Ποιός τραγουδιστής ερμήνευσε καλύτερη την "Δραπετσώνα";

Θοδωρή, πάνω σ’ αυτό θα μπορούσα να σου αντιτάξω π.χ. τους μεγάλους ζωγράφους της Αναγέννησης οι οποίοι δημιουργώντας [u]κατά παραγγελία[/u] και μέσα στα ασφυκτικά πλαίσια της εποχής άρα με “έμπνευση” που έπρεπε να μπει σε καλούπια… μάς άφησαν έργα διαχρονικά και αξεπέραστα.
Ο βιοπορισμός, ειδικά για όσους ζουν μόνο μέσα από την Τέχνη τους και είναι η πλειοψηφία, είναι μεν ιερός, σε καμιά όμως περίπτωση δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ως άλλοθι για παντός είδους εκπτώσεις.

Ελένη,
Τα αναγεννησιακά έργα ναι μεν πολλά από αυτά ήταν παραγγελίες, αλλά σχεδόν πάντα έρυβαν μέσα τους αλληγορικές έννοιες και “εικόνες” οι οποίες ακριβώς επειδή -λόγω των καταστάσεων- δεν μπορούσαν να αποδοθούν άμεσα, έμεναν κρυφές “πίσω” από τα χρώματα και τις φιγούρες. Ήταν τέτοιο το “βάθος” του καλλιτεχνικού τους “πυθμένα” που δεν αρκούνταν σε μια επαγγελματική απόδοση της παραγγελίας που δέχονταν αλλά ήθελαν πάση θυσία να προσδώσουν στα έργα τους και τη δική τους προσωπική έμπνευση. Πάρε ως παράδειγμα το “Μυστικό Δείπνο” του Ντα Βίντσι, ή το “Ιερός και Επίγειος έρωτας” του Τιτσιάνο.
Σε αυτά τα έργα φυσικά και δε λείπει η έμπνευση, ούτε και είναι τοποθετημένη σε καλούπια αφού το μήνυμα που ήθελαν να στείλουν το έστειλαν, κρυφό μεν, ολοκληρωμένο και αυτούσιο δε.
Ποιός μπορεί να πει ότι μπορεί να κρίνει αυτά τα έργα ξεκομμένα από τις προσωπικότητες των δημιουργών τους;

'‘Δε συμφωνώ. Εγώ αντιθέτως είμαι σύμφωνος με τη φράση του Όσκαερ Ουάιλντ που είπε:…’'ητανε η απαντηση σου θοδωρη σε μια προταση μου(σορυ αλλά δεν καταφερα να επισυναψω σωστα το κειμενο…στα προηγουμενα μην.ειναι)
εχειςαντιθετη αποψη και πολυ καλα κανεις και την εκφραζεις.οταν ξεκινησε η κουβεντα ζητησες και τη δικη μας ΄΄αποψη΄΄προσωπικα δεν συμφωνω με τη θεση που εχεις απεναντι στο θεμα και αυτο απλα ανεφερα.αν η κουβεντα ξεκινησε απλα για να συμφωνησουμε μαζι σου,δεν υπηρχε λογος να ξεκινησει…

Εδώ δε μπήκα για να τσακωθώ με κανένα. Δόξα τω θεώ, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι στον περίγυρό μου με τους οποίους μπορώ κάλλιστα να τσακωθώ, δε χρειάζομαι το internet για να εξασκήσω αυτό το “hobby”. Όμως θέλω να με καταλάβετε, εκφράζω μια άποψή μου, λίγο ανορθόδοξη είναι η αλήθεια, αλλά είναι η άποψή μου. Και πέφτει ΟΛΟ το φόρουμ πάνω μου, όχι να με φάει αλλά να μου δώσει να καταλάβω ότι κάνω λάθος.
Δηλαδή αν έλεγα ότι μου αρέσουν οι μελαχρινές, θα μου έλεγε κανείς ότι δεν είναι σωστό και θα πρέπει να μου αρέσουν οι ξανθές; Δε θα το κάνατα, γιατί οι προσωπικές επιλογές είναι προσωπικές επιλογές. Και η υποκειμενικότητα είναι υποκειμενικότητα που σκιαγραφεί τον χαρακτήρα του καθενός.
Όταν βγαίνουν κάποιοι και λένε “καλή η άποψή σου, αλλά όταν το 99% ψηφίζει ναι τότε το ναι γίνεται αντικειμενικό” τότε τί θες να κάνω; Είναι φυσικό να γίνομαι κι εγώ κάπως επιθετικός. Μόνο το “ο Μπιθικώτσης είναι ο καλύτερος όλων γιατί έτσι γουστάρουμε” δεν άκουσα.

