Πληγωμενος Σταθοπουλος στο Ebay

Η ταστιερα ειναι μεταγενεστερη, η συνδεση και το καραολο οχι το γνωστο V του Σταθοπουλου (μπορει να εχει αλαξει ολο το μανικο).Κοκκαλο μεταγενεστερο, φερει 4 διπλες χορδες
Το χειροτερο? Σπασμενο καπακι :frowning:
Η διακοσμηση του pick guard πολυ ιδιαιτερη, μοιαζει με την διακοσμηση του λαουτου Σταθοπουλου του 1921 που επισκευασε ο Τσουλογιαννης

Karaolo_pisw.JPG
Δεν είχαν όλα V σύνδεση. Πιθανότατα τα μέρη να είναι αυθεντικά.
όμορφο όργανο. Κρίμα για το καπάκι αλλά πλέον…όλα φτιάχνονται μέχρι κάποιο σημείο. Αναρωτιέμαι αν έβαλε ο …πατέρας…το χέρι του στην κατασκευή.

Πάλι παράξενοι τσαμπουκάδες, ε; Στην πρώτη οκτάβα είναι όπως σήμερα, στη δεύτερη όμως σημαδεύει το δεύτερο τάστο αντί για το τρίτο.

Ναι! οι διπλές τελίτσες δείχνουν 2 διαστήματα 5της καθαρής . Απο την ανοιχτή χορδή μέχρι τις πρώτες διπλές και απο εκεί μέχρι τις επόμενες
δηλαδή αν δουλεύεις σε κάποιου είδους πεντάχορδο είτε το ξεκινάς χαμηλά (για αντρικη φωνή) είτε απο τη μέση του μανικιού για ψηλότερη φωνή; μήπως δηλαδή έχει μαρκάρει τα …σύνορα πενταχόρδων;
Αν είναι έτσι, και οι μονές τελίτσες πέφτουν στις ίδιες βαθμίδες του κάθε πενταχόρδου. Και η τελίτσα που λείπει δείχνει την οκτάβα απο τις πρώτες διπλές

Μιας και μιλάμε για Σταθοπουλο , έρχεται δει και ακουςει τους δυο επιςκευαςμενους Σταθοπουλους εδώ;

nten eko feisbouk kardia mou… κανένα ελεύθερο λινκ υπάρχει;

1 «Μου αρέσει»

Δε νομιζω ότι είναι Σταθόπουλος. Η φιγούρα είναι κοινή .Την έχω δει σε μαντολίνα λαούτα κλπ.Το σκάφος δεν είναι Σταθόπουλος.Ωραίο μπουζουκάκι πάντως.Κριμα που δεν υπάρχει μια…

Liga Rosa

Δεν χρειάζεσαι Facebook
ειναι σελίδα όχι χρηστης
πατα το πρέπει να δουλεύει

μα το δοκίμασα… μια φορά είχε φτιάξει ένας φίλος μια σελίδα στο φέιςμπουκ για το γκρουπ, και την όρισε δημόσια. το συγκεκριμένο προφανώς δεν είναι. τέλος πάντων, αν υπάρχει καμία φωτό ή βίντεο σε άλλο σάιτ, ευχαρίστως να τα δω.
φιλικά
νίκος


Είμαι απο κινητό οπότε μια μια για εκείνους που δεν έχουν φατσοβιβλιο

image.jpg

image.jpg
Δυστυχώς ηχητικό liga rosa , δεν μπόρεσα να φωτογράφησω :slight_smile:

ευχαριστώ πολύ!
αυτό με τον αετό, είναι αυτό που υπήρχε και στο συνέδριο στη σπάρτη;
το δεύτερο με τα αστέρια, πολύ ιδιαίτερη διακόσμηση και πολύ σκέτη φιγούρα, μήπως είναι μεταγενέστερα;
και οι τσαμπουκάδες πάντα να μας αφήνουν με την απορία…

Δεν νομίζω πως ειναι αυτο που επισκεύασε ο Καρελλάς με τον αετός εαν αυτό ένοοεις διότι η επισκευή έγινε στο USA απο τον Gari Hegedus εαν δεν κανω λαθος

Το δεύτερο ειναι αυτό πριν επισκευής εαν δε κάνω λάθος
http://oldbouzoukia.wordpress.com/2009/05/29/stathopoulo-1922/
το οποιο ειναι προς πωληση
http://www.bouzouki.org/used/view.nhtml?profile=used&UID=10011

Πουλήθηκε τελικά κοντα 800 ευρώ. Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο θα μπορούσε να επισκευαστεί με αυτό το σπάσιμο στο καπάκι.

χωρίς την γνωστή ενκαυστική σφραγίδα ‘A Stathopoulo New York’ στο καπάκι…μπορεί να είναι έργο του σταθόπουλο; μάλλον όχι…

Κωστα πιστευω πως δεν ειχαν τη σφραγιδα ολοι οι αυθεντικοι Σταθοπουλοι…παρακαλω διορθωστε με εαν κανω λαθος

αυτο που ειχε επισκευασει ο Καρελλας με τον αετο ηταν αυτο που ειχα βαλλει στο φορουμ οτι πωλειται.Το ειχε μια καλη φιλη τραγουδιστρια και το εδωσε πριν λιγο καιρο.φοβερο οργανο τι να λεμε

ναι, μάλλον έκανα λάθος…το πανέμορφο όργανο που επισκευάστηκε απο τον ν. φρονιμόπουλο ΔΕΝ έχει τη σφραγίδα…ισως επειδή είναι λίγο πιο παλαιό (1910)! αυτό θα πρέπει να μας το πει ο γιάννης, που έχει μελετήσει τόσο πολύ το θέμα…

Ο Γκάρι δεν είναι μάστορας, είναι οργανοπαίχτης.