Περιεργα πραγματααααα

καλησπερα ρε παιδια,πηγα σημερα να τα πω με τον δασκαλο μπουζουκιου του ωδειου που ειχα σκοπο να γραφτω αλλα μου τα ειπε καπως περιεργα και παραξενευτηκα…:108:του ειπα πως δεν κατεχω περι μουσικης τιποτα και μου ειπε πως πρεπει να αγορασω μπουζουκι για αρχη(400 με 500 ευρω απο δικο του γνωστο με οργανα γιατι αυτος ξερει καλυτερα),να μαθω να το κραταω και μετα να κανω νοτες κτλ.μιλησε για 50 ευρω το μηνα για 4 σαρανταπενταλεπτα το μηνα και 30 ευρω εγγραφη καθε χρονο…τι να κανω?

πειτε τη γνωμη σας ρε παιδια…
χρειαζομαι
ΒΟΗΘΕΙΑ

Να του κουνήσεις το μαντήλι και να την κάνεις με μεγάλα πηδηματάκια.

Τί ξεφτίλας! Ψάξε από παιδιά που παίζουν σε ταβερνάκια, ή από μαγαζιά που πωλούν όργανα ή από μπουζουκοκατασκευαστές κανά παλληκάρι να σου κάνει μαθήματα σπίτι του ή σπίτι σου. Και κάνε πάντα μιά δοκιμαστική συνάντηση, γιατί η χημεία είναι (για μένα) το α και το ω σε μιά σχέση δάσκαλου-μαθητή.

και προπάντως μην στεναχωριέσαι!:78:

ασε τα εχω παρει τρελα…στο ενα ωδειο ειχε το υφος η κοπελια του ελα να σου φαμε λεφτα,σημερα αυτος λεει τα παραπανω,το αλλο ωδειο δεν εχει δασκαλο μπουζουκιου.μολις περασα απο ολα τα καταστηματα οργανων και κανεις δε ξερει καποιον δασκαλο για ιδιαιτερα.τι στο καλο να κανω?

HELP μαγκες

Γιατί εμένα ρε παιδιά μου φαίνονται όλα φυσιολογικά?

α)Σου είπε να αγοράσεις ένα μπουζούκι 400 με 500 ευρώ για αρχή! Εκτός αν υπάρχουν μπουζούκια με 150 ευρώ!!!

β)Σου είπε οτι θα σε πάει σε κάποιο γνωστό του που ξέρει καλύτερα! Ε αν έχεις εσυ κάποιον γνωστό πήγαινε σε αυτόν! Αλλά ο άνθρωπος ήθελε να σε καθοδηγήσει μιας και όπως είπες δεν κατέχεις από μουσική άρα ούτε και από όργανα!

γ) Σου είπε πρώτα να μάθεις να το κρατάς και μετά θα μάθετε νότες! Δεν ξέρω μήπως ήθελες πρώτα να σου μάθει το σόλο του μπέμπη?:019:Οπότε και εδώ σωστός μου φαίνεται!

και τέλος σου είπε ότι θα πληρώνεις 50 ευρώ το μήνα, θα κάνεις 4 45λεπτα το μήνα μάθημα και θα πληρώνεις 30 ευρώ το χρόνο την εγγραφή! Όπως γίνεται δηλαδή σε όλα τα ωδεία της χώρας!!!

1 «Μου αρέσει»

το μονο που μου μενει ειναι να τσεκαρω σε καμια ταβερνα να δω τι γινεται.οποιον βλεπω απο δω και μπρος με μπουζουκι θα του πιανω κουβεντα…δεν παει αλλο.:):slight_smile:

συμφωνώ με τον Κώστα, δεν κατάλαβα γιατί σε παραξένεψε τόσο…
εκτός αν το ύφος του δασκάλου, ο τρόπος που τα λέει δεν σου πάει, οπότε μην το συζητάς, μακρυά.

πάντως, όπως έχει γράψει ο Άρης (νομίζω) κάπου στο φόρουμ, ο Σπόρος είχε πει για το Στουραΐτη “μερικούς τους καταλαβαίνεις ότι ξέρουν μπουζούκι πριν παίξουν, και μόνο από τον τρόπο που το κρατάνε”
…Λες ???

Άλλο το ένα άλλο το άλλο φίλε μου. Μην τα μπερδεύεις τα πράγματα! Πάντως το ωδείο είναι μία πολύ καλή επιλογή! Και μην σε τρομάζουν οι νότες που σου είπε ο δάσκαλος! Αυτός είναι ένας πολύ καλός τρόπος εκμάθησης! Και επειδή απ’ ότι είδα είσαι και από την όμορφη Κέρκυρα, δεν έχεις και άλλη επιλογή! Οπότε για μένα πήγαινε στο ωδείο, ξεκίνα και όπως έλεγε και ο δάσκαλος Ιορδάνης “άστα όπως έρθουν”!