Θοδωρή, οι προσωπικές προτιμήσεις του καθενός είναι απόλυτα σεβαστές.
Άλλο θέμα όμως να πεις περίπου… “με εξιτάρει η φωνή, η προσωπικότητα, το στυλ ζωής του Καζαντζίδη” (προσωπικά θα συμφωνούσα μαζι σου) και άλλο θέμα είναι η απαξίωση του άλλου ογκόλιθου της νεοελληνικής μουσικής μας.
Επόμενο είναι σε μια τέτοια απαξίωση να αντιδράσοουν πολλοί.
Είπες σε κάποιο μήνυμά σου π.χ. πως σου αρέσει η “Δραπετσώνα” με τη φωνή του Πάριου.
Δίκιο έχεις, ο Πάριος τραγουδά καλά το συγκεκριμένο τραγούδι.
Ο Μπιθικώτσης όμως το ερμηνεύει, αυτή είναι η διαφορά!

Φιλικά, πάντα, αλλά δεν έχει πια νόημα να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση, αν και εφόσον περιστρέφεται στο “μου αρέσει” και “δεν μου αρέσει”.

Ρε Θοδωρή, η γνώμη σου είναι σεβαστή και δε νομίζω ότι σου την έπεσε κανείς. Εσύ όμως έθαψες κυριολεκτικά τον Μπιθικώτση και μάλιστα όχι τόσο για τη φωνή του αλλά για το ήθος του. Εβαλες μάλιστα και στη συζήτηση τον Καζαντζίδη που ήταν άσχετος με το αρχικό σου ερώτημα. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι μόνο η γνώμη σου για την ερμηνεία του Μπιθικώτση στη Δραπετσώνα ανορθόδοξη αλλά και αυτή για το ήθος του. Τέτοια απέχθεια γι΄αυτόν τον άνθρωπο πρώτη φορά συνάντησα. Μέχρι τώρα νόμιζα πως μόνο ο Καζαντζίδης πολώνει τόσο του μουσικόφιλους.
Φιλικά και χωρίς καμιά διάθεση παρεξήγησης.


Οσο έγραφα, έγραφε και η Ελένη η οποία μάλιστα με κάλυψε πλήρως!

Μάνο, δεν είναι ότι νιώθω απέχθεια στο πρόσωπο του Μπιθικώτση. Ούτε και ανορθόδοξος ήμουν όμως στην κριτική μου για το ήθος του. Άλλωστε η ιστορία έχει γραφτεί και τα γεγονότα είναι γεγονότα.
Αυτό που με ενοχλεί (και είναι ένας λόγος που έβαλα στην κουβέντα και τον Καζαντζίδη) είναι η ευκολία με την οποία ο Καζαντζίδης δέχεται “πυρά” σε ό,τι αφορά την προσωπική του ζωή και το ήθος του, ενώ ο Μπιθικώτσης είναι η πριγκήπισσα στο γυάλινο κλουβί που δεν την αγγίζει κανείς.
Όταν η κουβέντα περιστρέφεται γύρω από τους δύο αυτούς μεγάλους καλλιτέχνες, υπάρχει τεράστια ευκολία να τονιστούν τα αρνητικά σημεία του Καζαντζίδη, ενώ στην περίπτωση του Μπιθικώτση κανείς δεν ξέρει τίποτα για το φόνο.

