχος αριθμός μικροφώνων για να ηχογραφήσετε, ίσως σε κάποια πρόβα στο μαγαζί. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν οχτακάναλη ηχογράφηση που θέλει πιο εξειδικευμένο εξοπλισμό.

Δε νομίζω πως παίζει πρόβα στο συγκεκριμένο μαγαζί… (Κι εδώ που τα λέμε, ούτε και σε άλλο το 'χω ακούσει ή πετύχει, εφόσον μιλάμε για μπαράκια - μικρές μουσ. σκηνές.)

Θα κανουμε προβα ηχου αλλα θα γινει ηχογραφηση μεσω κονσολας.
Δεν θα ειναι τελειως επαγγελματικη δυστυχως λογω οικονομικων.
Αλλα θα ειναι αξιοπρεπης και θα ακουγονται ολα τα οργανα και φωνες ισαξια:)