Που σουν μάγκα το χειμώνα

Παιδιά καλημέρα.
Χθες μελετούσα το “Που σουν μάγκα το χειμώνα” σε Ρε Ουσάκ.

Πάντα είχα την εντύπωση ότι στην εισαγωγή η δεύτερη νότα που παίζει είναι Μιb. Λόγω του Ουσάκ.
Παρατήρησα όμως στο ίντερνετ ότι κάποιοι βάζουν φυσική Μι. Το κάνουν μινόρε.
Δηλαδή: Ρε Μι Φα Σολ Λα Λα… κτλ.
Μόνο σ αυτό το σημείο αλλιώς βάζουν πάντα Μιb.

Σε διάφορες εκτελέσεις που είδα στο youtube σχεδόν όλες, όσο τουλάχιστον μπορούσα ν ακούσω, περνάνε Μιb.

Ρωτώντας ένα φίλο που παίζει καλό μπουζούκι, μου είπε ότι σ αυτό το σημείο μπαίνει φυσική Μι…
Προσωπικά θα υποστήριζα το Μιb αλλά κάπου μπερδέυτηκα…

Γνωρίζει κάποιος με σιγουριά τι ακριβώς παίζεται σ αυτό το σημείο?

μα το ουσάκ αυτό ακριβώς είναι, με κινητό φθόγγο στη δεύτερη νότα. δηλαδή έχει μι όταν ανεβαίνει η μελωδία και μι ύφεση όταν κατεβαίνει. στην πραγματικότητα είναι ανάμεσα στο μι και στο μιb, αλλά στα συγκερασμένα όργανα το προσεγγίζουμε μια από κάτω και μια από πάνω. μπορεί φυσικά ένα τραγούδι να έχει συνέχεια μι ή μιb (για ουσάκ μιλάμε πάντα, το μινόρε έχει άλλη συμπεριφορά).
το ίδιο συμβαίνει και με το σι/σιb. θα το δείς σε πάρα πολλά κομμάτια,όπως πχ στο “θα σπάσω κούπες” ή στο “πώς θα περάσει η βραδιά”.

Μου πέρασε η ιδέα ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να συμβαίνει, αλλά δεν έχω ξαναδεί κάπου να περιγράφεται το ουσάκ με διαφορετικό τρόπο όταν ανεβαίνει και όταν κατεβαίνει. Πάντα Μιb ήξερα ότι παίρνει. Κάποιο link με περισσότερες πληροφορίες εδώ στο φόρουμ υπάρχει?

Η διαφορά που ήξερα στο μινόρε το 4/5χορδο και το ουσάκ ήταν ακριβώς ότι το ένα παίρνει φυσικό Μι και το άλλο Μιb.

Απ ότι δηλαδή κατάλαβα από την απάντησή σου η δεύτερη νότα για την οποία ρώτησα στο αρχικό μου πόστ είναι φυσικό Μι μια και η μελωδία ανεβαίνει. Αλλά και η MIb δεν είναι απαραίτητα λάθος.
Το πιο σωστό θα ήταν ανάμεσα στο ΜΙ και στο MIb αλλά λόγω συγκερασμένου οργάνου δεν γίνεται.

Το κατάλαβα σωστά?

EDIT: Βρήκα στο φόρουμ κάποιο άρθρο σου που περιγράφεις ακριβώς αυτό. Θα το διαβάσω. Σ ευχαριστώ!

το ουσάκ με το καρφωμένo μιb είναι κατασκευή των λαΐκών μπουζουξήδων*, είναι σπάνιο στο ρεπερτόριο. το κατάλαβες πολύ καλά, και βρήκες το άρθρο που θα σου πρότεινα!

*για την ακρίβεια, είναι το μακάμ κιουρντί -αλλά δεν χρειάζεται να το πάμε απαραίτητα τόσο μακριά.