Ποιος ειναι αυτός ο μπουζουκτσης?

Μετά από επιμελή παρακολούθηση των βίντεο με τον Κ. Παπαδόπουλο καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:

  1. Δεν χρειάζεται μια ορχήστρα με 42 μπουζούκια 7 βιόλες και 62 ακόμη σολίστες και η αίθουσα του μέγαρου για να παίξεις πλούσια ένα τραγούδι. Ακόμη και ένα μπουζούκι (τέτοιο βέβαια!) αρκεί.
  2. Δεν χρειάζεται να πάιζεις 365 νότες το δευτερόλεπτο για να επιδεικνύεσαι. Άμα το κατέχεις το όργανο και μια σκέτη ρε να παίξεις φαίνεται.
  3. Εάν ακόμα και σε αυτή την ηλικία τα δάχτυλα του πάνε έτσι τι να πώ; Να ναι καλά να παίζει να τον χαιρόμαστε

:110:

Αυτό ακριβώς λέγεται ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑ.

Το μαγαζί που παιζει στην Ελευσίνα είναι το “Βαβέλ”.:245:

Η κοπέλλα που χορεύει ζειμπεκικο , ειναι τραγουδίστρια σε ενα μαγαζί κάπου στα Καλύβια.
Το ονομά της αν θυμάμαι καλά:245: είναι Σταφυλλοπάτη .

Αυτό ακριβώς λέγεται ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑ.[/

“Η δεξιοτεχνία είναι μπουρμπουλήθρα”! Θύμιος Στουραίτης από την εκπομπή “Τα παντελόνια είναι περίεργα ρούχα”

ΥΓ: άμα το’χεις ρε παιδί μου…

δεν θυμάμαι ποιός φίλος το έγραψε(δεν εχει και σημασία):μια γυναίκα δεν μπορεί να νιώθει το συναίσθημα του άντρα οταν χορεύει ζειμπέκικο και θέλει να άνοίξει η γή να τον καταπιεί.
το συναίσθημα νομίζω δεν έχει φύλο…ουτε εκδηλώνεται από όλους τους ανθρώπους με τον ίδιο τρόπο…και ο ίδιος άνθρωπος σε διαφορετική στιγμή χορεύει με άλλο συναίσθημα και με άλλο τρόπο(εκτός άν χορεύει για το γούστο και το δείξεν)ουτε χορεύεις ζειμπέκικο για να ανοίξει η γή να σε καταπιεί…το αντίθετο θα έλεγα:για να μην σε καταπιεί χορεύεις ζειμπέκικο.η κουβέντα έχει γίνει ξανά…δικαίωμα του καθενός είναι να λέει τη γνώμη του…έτσι κι αλλιώς το ζειμπέκικο δεν '‘κουβεντιάζεται’'χορεύεται…και για μένα ισχύει ότι και για τη στενή:καλύτερα 10ένοχοι έξω,παρά ένας αθώος μέσα!άς δώ 100 γυναίκες να φιγουράρουνε άνευ λόγου και αιτίας(πόσοι άντρες δεν φιγουράρουνε?πόσους απολαμβάνουμε σε ενα ζειμπέκικο?))…μιά να δώ να τη χαρώ μου φτάνει.

συμφωνω μαζι σου για το συγκεκριμενο βιντεο
Αλλα
:083:Ειναι οπως λεμε ο αντρας δεν ειναι αντρας και ρεμπετης αν χορεψει τσιφτετελι
τοσα χρονια στα παλκο εχω δει και την εργοστασιακη ρομποτικη του ζειμπεκικου ,του χασαπικου κ.λ.π και απο γυναικες και απο αντρες …το θεμα ειναι να ξερεις να το χορεψεις και υπαρχουν γυναικες που μπορω να πω τις βγαζεις το καπελο και ανερεις ολα τα υπολοιπα …

Δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτή η άποψη… όταν έπαιζα ηλεκτρική αυτό πίστευα και εγώ πως ήταν η δεξιοτεχνία το να είσαι μπουρμπουλήθρας σε κάποια σημεία όταν σολάρεις…. Όταν άρχισα να ακούω Al di Meola και προσπάθησα να παίξω όχι τα γρήγορα αλλά τα αρπίσματα που κάνει κατάλαβα πως ήμουνα ( και είμαι εννοείτε ) ανάπηρος ακόμη … είναι λες κ τα δάχτυλα του κάνουν ακροβατικά κ χορεύουν Michael Jackson στην ταστιέρα… :019::089:

Πάντως όποτε αναφέρομαι σε μπουρμπουλήθρες μου έρχεται στο μυαλό ένα ανέκδοτο που δεν μπορώ να μη το αναφέρω κ ας έχει διαγραφεί η ενότητα με τα ανέκδοτα :
Ήταν μια thrash metal μπάντα κ συνεννοήθηκαν να παίξουν το πρόγραμμα όσο πιο γρήγορα γίνετε για να δείξουν την δεξιοτεχνία τους. Με το 3…2…1… αρχίζουν νταπ ντουπ φωνές κακό σφαίρα τα παιδία σε ένα σημείο ο τραγουδιστής ξεχνάει τους στίχουν κ γυρίζει κ λέει στον μπασίστα , ʽʼΡε συ πως πάνε οι στίχοι εδώ ;ʼʼ καταζορισμένος ο μπασίστας μην κάνει κανένα λάθος του λέει ʽʼ Παράταμε δεν θυμάμε ʽʼ πάει στον κιθαρίστα τα ίδια. Μέχρι που γυρίζει στον ντράμμερ που σφυροκοπούσε ανελέητα κ του λέει ρε συ θυμάσαι τους στίχους ; κ του απαντάει το ντράμερ ʽʼ Ναι ρε!!! …. Σε πιο κομμάτι είμαστε ; ʽʼ

