Πληροφορίες για τον Νίκο Τουρκάκη

Γεια σου και πάλι Δημήτρη!

Περνάω τώρα στα σχόλια για τα τραγούδια που αναφέρεις στο κείμενο.

Ξεκινώ με το τραγούδι «Τα παιδιά της αγοράς».

Όπως σωστά γράφει ο Άγγελος Σέρτης στο άρθρο σου στην Κατιούσα, άλλο το τραγούδι του Β.Τσιτσάνη και άλλο του Ν.Τουρκάκη.

Η ετικέτα, από τον δίσκο 78 στροφών, με το τραγούδι του Τσιτσάνη είναι αυτή.

http://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=9817

Το τραγούδι ηχογραφήθηκε στις 20/3/1947.

Συνεχίζω με την ετικέτα από «Τα ωραία του Τσιτσάνη», όπου πράγματι όπως γράφεις συμμετέχει σαν δεύτερο μπουζούκι ο Τουρκάκης.

Σύμφωνα με τον Ορδουλίδη που μεταφέρει τις πληροφορίες του Charles Howard, στα μπουζούκια Τσιτσάνης και Τουρκάκης και στις κιθάρες Στέλιος Χρυσίνης και Κώστας Καρίπης.

Ηχογραφήθηκε την 1/6/1948.

http://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=3884

Αν και θα περίμενε κανείς, ο Νίκος Τουρκάκης, μετά τη συνεργασία αυτή, να συμμετείχε και σε άλλες ηχογραφήσεις τραγουδιών του Βασίλη Τσιτσάνη, με τα στοιχεία που έχουμε μέχρι τώρα κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να συνέβη.

Κοιτώντας την ηλεκτρονική βάση του Νίκου Ορδουλίδη, για τις ηχογραφήσεις του Βασίλη Τσιτσάνη, δεν βρέθηκε άλλη συμμετοχή του Νίκου Τουρκάκη, σε ηχογράφηση τραγουδιών του Τσιτσάνη. Αν και συνεργάστηκαν αρκετά στα κέντρα και στην νυχτερινή ζωή, στην δισκογραφία δεν προτιμήθηκε ο Νίκος Τουρκάκης. Τους λόγους τους γνώριζε μόνο ο Τσιτσάνης.

Την περίοδο εκείνη (Ιούνιος 1948) και μέχρι τον Οκτώβριο του 1949 ο Τσιτσάνης χρησιμοποιούσε για δεύτερο μπουζούκι στις ηχογραφήσεις των δίσκων τον Στέλιο Χρυσίνη.

Περνάω στην ετικέτα του δίσκου 78 στροφών, με το τραγούδι «Είσαι γυναίκα άσωτη» με την Στέλλα Χασκίλ που κυκλοφόρησε από την ODEON.

http://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=2749

Υπέροχο τραγούδι, το ηχογράφησε και ο Τζιμ Αποστόλου για τους Έλληνες της Αμερικής.

Στην ετικέτα από την κυκλοφορία στην Liberty Αμερικής, ο τίτλος αλλάζει και γίνεται «Ως πότε θ΄ασαι όμορφη». Εκείνο όμως που αλλάζει τελείως, είναι το όνομα του συνθέτη. Ο Νίκος Τουρκάκης παραχωρεί τη θέση του στον Γ.Παπαϊωάννου!

Το sealabs έχει επισημάνει την αντίθεση αυτή.

http://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=661
LIBERTY%20125%20%20B

Συνεχίζω με το «Ελληνόπουλο», του 1951 κατά το sealabs, με την ετικέτα από την Rca-Victor. Την ετικέτα από την πρώτη κυκλοφορία στην HMV δεν την έχω βρει.

http://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=16038

Τελειώνω με το τραγούδι «Εβίβα» σε μουσική του Βασίλη Τσιτσάνη. Μπιθικώτσης, Τσιτσάνης και Πίτσα Νέγκρι στα φωνητικά.

Ηχογραφήθηκε στις 2/8/1958.

Σύμφωνα με τον Ορδουλίδη παίζουν οι μουσικοί:

Στέλιος Μακρυδάκης: Μπουζούκι

Λάκης Καρνέζης: Μπουζούκι

Πάνος Χρυσίνης: Μπαγλαμά

Σταύρος Πλέσσας: Κιθάρα

Σπύρος Αναγνώστου: Μπάσο

http://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=3585
image

Το sealabs καταχωρεί τον Ν.Τουρκάκη σαν στιχουργό σε αντίθεση με τον Ορδουλίδη ο οποίος δεν αναφέρει στιχουργό.

Δεν κατάφερα να βρω την ετικέτα από το «Πάρε με χάρε, πάρε με».

Αυτά φίλε Δημήτρη,

Καλή χρονιά σου εύχομαι!

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστω και παλι !Πραγματικα στοχευμενες οι πληροφοριες και βοηθητικοτατες!Ευχαριστω πολυ που με διορθωνετε !

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχως δεν μπορω να τα βρω ολα,παρακαλω κατανοηστε το,ότι μπορω κανω κι εγω.

Προφανώς Δημήτρη, γι’ αυτό έχουμε το φόρουμ, για να ανταλλάσουμε απόψεις, να αλληλοσυμπληρωνουμε πληροφορίες και να αναζητούμε μαζί την αλήθεια. :blush:

4 «Μου αρέσει»

ερωτηση,πως μπορω να εχω προσβαση στο database του ορδουλιδη?

Ο Νίκος Τουρκάκης και το συγκρότημα του, ζωντανά στο ραδιόφωνο των ενόπλων, στις 17/12/1953. Ο Τουρκάκης έπαιξε στις 6.30 το απόγευμα.

Την περίοδο εκείνη, αλλά και πιο πριν, πολλοί λαϊκοί καλλιτέχνες, συμμετείχαν στα ραδιοφωνικά προγράμματα των τριών σταθμών, που εξέπεμπαν εκείνα τα χρόνια.

1 «Μου αρέσει»

Πράγματι, εκείνη την εποχή η μουσική που μεταδιδόταν από το ραδιόφωνο παιζόταν σε σημαντικό ποσοστό ζωντανά. Ήδη την ίδια μέρα έπαιξαν ζωντανά μισή ώρα ο Τζίμης Μακούλης (σπουδαίος τζαζίστας), 35 λεπτά η ορχήστρα Σουγιούλ, 20 λεπτά ο τενόρος Γ. Κρίνος με την πιανίστα του, και υποθέτω και η Δανάη πιο νωρίς, αν δεν ήταν παρουσιάστρια.

Από εφευρέσεως της μαγνητοταινίας (δεκ. '60 νομίζω) υπήρχε η δυνατότητα τέτοια ανεπανάληπτα παιξίματα να μαγνητοφωνούνται. Έτσι λ.χ. έχω μια αρκετά μεγάλη σειρά με ζωντανά παιξίματα των Μπητλς στο BBC (αρκετά περισσότερα από την επίσημη δισκογραφία τους). Δεν ξέρω όμως αν η ελληνική ραδιοφωνία είχε την ίδια προνοητικότητα, και ούτως ή άλλως το '53 δεν υπήρχε ακόμη η τεχνική δυνατότητα.

(7:25’ - 7:40’ Εύθυμο πεντάλεπτο!!)

1 «Μου αρέσει»

Περιμένουμε να τα ακούσουμε. Δώσε μας κάποιο δείγμα.

Ζωντανά τραγούδησε και η Δανάη η οποία και προπολεμικά είχε παρουσία στον ραδιοφωνικό σταθμό Αθηνών, από το 1938 και μετά.

είχανε κυκλοφορήσει κάποια στιγμή πριν καμιά 15-20 χρόνια. με είχαν ξενίσει σε σχέση με τις εκτελέσεις των άλμπουμ που ήξερα νότα-νότα (μπητλομανία και εφηβεία, και τα δυο κρατάνε ακόμα).
κάπως έτσι θα ακούγονται στους ρεμπετοθαμώνες τα ρεμπέτικα όταν τα παίζουμε όπως να’ναι στο πάλκο…

1 «Μου αρέσει»

Επιπλέον, εκτός από δικά τους τραγούδια και τις κλασικές διασκευές που έχουν δισκογραφήσει, οι ραδιοφωνικές εκπομπές περιελάμβαναν και άπειρες άλλες διασκευές/επανεκτελέσεις τραγουδιών της εποχής, όπως λ.χ. το Αν θυμηθείς τ’ όνειρό μου (την παραγγελιά του Φώτη την πήρα για χιούμορ, αλλά άντε)!

Δεν τα λέω όλα αυτά για να εξοκείλουμε σε τελείως άσχετες συζητήσεις, αλλά για να σκεφτούμε πόσες εκτελέσεις θα υπήρχαν και στα ρεμπέτικα, τραγουδιών από άλλους μουσικούς εκτός από εκείνους που τα δισκογράφησαν. Ακόμα κι ο Βαμβακάρης λ.χ., δύσκολα θα έκανε πρόγραμμα σε μαγαζί παίζοντας μόνο Βαμβακάρη.

Ένα ακόμη δημοσίευμα για τον Νίκο Τουρκάκη που τον βρίσκουμε στο «Ροσινιόλ» τον Φεβρουάριο του 1960. Σε ρεπορτάζ για τα νυχτερινά μαγαζιά της Αθήνας του Νίκου Μαστοράκη (!!!), στην εφημερίδα «ΕΜΠΡΟΣ», διαβάζουμε για την συνεργασία της Άννας Χρυσάφη και του Νίκου Τουρκάκη στο συγκεκριμένο μαγαζί. Μαζί τους η ορχήστρα Γεωργιάδη και στο τραγούδι ο Αχ.Κουλαξίδης.

ΕΜΠΡΟΣ 13/2/1960
%CE%95%CE%9C%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%2013-2-1960

Την ίδια μέρα στο μαγαζί «Μαντουμπάλα» (Λεωφόρος Αλεξάνδρας) βρίσκονταν ο Στ.Καζαντζίδης. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του Μαστοράκη στην εφημερίδα «ΕΜΠΡΟΣ», συμμετείχε στο συγκρότημα Καζαντζίδη, «το καλύτερο μπουζούκι της Ελλάδας», ο Γιαννάκης Αγγέλου. Τραγουδούσαν επίσης, η Μαρινέλα, η Γιώτα Λύδια και η Άννα Μπέλλα. Μαζί τους ο Μπάμπης Μπουγάς και ο Νάσος Πατέτσος για ελαφρά τραγούδια.

1 «Μου αρέσει»