Περί ηχογραφήσεων

Τη ώρα που έγραφα υπήρξαν και άλλες απαντήσεις. Συγνώμη αν επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα.

Δε χρειάζεται να πάρεις με 24 κανάλια. Αυτό που συστήνω είναι digital recorder με τις λςιγότερες δυνατές εισόδους που σου είναι απαραίτητες, αλλά με δυνατότητα mastering. Και ξέχνα τις ρυθμίσεις για καθυστερήσεις και plug in vsti. Στο digital recorder, ακούς τα δύο κανάλια που έχεις ηχογραφήσει, όργανο και φωνή και στο τρίτο κανάλι γράφεις την ίδια στιγμή - χωρίς καθυστερήσεις που εισάγουν τα προγράμματα - δεύτερη φωνή ή και άλλο όργανο στο τέταρτο κανάλι. Το mastering το κάνεις παίζοντας με τα fader και αφού έχεις δέκα δάχτυλα κάι όχι ένα κάρσορα, μπορείς να ρυθμίσεις τις εντάσεις συγχρόνως σε όλα τα κανάλια. Επίσης τους τόνους ανεξάρτητα σε κάθε κανάλι, ενώ τα ακούς, χωρίς να περιμένεις επεξεργασία από το πρόγραμμα, με το pan (balance) να ρυθμίσεις το ποσοστό του κάθε καναλιού που θα ακόυγεται στο αριστερό ή στο δεξιό κανάλι, καθώς και τα εφέ ανεξάρτητα. Προσωπικά το βρίσκω πολύ βολικό και οι ηχογραφήσεις που έχω κάνει είναι πολύ καλύτερες (σχεδόν ποιότητα studio) από τις προηγούμενες που είχα κάνει με άλλες μεθόδους που περιέγραψα πιο πριν. Δείγματα των ηχογραφήσεων με το Korg D888 μπορείς να βρεις εδώ 4shared.com - free file sharing and storage στο φάκελο KORG. (Προσωπικές ηχογραφήσεις)

Όλο και κάτι παραπάνω μπορεί να αποκομήσει ο ενδιαφερόμενος

το συγκεκριμενω korg κανει εγγραφή μονο 16 bit απο οτι βλεπω?

Εγώ έχω καταλήξει σ’ αυτό:
http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000-wfTfiJk?CatalogVideo=&ProductUUID=xdHVqHzlpKwAAAEXpfk_GmLm&CatalogCategoryID=R9jVqHzlkicAAAEV2hpWf70R&JumpTo=OfferList

Από τα χαρακτηριστικά φαίνεται καλή επιλογή. Δύο σε ένα δε χρειάζεται εξωτερικό μίκτη και κάρτα ήχου. Πρόσεξε μόνο να μπορεί το motherboard να μπορεί να δεχθεί κι άλλη κάρτα, γιατί τα καινούρια PC έχουν περιορισμένες θέσεις. Το δικό μου έχει ελεύθερη θέση, αλλά κάρτα δε χωράει γιατί η διπλανή είναι ογκώδης. Ήθελα να βάλω εσωτερική TV και τελικά έβαλα εξωτερική με USB λόγω χώρου.

Είσοδο μικροφώνου δεν βλέπω !!

Κατά τη γνώμη μου δε παίζει μεγάλο ρόλο. Αν ακούσεις 2 ηχογραφήσεις από 16 και 24 bit, το πιθανότερο είναι ότι δε θα καταλάβεις τη διαφορά.