Ποίος είναι αυτός ο μπουζουξής(ALTER)

Ποιός είναι αυτός ο μπουζουξής που παίζει στην εκπομπή:<<Πάρτυ της ζωής σου>>
Για περαιτέρω πληροφορίες ένα βλέφαρο στο: http://www.youtube.com/watch?v=4k0orY0uPp8&feature=PlayList&p=5165C929B0E85914&index=0&playnext=1 :78:
Ευχαριστώ

Είναι ο γιός του Βαγγέλη Λιόλιου ο Δημήτρης Λιόλιος :088:

Πολύ ωραίος ο μάγκας.Έχει πολύ ωραίο στήσιμο.Μπράβο του.Καμία άλλη πληροφορία για αυτόν??

Το μόνο που γνωρίζω γι αυτόν είναι ότι παίζει στο ταξίμι του CD του πατέρα του (είναι επανακυκλοφορία)μαζί με τον πατέρα του, με τον τίτλο τριχορδίες.

http://www.youtube.com/watch?v=_O8Ph5rhWZ8 :088:

Μία άλλη πληροφορία που έχουμε γι 'αυτόν , είναι οτι έκανε το λάθος να πάει στη συγκεκριμένη εκπομπή.

Έχει μεγάλες ικανότητες και μπορεί να ήθελε να αναδεικτεί απο αυτή την συγκεκριμένη εκπομπη.Μπορεί και να έκανε λάθος.Ο ίδιος το γνωρίζει μόνο.

Ωραίος ο Δημήτρης και πολύ καλό παιδί!!! Τον έχω δει στην Σίφνο στο “Αλώνι” και έπαθα πλάκα!!! Ε το μήλο κάτω από την μηλιά θα πέσει!!!:088:

Κρίμα που δεν έγινε κι αυτός τρίχορδος και έμεινε τετράχορδος. Παρ’ όλα αυτά είναι πολύ καλός μπουζουξής άλλωστε είχε για πατέρα έναν απ’ τους καλύτερους σημερινούς τρίχορδους.

Ο πάτερας του ζει και βασιλευει και νομιζω οτι μπορει να συμπεριληφθει στους καλυτερους τριχορδαδες ολων τω εποχων.αλλωστε ειναι απο τους λιγους παιχτες που οταν τους ακους τους ξεχωριζεις.καταλαβαινεις αμεσως ποιος παιζει.Κατι που το ειχαν ογκολιθοι οπως Χιωτης,Ζαμπετας,Λεμονοπουλος,Ιορδανης κτλ.
το ¨κριμα¨ομως δεν ταιριαζει πιστευω.αλλωστε και τα δυο μπουζουκια ειναι.Γιατι θα πρεπει
να βαζουμε αυτην την διαχωριστικη γραμμη μεταξυ αυτων των δυο οργανων που στην ουσια ειναι ενα?Αφου ο μικρος διαλεξε το τετραχορδο μεγια του με χαρα του.Κι αφου μαλιστα παιζει τοσο καλα.Παντως ο μικρος παιζει και πολυ καλο τριχορδο.απλως προτιμαει το οχταχορδο γιατι τον εκφραζει περισσοτερο.

Και μόνη αυτή η φράση είναι αρκετή για να εκφράσει αυτό που θέλω να πώ, ότι δεν συμφωνώ Παναγιώτη με την άποψη ότι «και τα δυό, μπουζούκια είναι, στην ουσία είναι ένα».

Έχει τεράστια διαφορά τεχνικής και ηχοχρώματος το «κάθετο» παίξιμο του τρίχορδου, με τις ανοιχτές του και τις εξ ανάγκης απλές συγχορδίες, από το «οριζόντιο» πλούσιο παίξιμο του τετράχορδου που, αυτό και μόνο σε παρασύρει σε γρήγορη πενιά. Και φυσικά, όπως λές, ο καθένας διαλέγει και παίρνει. Δεν μπορώ όμως να φανταστώ το ταξίμι του Μάρκου στη «σκύλα», ή το κομμάτι «Γιοβάν Τσαούς» (το μπουζούκι μου κρατάω, το ζεϊμπέκικο βαρώ) από τετράχορδο, αλλά ούτε και τους Χαρταετούς σε τρίχορδο.

Ναι το ξέρω ότι ζει, απλά δεν το 'γραψα καλά. Κοίτα και ο πατέρας του με τετράχορδο ξεκίνησε αλλά μετά τον δίσκο με τον παπάζογλου “χαράτσι” παίζει μόνο με τρίχορδο. Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι πάντως έχει γίνει πολύ καλός.

