Πλανόδιοι μουσικοί και Επαιτεία - Κατιούσα

παρακαλώ, αναρχό- χωρίς το -κομμούνι για μένα. ευχαριστώ!
@minesweeper αν σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα, πριν κάποια χρόνια είχαν μαζέψει έναν εξαιρετικό κούρδο μουσικό στην καπνικαρέα και του είχαν κατασχέσει το σαντούρι, που προφανώς είχε τεράστια χρηστική και συναισθηματική αξία πέρα από χρηματική.
ικανοποιήθηκαν τα ξενοφοβικά αντανακλαστικά σου; είναι ντροπή να τα βάζουμε με τους από κάτω μας αντί για τους από πάνω μας.

1 «Μου αρέσει»

μπερδευεσαι και παλι. εγω ενα παραδειγμα ειπα οτι μονο τους ελληνες μουσικους εχουν μαζεψει κ αναφερθηκα σε 1-2 περιστατικα π γνωριζα. αν ηθελα να μαζεψουν τους ινδιανους δεν θα καθομουν να τους ακουω και να παιρνω cd οπως σου ειπα…αλλα θα φωναζα την αστυνομια να τους μαζεψει. ετσι εγινε με την κοπελα…καποιος δεν γουσταρε την μουσικο στο δρομο και εγινε αυτο που εγινε. οσο για το ανρχοκομουνι το ειπα ως απαντηση στις 4-5 παρομοιωσεις π εκανες για μενα!

Επειδή ο τρόπος που μιλάς είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ανθρώπου που δεν ξέρει ούτε για τι μιλάει αλλά ούτε και πως να εκφραστεί, (και αυτό στην καλύτερη περίπτωση, αλλιώς έχουμε να κάνουμε με έναν που απλά προσπαθεί να μαζέψει αυτά που έγραψε,) πάμε άλλη μία.
Καταρχήν την κοπέλα δεν είναι ότι δεν την γούσταρε “κάποιος”, αλλά αυτοβούλως αστυνομικοί την συνέλαβαν για επαιτεία. Δεν καταγράφηκε από κανέναν “καποιος” να μη την γουστάρει.
Από την άλλη δεν σε χαρακτήρισα με “4 - 5 παρομοιώσεις”, ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα. Το να σε χαρακτηρίσω με αυτά που γράφεις θα ήταν πάρα πολύ εύκολο, αλλά είναι σαν να κλέβεις εκκλησία.

το να κλεβεις εκκλησια παντως το ξερεις πολυ καλα!! καλο απογευμα να χεις!

Είσαι θεός ακόμα γελάω!!!
Πρόσεξε μονο γιατί…

…αντιφάσκεις.

αυτο ηταν για τον ?iga rossa στην αρχη τηξς συζητησης! μετα το συνχισε…ποιο μετα εμφανιστηκες κ εσυ… οποτε επρεπε να ερθω στο επιπεδο του λεξιλογιου σας… ελπιζω να τα καταφερα εστω κ λιγο!

Επειδή δυσκολεύεσαι να καταλάβεις κάποια βασικά πραγματα. Ποιοι είναι οι χαρακτηρισμοί που σου απέδωσα και δεν ανταποκρίνονται σε αυτά που έγραψες και με τις εξηγήσεις που έδωσες;
Για να δούμε τι θα πεις.

(Δεν έχω θέμα να το πάμε και στα προσωπικά μυνήματα, αν δεν θες να βλέπουν άλλοι τι γράφεις έτσι ώστε να μην χρειάζεται να προσπαθείς να τα γυρίσεις μετά. Εκεί θα μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα.)

minesweeper, συνειδητοποιείς ότι όταν συλλαμβάνουν ένα (1) άτομο, αυτό ή θα είναι μόνο Έλληνας ή μόνο ξένος, χωρίς ποσόστωση;

Αν κατάλαβα καλά ποιους εννοούν, είναι κάτι συγκροτήματα λατινοαμερικάνων Ινδιάνων από τις Άνδεις, με φολκλόρ φορεσιές, που παίζουν τη φολκλόρ γλυκανάλατη εκδοχή της παραδοσιακής τους μουσικής, με σύριγγες (αυτό που στην Ελλάδα το λέμε Αυλό του Πανός), τοπικά κρουστά, μπόλικο πλεϊμπάκ, και υπερβολική ενίσχυση. Σε καθεστώς ελευθερίας της μουσικής στον δρόμο, αυτοί κάνουν αθέμιτο ανταγωνισμό. Δεν τους βρίσκω συμπαθητικές φιγούρες, αλλά δε θα απαιτούσα και να τους μαζέψουν οι μπάτσοι.