ξερεις τι γινεται πιστευα πως για κανα δυο μηνες θα αρχιζα με θεωριες και αργοτερα θα μπορουσα να παρω μπουζουκι μαζευοντας λεφτα.τωρα που πρεπει να εχω μπουζουκι στην κατοχη μου πρεπει να περιμενω κανα μηνα στασιμος.χωρις προοδο.κανονικα δεν επρεπε να εχουν στο ωδειο ενα δυο οργανα να το κρατησω και να εξικοιωθω?θελω πολυ να μαθω και το παλευω καιρο αλλα θα αργησω κι αλλο.και ειναι χαζομαρα.:082:Και πες οτι παει ενας τυπας στο ωδειο και λεει θελω να μαθω μπουζουκι και το αγοραζει αλλα μετα απο 3 μερεςς το μετανιωνει τι θα το κανει το οργανο?

Ε φίλε μου ή θες να μάθεις ή δεν θες ! Αποφάσισε!!! Δηλαδή με το ίδιο σκεπτικό αν αύριο πάω να αγοράσω ένα αυτοκίνητο και μεθαύριο το μετανιώσω τι θα το κάνω? Δηλαδή μου λες πρωτα ότι γουστάρω να ξεκινήσω αλλά στην πορεία μπορεί να το παρατήσω? Ε αυτό δεν είναι ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ! Αυτό είναι θέλω να δοκιμάσω πρώτα και αν μου αρέσει καλώς αν δεν μου αρέσει θα το ρίξω στο τένις!!! Αποφάσισε!!!

Σωστά φαίνονται όσα σου είπε ο δάσκαλος και οι τιμές νομίζω υπερβολικά καλές.
Και ταξί να πάρεις για 4 σαρανταπεντάλεπτα ακριβότερα θα σου έρθει. Άσε που δε θα μάθεις και μπουζούκι.
Αυτό που με απασχολεί είναι ότι πρέπει να μάθεις να το κρατάς μόνος σου.
Εγώ μπορώ και παίζω, άμα μου το κρατάει κάποιος, για να μη γλιστράει στη κοιλιά (υπάρχει ανισσοροπία όταν έρχονται σε επαφή δύο κοίλες επιφάνειες). Δάσκαλο να με μάθει να το κρατάω θέλω. Υπάρχει κανείς?
Μη στεναχωριέσαι θα τη βρεις την άκρη. Όποιος ψάχνει, βρίσκει.

φιλε μου μπορείς να πάρεις μπαγλαμά για αρχή. θα βρείς πιό φτηνό.
εκτός αν θέλεισ να μάθεις τετράχορδο

Τώρα θες απάντηση, πού ακριβώς να το βάλει; :slight_smile:

Τσ τσ τσ τσ… Παλιοχαρακτήρες παιδί μου τι να πεις!!!:044:

Φίλε μου αν δεν βρείς κάποιον να στο κρατάει…, :019:
τότε παίζε τζουραδάκι με μικρό σκάφος ή μπαγλαμαδάκι. Προσαρμόζεται καλύτερα σε μεγαλύτερα μεγέθη κοιλιάς!:)στο λέω, από προσωπική πείρα, αυτή είναι η ενδεδειγμένη λύση!
Η κ@λ#ovation μου λες πως βολεύεται?:019:

Πέρα από την πλάκα.
Θεωρώ αδύνατο να ξεκινήσει κάποιος να μαθαίνει μπουζούκι, χωρίς να έχει μπουζούκι. Τι θα πει “αν μεθαύριο βαρεθώ ή ανακαλύψω ότι δε μ’ αρέσει”; Έτσι είναι όλες οι επιλογές που κάνουμε στη ζωή μας. Υπάρχουν πάντα οι συνέπειες των αποφάσεών μας. Σε άλλους έχουν μείνει βάρκες που δεν έχουν πού να τις παρκάρουν, ντουφέκια που σκουριάζουν γιατί ποιος θα κάτσει να τα λαδώσει, ή -στην χειρότερη περίπτωση- μια γυναίκα στην κρεββατοκάμαρα με την οποία δεν ξέρεις πώς θα ξεμπλέξεις.
Στην προκείμενη περίπτωση οι συνέπειες είναι:
α) Εμαθα μπουζούκι.
β) Μου έμεινε ένα μπουζούκι που δεν ξέρω τι να το κάνω.
Να μη μακρηγορώ: Αν θες να μάθεις μπουζούκι, θα πρέπει να θυσιάσεις μεταξύ άλλων κάποια χρήματα για ν’ αγοράσεις ένα. Η μοναδική εναλλακτική περίπτωση είναι να έχεις κάποιο στενό φίλο που μπορεί να σου διαθέσει μπουζούκι για ένα πειραματικό διάστημα.
Οσο για το δάσκαλο που ανέφερες: Μια χαρά μου ακούγονται τα στοιχεία. Και το οικονομικό θέμα είναι κάτω του μέσου όρου. Εκτός κι αν “διάβασες” στο ύφος του κάτι που δε σ’ άρεσε.

