Πληγωμενος Σταθοπουλος στο Ebay

Pepe εγω αυτη την απαντηση πηρα απο τον κατοχο του Παυλο

Question
Kalimera Pavlo
I am a little confused
Is this the Stathopoulos you own , with photos posted in old bouzoukia website with the white pick guard ? If yes who did the restoration? Do you know when and who also added the stars on the pick guard ?

Answer
It is the same. Gari Hegedus at www.garihegedus.com. 1962 Frank Roussakis. Now deceased.

Είναι πολύ λακωνική η απάντηση, δεν καταλαβαίνω σε ποια ερώτηση απαντάει το κάθε όνομα. Πάντως τον Γκάρυ συμβαίνει να τον ξέρω. Έχει παραγγείλει ένα σωρό όργανα στον Ραπακούσιο, οπότε συνάγω ότι δε φτιάχνει ο ίδιος. Άλλωστε ούτε ο ίδιος ούτε ο Δημήτρης έτυχε ποτέ να αναφέρουν ότι φτιάχνει - κάτι θα είχε έρθει στην κουβέντα, μεταξύ ανθρώπων που το 80% των συζητήσεών τους είναι τα όργανα!

Πάντως τουλάχιστον στα ελληνικά πολλές φορές λέμε «έφτιαξα κάτι» εννοώντας «το πήγα στο μάστορη να μου το φτιάξει». Μήπως μ’ αυτή την έννοια το «έφτιαξε» ο Γκάρυ;

Πέπε
κοιτά τι γράφει ο κάτοχος και πωλητής στην ιστίο σελίδα του για το προς συζήτηση Σταθοπουλο

HISTORICAL COLLECTORS PRIZE. HOUSE OF STATHOPOULOS. NEW YORK CITY FERUARY 1922. COMPLETE RESTORATION BY GARI HEGEDUS. PLAYS AND SOUNDS BEAUTIFUL. THIS BOUZOUKI HAS BEEN IN MY POSSESSION SINCE 1960. I DECIDED TO HAVE IT RESTORED AND SEND IT TO CONTINUE ITS JOURNEY. FOR SALE. CALL.

Σωστά, SDimis. Ρώτησα κι έμαθα ότι πράγματι ο Γκάρι κάνει επισκευές και ότι έχει κάνει και 2-3 Σταθόπουλους μεταξύ άλλων.

Σκέφτηκα το εξής για τους οδηγούς της ταστιέρας του συγκεκριμένου μπουζουκιού
Ορίστε η θεωρία μου , και παρακαλώ διορθώστε με αν λέω κουταμάρες:

Στις πρώτες διπλές τελίτσες (σα να λέμε στη νοτα ΛΑ με σύγχρονο κούρδισμα) ορίζεται η θέση Ράστ και στις δεύτερες διπλες η θέση Νεβα. Οπότε έχουμε στην έκταση της χορδής μας τη βάση Ράστ, ένα πεντάχορδο προς τα κάτω (μεχρι την ανοιχτή χορδή) και σημαδεμένα 1 τετράχορδο ή πεντάχορδο προς τα πάνω,
(καθώς και και την οκτάβα πάνω απο το Ραστ, λείπει ο οδηγός αλλά φαίνεται το σημαδάκι)

τι λέτε;

Τι κουρδισμα δηλαδή alk?

δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Απλά το βλέπω ως μονόχορδο όργανο με 2 ισοκράτες, με την λογική που επιτρέπει 1 πέμπτη κάτω απο το ράστ (που θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε νότα) και μια οκτάβα και κάτι απο πάνω.

Με μπέρδευεις :slight_smile:

Δωσε σε μου συνδοιασμο χορδών οπως το σκέφτεσαι