δεν χρειαζεται να παμε σε πμ οουτε γυριζω κατι που ειπα ουτε και παιρνω κατι πισω! εχω πληρη επιγνωση του τι λεω. αν διαβασεις θα δεις οτι απευθυνομουν στον Liga rosa που αρχισε το θεμα σε τετοιο υφος ( μπάτσους… τέτοιες κανιβαλιστικές και ρατσιστικές λογικές δεν έχουν θέση στο φόρουμ…Ούτε ο κασιδιάρης να ήσουνα….τουρκόσπορους τους έλεγαν τότε οι όμοιοί σου) ολα αυτα απευθυνοταν σε μενα. αληθεια ποιοι ειναι οι ομοιοι μου ( θα με ξερει καλα ο φιλος μαλλον για να με κατατασει σε καποια κατηγορια) πιστευω να σε καλυψα

Ναι, αλλά το θέμα δεν συνδέεται με την κατηγορία του ρεμπέτικου ακριβώς καθώς είναι πιο γενικό (αλλά είναι θεμιτό σαν θέμα στο φόρουμ μας και γι’ αυτό αντί να κλειδώσει μεταφέρθηκε σε αυτή την κατηγορία).

Όμως…

επειδή το θέμα έχει αρχίσει να ξεφεύγει και υπήρξαν και κάποιοι προσωπικοί χαρακτηρισμοί στην κουβέντα, το θέμα θα κλειδώσει για 10 ημέρες ώστε να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να μπορέσει να συνεχίσει η συζήτηση στο αρχικό θέμα.

Σαν Ρεμπέτικο Φόρουμ, συμπληρώνουμε ότι όπως γράφουμε και στις Οδηγίες της Κοινότητας (συχνές ερωτήσεις), οτιδήποτε αποτελεί λόγο μίσους ή μπορεί να θεωρηθεί προσβλητικό δεν επιτρέπεται στο φόρουμ μας, μαζί με οποιουδήποτε είδους παρενόχληση.

3 «Μου αρέσει»

Το νήμα αυτό ανοίχτηκε αυτόματα μετά από 10 ημέρες.

Λουκά, το θέμα ξεκίνησε με τον τίτλο «Πλανόδιοι μουσικοί και επαιτεία». Δεν έχει καμμία σχέση με ρεμπέτικο. Ούτε, από την άλλη, η όλη συζήτηση που εξελίχτηκε εδώ, σ’ εμάς, ασχολήθηκε με το είδος μουσικής που παίζουν οι πλανόδιοι μουσικοί, Έλληνες ή όχι. Οπότε πολύ καλά κάναμε που το μετακινήσαμε στην κατηγορία όπου ανήκει.

Τώρα, λέει, δεν είναι “επαίτες”, είναι “έμποροι”.
Και αναρωτιέμαι: μήπως φταίω εγώ που είχα γράψει:

;;;;;;;

Αναρωτιέμαι, επίσης: η κυβερνητική-νομοθετική παράκαμψη του προκείμενου δια της γενίκευσης, θα οδηγήσει τώρα στην απελευθέρωση του υπαίθριου εμπορίου, ή μήπως αν αυτό δε γίνεται, τότε είναι αδύνατον να δοθεί “λύση” και στο προκείμενο;;;

(Όσο για τη “γενίκευση”, επειδή νιώθω να το χρωστάω από τον προηγούμενο κύκλο της κουβέντας: έχει καλώς, μόνο που είναι και ενδεικτική για το είδος διαχείρισης μιας ολόκληρης κοινωνικής πραγματικότητας, η οποία οικοδομεί 1 εκατομμύριο φραγμούς στη ζωή 1 εκατομμυρίου ανθρώπων, φροντίζοντας για τη νομιμότητα της μοναδικής σε τελική ανάλυση “διεξόδου” από όλον αυτό τον κλοιό… Ελπίζω να είμαι κατανοητός παρά τη γενικολογία).

Τέλος, τι είδους οπορτουνιστικός χαμαιλεοντισμός, αν μπορώ να εκφραστώ έτσι, έχει προσβάλει τους διάφορους αστυνομεύοντες μηχανισμούς; Αναγορεύουν τώρα τους “επαίτες” σε “εμπόρους” για να ασκούν το δίχως αιτία και σκοπό κατασταλτικό έργο τους; Μήπως θα ΄ήταν καλύτερο να αναγορεύσουν τους εμπόρους σε επαίτες;