[quote=Aris;157568]Πέρα από την πλάκα.
Θεωρώ αδύνατο να ξεκινήσει κάποιος να μαθαίνει μπουζούκι, χωρίς να έχει μπουζούκι.

Εκτός αν είσαι σαν τον Ιορδάνη. και ξεκινήσεις …με σκουπόξυλο !!!

Όσο γιά τα λεφτά …που νάξερες και το πόσα θα πάνε σε ωδειάρχες, φόρους, ΙΚΑ, ΜΙΚΑ, ΣΙΚΑ και πόσα τελικά θα καταλήξουν στο δάσκαλο…

Δε βολεύεται. Αφού λέω να παραγγείλω κανένα μπουζουκοκίθαρο σαν του Κατσάμπα. Κι αυτός μάλλον το ίδιο πρόβλημα έχει.

Ως φιλόζωος, να προσθέσω και την (ακόμα χειρότερη, κατά την άποψή μου) περίπτωση «απόρριψης» ζώου συντροφιάς, κύριο λόγο για την ύπαρξη καταταλαιπωρημένων αδέσποτων στους δρόμους. Πολύ χειρότερη από την απόρριψη ενός μουσικού οργάνου, αφού το δεύτερο δεν χρειάζεται στέγη, τροφή και προστασία.

Και να αναφέρω, αφού ήδη βγήκα σχεδόν εκτός θέματος, ότι ευτυχώς υπάρχει ακόμα ανθρωπιά: γυρίζοντας σπίτι το βράδυ, μία από αυτές τις πολύ κρύες και ανεμοδαρμένες ημέρες, είδα τον «αδερφό του Κώτσου», γνώριμο σκυλάκο της περιοχής στα χρώματα και την κοψιά ενός από τα δύο πρώην αδέσποτά μας, να κοιμάται πάνω σε δύο μακρόστενα κομμάτια μοκέτας, σταυρωτά τοποθετημένα σε απάγγειο μέρος του δρόμου. Το επάνω ήταν γυρισμένο κατάλληλα, ώστε να σκεπάζει και τον σκυλάκο. Παραδίπλα στεκόταν ένα κεσεδάκι με νερό (την τροφή μάλλον την είχε ήδη καταβροχθίσει).

Φιλε αν δεν διαθετεις 400 ευρω και ανω για μπουζουκι…παρε ενα με 150 ευρω…κυκλωφορουν στο εμποριο…Για να μαθεις ειναι μια χαρα…Τα πρωτα 2 χρονια θα σε βγαλει μια χαρα…Τωρα αν δεις πως εξελισεσαι και τσαγκουρνας καλα…στη συνεχεια δωσε και φτιαξε ενα χειροποιητο…Ενα οργανο δεν παει χαμενο ποτε…Τωρα γιαα το δασκαλο αν σου εδειξε το υφος του να λεει ελα να στα παρουμε, σηκω φυγε…και ψαξε ρωτοντας μουσικους…ακομη πηγαινε κανε καποια μαθηματα σε εναν δασκαλο και αν δε γουσταρεις φυγε…μετα δοκιμασε σε αλλον…καποιον θα βρεις! Τελος για τα διδακτρα οι τιμες που αναφερεις καθολου παραξενες…ισχυουν σχεδον σε ολα τα ωδεια (δημοτικα και ιδιοτικα).Μαλιστα καποια ειναι και ακριβοτερα…Βλεπεις στη χωρα μας η παιδεία δεν ειναι ΔΩΡΕΑΝ…οι πλουσιοι εχουν περισσοτερες ευκαιριες σ’ αυτη τη κοινωνια!!!

ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ:
Με το απόλυτήριο γυμνασίου δωρεάν χορήγηση μπουζουκιού απο τον οργανοποιό της γειτονιάς σας.(Με κρατικά κονδύλια…)!:019:
Έτσι, για να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι:110:
Υ.Γ. και όχι τίποτα προχειροδουλειές…:slight_smile:

1 «Μου αρέσει»