Ο Λιολιος λοιπον πηγαινε στου μαστορα του Ηλια του Παλαβρτζη το εργαστηριο τοτε.Ειχε βγαλει μια παρτιδα οργανα και επαθε πλακα με το τριχορδο αυτο που εχει ακομα στα χερια του.Τοτε αποφασισε να το γυρισει γιατι του αρεσε πολυ εκεινο το οργανο.Ειναι πως θα κατσει η φαση και πως θα την δεις οταν πιασεις ενα τοσο καλο οργανο στα χερια σου.Το ιδιο επαθα και γω με ενα οργανο του παναγη τριχορδο που μου το εδωσε ο κωσταντινου χρηστος.δεν μπορεσα να ξαναπαιξω τετραχορδο ποτε.Για τον λιολιο παντως εχω να πω οτι ευτυχως που εγινε ετσι και μπορεσε αυτος ο ττεραστιος παιχτης να χτισει το προσωπικο του στυλ πανω στο τριχορδο.Ισως να μην ηταν αυτος που ειναι εαν συνεχιζε το τετραχορδο.

Γιατί Νίκο; Αν εξαιρέσουμε την πρώτη εκτέλεση (Ζαμπέτας-Μακρυδάκης), όλες οι άλλες που έφταναν τόσα χρόνια στ’ αφτιά μας ήταν παιγμένες με τρίχορδο (Καρνέζης-Παπαδόπουλος).

Αν εννοείτε του Θεοδώρακη,
να ένα βιντεάκι (κάναμε και την ρίμα μας)

Κ. Παπαδόπουλος

Διόρθωση: σόρυ, δεν είχα δει το παραπάνω μνμ του Άρη γιατί έγραφα ταυτόχρονα (προσπαθούσα να κάνω embed το βίντεο)

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/nuJqlqCSTRI&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/nuJqlqCSTRI&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

το έχει παίξει και μόνος του ο παπαδόπουλος στο cd με τα σόλα του και μάλιστα ίσως είναι και η καλύτερη εκτέλεση. Ειδικά τις ανοιχτες που βαράει σε ένα σημείο στο γρήγορο μέρος, εκεί μόνο με τρίχορδο γίνεται αυτό

Τελικά, για τους χαρταετούς μπορεί να έχετε δίκιο, δεν το ακούω τόσο συχνά το κομμάτι… Έτσι, οι όποιες ανοιχτές μάλλον μου ξέφυγαν.

Φιλε νικο με βρισκεις συμφωνο σε ολα οσα γραφεις.εμενα η παρεμβαση μου ειναι στο οτι και τα δυο ειναι μπουζουκια και δεν θα πρεπει να υπαρχει αυτη η συγκριση που γινεται μεταξυ τους.Σαφως και εχουμε αλλη αρμονια αλλον χειρισμο αλλο ακουσμα στο καθε οργανο.Δεν θα πρεπει ομωσ να φτανουμε στο σημειο και να κατηγορουμε το ενα η το αλλο.Ειναι επιλογη του καθε παιχτη ποιο θα διαλεξει και τι υφος θελει να ακολουθησει.Το μονο που θα πρεπει να σκεφτουμε ειναι το πόσο μεγαλη ιστορια εχουν γραψει και τα δυο στις εποχες που μεσουρανουσαν.Προσωπικα ειχα μπει σε αυτο το αδιεξοδο οταν επαιζα τετραχορδο.Στο ακουσμα και μονο του τριχορδου εβγαζα σπυρια.Ποσο βλακωδες αληθεια.Στο τελος κατεληξα ν απαιζω τριχορδο αλλα προσπαθησα να μην ξαναπεσω σε αυτο το αδιεξοδο.Ειναι και τα δυο μπουζουκια και θα πρεπει να τα αγαπαμε το ιδιο.ασχετα με το ποιο απο τα δυο παιζουμε οι ιδιοι.

Το καλύτερο πάντως για εμένα είναι να παίζεις και τα δύο αυτά όργανα για να μπορείς να “βγάλεις” τραγούδια με το “αυτί” καλύτερα, αλλά και για δική σου ευκολία και ευχαρίστηση.

“Άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε” που λένε…!!!

Αμα είναι μάγκας και καλός ο παίχτης και 3χορδο και 4χορδο και 5χορδο να πιάσει!!! θα βγάλει μαγκιά και ύφος απο εκεί,τα παντα όλα τι να λέμε τώρα! Γειά σου Λιόλιο με τις τρίλιες και τα μόρια σου!