Το ρεμπέτικο ζεϊμπέκικο (υπάρχουν κι’ άλλα)είναι χορός ψυχής,χορός συναισθημάτων.Οι παλιοί λέγανε,αν δε νιώσεις το τραγούδι,το ρυθμό,αν δεν μιλήσει στην ψυχή σου και δε σε τραβήξει το ίδιο από το χέρι,μη σηκωθείς απλά και μόνο για να δείξεις τις χορευτικές σου ικανότησες.Για όσους γνωρίζουν, έχει ελάχιστες φιγούρες (3-4)χωρίς φούρλες και τρελά πηδήματα και η κάθε φιγούρα σημαίνει κάτι.Αυτός που το χορεύει εκφράζει τον καημό,το μεράκι,το βάσανο,την ψυχή και είναι γνωστό ότι λίγοι το χορεύουν σωστά.

Ο χορός είναι ένα κύμα που φουσκώνει μέσα σου με την μουσική και σε παρασέρνει στα ζάλα του. Ανάλογα με τη μουσική και το στίχο σε κάνει παραπονιάρη, νταηλή, ζόρικο, μπεσαλή, σεμνό, επιθετικό, χαρούμενο, σκεφτικό, εκρηκτικό και αυτό το εκφράζεις στο χορό με την κίνηση, τις παύσεις, τον διάλογο με την μουσική, την γή και τον εαυτό σου, γι’ αυτό ο χορός είναι κορυφαία έκφραση συναισθήματος, όταν εκφράζεται γνήσια.
Αλλά ποιός είναι ο χώρος που έχει τις προϋποθέσεις να λειτουργήσουν γνήσια όλα αυτά; Ποιοί θαμώνες σε ποιό κέντρο μπορούν να “ακούσουν” την ψυχή αυτού που πάει να χορέψει και να μην πλημμυρίσουν την πίστα είτε ξέρουν να χορεύουν είτε όχι.
Αν ξέρετε κάποιο τέτοιο χώρο που να υπάρχει σεβασμός και ήθος πεστε το γιατι αλήθεια πάσχουμε για τέτοια.

Σχετικά με τον Αντώνη Αινίτη , αυτό τον καιρό εαν δεν κάνω λάθος εμφανίζεται στον οντά της Κωνσταντίνας για όποιον ενδιαφέρεται να τον ακούσει.

Ξέρουμε ποιος είναι ο παίχτης(μπουζούκι) σε αυτό το βίντεο ; Αν έχει αναφερθεί πιο παλιά να με συνχωράτε έχω ADSM και δεν ανοίγω όλα τα link από βίντεο που παραθέτουν τα παιδία. Ευχαριστώ.

Αν κάνω λάθος διαψεύστε με. Είναι ο Μπάμπης Μπακάλης(αν εννοεις το μπουζούκι με το οποίο ξεκινάει το βίντεο).Πολύ μεγάλος συνθέτης.

Ωραίο τραγουδάκι και ωραία ερμηνεία απ’ τον Μπίνη. Δεν ήξερα ότι ο μπακάλης έπαιζε και μπουζούκι, τώρα δεν ξέρω αν είναι αυτός στο βίντεο

Ο μπακάλης είναι και, φυσικά, ήξερε μπουζούκι. Αλλιώς πώς θα έγραφε τόοοοσα τραγούδια!!!

Ομολογώ πως ούτε εγώ ήξερα πως ο Μπακάλης έπαιζε μπουζούκι. Πολύ ωραίο κομμάτι πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις:088: το βρήκα εντελώς τυχαία το βίντεο.

Όχι μόνο η ερμηνεία του αλλα και η παρουσία του Μπινη . Θα πρέπει να ηταν από τα πρώτα τραγούδια που είπε. Εκτός και είναι άλλος. Το λέω αυτό γιατί πίσω από τον Μπινη κάποιος που παίζει μπουζούκι είναι ηθοποιός

Δεν θα μπορούσα να μη παραθέσω και το παρακάτω βίντεο…. Είναι ένα από τα πολύ αγαπημένα μου βίντεο στο youtube είχε μεγάλη φωνή αυτός ο άνθρωπος σε άγγιζε με την μια δεν μπορώ να το εξηγήσω… :109:Αν και είμαι εκτώς θέματος ,στο μπουζούκι είναι ο Θ.Πολυκανδριώτης.

Η φωνή είναι βεβαίως του Μπίνη αλλά στην ταινία ο κιθαρίστας που τραγουδάει δεν έχει ουδεμία σχέση με τον Μπίνη. Ο μπουζουκτσής είναι ο συνθέτης Μπάμπης Μπακάλης.
Ακούστε και αυτό (το ηχητικό από την ταινία), που είχε αναρτήσει παλιότερα η Ιωάννα στα snips.

Κάντε και λίγο homework μάγκες… φωτιά θα πέσει…

Στην περιπτωση αυτη , ο Αρης , λεει κατι για κινησεις μπαλετου , καθαρης επιδειξης …
Βρεθηκα στην Δραμα , στο ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ και ηταν σε ενα τραπεζακι δυο ηλικιωμενοι …
Ο ενας , ο μπαρμπα Γιαννης , σηκωθηκε καποια στιγμη και χορεψε ζειμπεκικο , κινησεις
και βηματα , λιτα και σταθερα , που εκρυβαν μεγαλειο και αντριλικι , μαγκια και
αριστοκρατια συναμα … δεν θα το ξεχασω ποτε στην ζωη μου …

και ηταν μονο , ενας χορος …

Μπρε Πελαγία! Ειδοποία με, για!!!:108: