Πληροφορίες για το ''Βοριάς χτυπάει το σπίτι μας''

Καλησπέρα υπάρχουν πληροφορίες για το τραγούδι?
Ευχαριστώ.

Φίλε, σου ακούγεται για ρεμπέτικο αυτό το τραγούδι;

Oτι να 'ναι…τραγουδια αισθητικης προσκυλαδικης εποχης…προετοιμασαν το δρομο για τα χαλια που ακουμε σημερα…

Πράγματι ο χαρακτηρισμός για το εν λόγω τραγούδι ίσως είναι και πολυ ευγενικός .
Ασχετο το ότι μπορεί να μου αρέσει προσωπικά η μουσική στο συγκεκριμένο.
Σίγουρα όλοι έχουμε ακούσματα πέραν των ρεμπέτικων ή έστω μας αρέσει κάποιο σκυλολόι.
Υπάρχουν πολλά θέματα που μπορούν να αναπτυχθούν γύρω απο αυτή τη προσέγκιση.
Για ποιο λόγο στράφηκε προς τα εκεί το τραγούδι.
Είναι τελικά αυτό που θέλει να ακούσει ο κόσμος ή μήπως κάποιοι βρήκαν τον εύκολο τρόπο να βγάζουν χρήματα
μέσα απο αυτή τη κακή βιομηχανία μουσικής .
Και το σημαντικότερο όλων τι γίνεται σήμερα να εξελιχθεί το ρεμπέτικο και να μη μένουμε στα παλιά ακούσματα
και γενικότερα να ακούμε τα ίδια και τα ίδια τραγούδια και για το πως το έπαιξε τότε τραγούδι .
Σίγουρα όλοι οι παλιοί είναι οι πατριάρχες του είδους και κανένας δε μπορεί να τους αμφισβητήσει επ ουδενί.
Το θέμα είναι η εξέλιξη και η συνέχεια όχι η αναπαραγωγή .

Στον κόσμο αρέσουν περισσότερο τραγούδια με λυπητερό ύφος. Οι δημιουργοί του πρώιμου “λαικού” (μάλλον λόγω διαφορετικών βιωμάτων σε σχέση με τους Ρεμπέτες) κατάφεραν να βγάλουν κλάψα και στενοχώρια πιο πολύ από ότι πόνο, παράπονο και λύπη. Ο κόσμος της εποχής το αγάπησε το είδος (ίσως και λόγω έλλειψης εναλλακτικών) και έτσι συνέχισαν όλοι με αυτό το μοτίβο.

Μπήκε σιγά σιγά και η τεχνολογία στη μουσική τόσο σε επίπεδο ηχογράφησης όσο και παιξίματος και έτσι άλλαξε αναγκαστικά ο “ήχος” της εποχής. Μπήκε το αρμόνιο (φαρφίσα κτλ) σε σχήματα και ηχογραφήσεις ίσως και όχι τόσο για να αντικαταστήσει το ακορντεόν. Σε πολλούς ήταν αποκρουστικό άκουσμα η φαρφίσα, εμένα σαν παίκτη αρμόνιου μου αρέσει. Εξέλιξη του Ρεμπέτικου δεν ξέρω αν είναι. Θα έλεγα όχι γιατι για εμενα το ρεμπέτικο είναι παραπάνω απο ζυγιές, δρόμους και τεχνικές.

Φίλε alekfou πολύ ωραίο θέμα προς συζήτηση οι παραπάνω σκέψεις σου. Θα μπορούσες να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα. Όμως το post αυτό κλειδώνει γιατί το τραγούδι ουδεμία σχέση έχει με το ρεμπέτικο, το παλιό λαϊκό ή την παραδοσιακή μουσική.