Αυτό το σόλο είναι το πέταγμα της μέλισσας ή οι χαρταετοί;

Τελικά αυτό το σόλο ποιό είναι το πέταγμα της μέλισσας ή οι χαρταετοί? Άκουσα ότι έχει και άλλες μουσικές ενότητες και εδώ που παίζει ο Καρνέζης με τον Παπαδόπουλο είναι μία από αυτές και όχι ολοκληρωμένο! Μάλιστα σε μία από αυτές παίζει ο Μακρυδάκης!

Σε CD που έχω με ορχηστρικά το κομμάτι αυτό έχει τίτλο Χαρταετοί και η εκτέλεση που είδα στο Youtube είναι αρκετά πιστή.

Κωστή, ένα “πέταγμα της μέλισσας” ξέρω, δεν είναι αυτό.

Είναι οι Χαρταετοί και στην πρώτη εκτέλεση παίζουν οι Ζαμπέτας - Μακρυδάκης.

Γουστάρω τον μαέστρο που κοντεύει να σηκωθεί να χορεύει!:slight_smile:

Εμένα μ’ άρεσε η κίνηση του Παπαδόπουλου να διορθώσει τη θέση του μικροφώνου του Καρνέζη μόλις ξεκίνησε το αλέγκρο. Δείχνει επαγγελματισμό και ποιότητα χαρακτήρα.

Για το συγκεκριμένο κομμάτι, ο Κώστας Παπαδόπουλος στην αυτοβιογραφία του σημειώνει ότι “είναι δύσκολο”.

Αυτά.

1 «Μου αρέσει»

Χαίρομαι που ανακινήθηκε αυτό το νήμα, γιατί εκτός από τους κορυφαίους μπουζουξήδες που ακούμε, η κίνηση του Παπαδόπουλου να φτιάξει το μικρόφωνο του Καρνέζη μόλις τον άκουσε, δείχνει την ποιότητά της συναδελφικότητας τους.
Όπως σημειώνει και ο Kostas™.

2 «Μου αρέσει»

Από τη «γειτονιά των αγγέλων», οι Χαρταετοί μέχρι το 1:36 του βίντεο της αρχικής ανάρτησης, και μετά ο Χασαποσέρβικος.

1 «Μου αρέσει»

Μια και ο λόγος και για τον εξαίρετο Καρνέζη, να βάλω το μακράν πιο αγαπημένο μου (όπου μάλιστα κατά τη γνώμη μου καταδεικνύει πόσο “περιττό” είναι το τετράχορδο από ορισμένη άποψη…):

1 «Μου αρέσει»