Ποιος είναι ?

σε αυτό το βιντεάκι παίζει ένας αριστερόχειρας κιθαρίστας ο οποίος μου έκανε εντύπωση γιατί παίζει κιθάρα “ανάποδα” :241: σαν κάτι αυτοδίδακτους μπλουζίστες…

ξέρει κανείς ποιός είναι ?

άκυρο!!! άκυρο!!! Πως το διαγράφω?

Ο κιθαρίστας που παίζει σόλο (ο άλλος είναι ο Φραγκούς) είναι ο Μήτσος Αναγνωστόπουλος. Ο Αναγνωστόπουλος είναι μπουζουκτσής, σοβαρός παίκτης, πρώτης γραμμής (χωρίς να υπολείπεται σε προσόντα όσον αφορά τη λαική κιθάρα). Παίζει στον οντά της Κωνσταντίνας με τον Παναγιώτη Μπαρμπερίου. Στα υπόλοιπα τραγούδια που κυκλοφορούν στο youtube από τη σειρά της ΕΡΤ “Είς ανάμνησιν στιγμών ελκυστικών” παίζει μπουζούκι και “δείχνει τα δόντια του”. Έπαιζε και με τον Μάλαμα κάποια εποχή, ίσως και ακόμα να έιναι στην μπάντα του.

Μπουζοκοφάγε Τριτσιμπίδα ήσουν καταπέλτης…

Το μόνο που δεν είπες ότι ο Μητσάρας έχει κόψει το μουστάκι πια, μπας και τον δει κανείς και δεν τον γνωρίσει…

πολύ ωραία, πολύ ωραία
ευχαριστώ κύριοι.

:088:

Θανάση, δεν κινδυνεύεις να τον μπερδέψεις με κανέναν άλλο διότι ο Μητσάρας παίζει και καπνίζει το τσιγάρο κρεμάμενο απ’ το στόμα, ενώ οι στάχτες πέφτουν αργά αργά στη κιθάρα. Τον παρακολουθείς δηλαδή με συγκρατημένο άγχος άν τα πονάς τα όργανα.
:019:

Πολύ καλός πάντως! Εχει το στυλ που μ’ αρέσει, χωρίς μαλακισμένες δεξιοτεχνίες (*), καθαρό, απλό & αλανιάρικο παίξιμο.
Μπουζουξής δηλαδή.

Και σαν μπουζουξή τον πρωτοείδα στο Ταξίμι το 1821. Αργότερα, πάλι στα Εξάρχεια αλλά δεν θυμάμαι πού, τον πέτυχα σε διπλό ρόλο μπουζουξή - κιθαρίστα στο ίδιο σχήμα, την ίδια βραδυά.


(*) Σήμερα ο μοναδικός απ’ τον οποίο αντέχω δεξιοτεχνίες είναι ο Πάπος.
Οι υπόλοιποι μου τσακίζουν το νευρικό σύστημα με την αυταρέσκεια που εκπέμπουν.
Παίζουν λες και από κάτω είναι οι γονείς τους να τους θαυμάξουνε…

Εδώ ο δαίμων του πληκτρολογίου μας χαρίζει μια ξεχωριστή μαρτυρία για την ιστορία της λαϊκής μουσικής και του μπουζουκιού… :019: :019: :019: :019:

Τι γελά ρε Babis;
Αφού δε θυμάμαι γμτ.
Πρέπει να ήταν αρχές του '80 αλλά…
Αν κάνεις την αφαίρεση, μιλάμε για 20 με 25 χρόνια πριν, έτσι;

Δεν είναι ο “δαίμων του πληκτρολογίου”. Ο ΚΚ είναι πράγματι κάποιας ηλικίας!

Ωραίο σχόλιο! Θα το υπόγραφα κι εγώ, αφού όμως ξεκαθάριζα ότι αναφέρομαι στη σύγχρονη γενιά μπουζουξήδων και αφού βέβαια πρόσθετα στη …μονομελή λίστα του ΚΚ και το Γιάννη το βλάχο.

Και γω αυτής της γνώμης είμαι. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων,
αυτοθαυμασμός μέχρι αυτοϊκανοποιήσεως και ύφος υπεροχής που δηλώνει:

Εγώ κανονικά ταξίμια κάνω μόνο για διανοούμενους που είναι σε θέση να συλλάβουν το μέγεθος της τέχνης μου αλλά άντε, :083: θαυμάστε με και σεις απλοί θνητοί

Είναι δυστυχώς γεγονός ότι οι σολίστες την ψωνίζουν. Δεν συνεχίζω γιατί σε λίγο δεν θα μου μιλάει κανένας τους (όχι πως με νοιάζει κιόλας)