Δεν ξερουμε καποιοι απο μας , για ξηγησου ποιο φονο ? αν και ολοι εχουν πεθανει και ειναι καπως αργα …
Μαλλον αστο να μενει , γιατι θα πιασουμε αλλο θεμα …(ας φυγουμε καποιοι αμορφωτοι απο τον ματαιο
τουτο κοσμο) …
Ρε παιδια γ*** την Δραπετσωνα μου , απο αλλου ξεκινησε μια κουβεντα και σε φονικο κατεληξε …
Και παλι για τον Καζαντζιδη το θεμα , λοιπον ! οσοι θελουν τον Μπιθικωτση καλα κανουν και τον θελουν
και οσοι θελουν τον Παριο καλα κανουν κι αυτοι και οσοι θελουν τον Στελιο με γεια τους με χαρα τους !!!

Και την καθε Δραπετσωνα την λεει καλυτερα , ο καλυτερος στ` αυτια ενος εκαστου …
Και αρκετα το συραμε το θεμα , ποτε επιθεση ποτε αμυνα , αιντε Πασχα ερχεται κοντα σιμα …:mad:

Ειναι ενα παλιο λου λει:

Ο Ολυμπος κι ο Κισσαβος,
τα δυο βουνα μαλωνουν…

‘’ ενα καλάθι αμάλαθρα και ένα καλαθι σύκα
…’’. (δεν λεγεται παρακάτω:):):):):):))
μια και πιασαμε τις στιχοπλακιες.

Υ.Γ
Δεν ειρωνεύομαι κανέναν, πλάκα κανω, γιατι εχει βαρύνει πολύ η συζήτηση.:):):slight_smile:

Δεν είναι η συζήτηση που βάρυνε, Ιπποκράτη, είναι το θέμα που δεν κόλλησε. Κάποιο μέλος εξέθεσε μιαν άποψη, που γρήγορα ήρθε σε αντίθεση με τις απόψεις της πλειοψηφίας. Αναπτύχθηκαν και άλλες απόψεις, ο καθένας έχει ήδη βγάλει τα συμπεράσματά του (αν δεν τα είχε βγάλει και πριν η συζήτηση εξελιχθεί), εντάξει. Είναι όμως μέσα στην ανθρώπινη φύση, να θέλουμε όλοι να έχουμε τον τελευταίο λόγο και γι αυτό οι απόψεις έπρεπε να επαναληφθούν, κάθε φορά που αντικρούονται. Αυτό είναι φυσικό και ενδιαφέρον σε μια προφορική συζήτηση, αλλά με γραπτό λόγο, κουράζει. Έ, τελειώσαμε, ας το πάρουμε απόφαση και την απόφαση αυτή την έχουν ήδη πάρει αρκετοί, όπως δείχνουν τα πράγματα προς το παρόν. Εκτός και αν στο μεταξύ βγεί κάτι καινούργιο, που αξίζει να ανακοινωθεί και να σχολιαστεί. Καλά να ΄μαστε και, πάμε γιʼ άλλα.

Δε νομιζω πως εχει να δωσει κατι αλλο η κουβεντα…Οσα ειχε να πει η καθε ΄πλευρα’ το ειπε. Και επειδη ξεφυγε και η ολη συζητηση, καλυτερα να εκλεινε η συζητηση. Κατα την αποψη μου δεν εχει να προσφερει τιποτε αλλο.

Καταλαβαίνω το ενδιαφέρον σου αλλά τέτοιου είδους υποδείξεις δεν χρειάζονται. Απλά μην ασχολείσαι με το θέμα αφού δεν σε ενδιαφέρει άλλο.

Δεν ήθελα να γίνω εριστικός, ούτε θέλω να παρεξηγηθώ. Απλά θεώρησα πως είχε ξεφύγει απο το αρχικό της θέμα. Ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε ως υπόδειξη. Εχετε δικιο, δεν θα ασχοληθω ξανα με το θεμα.