Παρουσίαση βιβλίου στην Τεργέστη

Τη Δευτερα 6.12.04 στην αιθουσα Ιωβηλαιου της
Ελληνικης κοινοτητας της Τεργεστης -Via Matcine 3-
θα γινει η παρουσιαση του βιβλιου του Kresentzio
Sangilio με θεμα το ρεμπετικο (τιτλο δεν εχω μαθει).
Στην εκδηλωση θα παρουσιαστουν ρεμπετικα τραγουδια
απο τους : Αναστασια Πετροπουλου(τραγουδι, μπαγλαμα),
Γιαννη Τζαγκαρακη (μπουζουκι) και Γιάννη Χορευτάκη (κιθαρα, τραγουδι)
Το βιβλιο συνοδευει cd με προπολεμικα ρεμπετικα
των ΠΑΠΑΓΚΙΚΑ, ΝΤΑΛΓΚΑ, ΚΑΡΙΠΗ, ΡΟΥΚΟΥΝΑ, ΜΠΑΤΗ,
ΔΕΛΙΑ κ.α. και τιτλο “24 canzone rebetike”
Οσοι πιστοι προσελθετε …

Τις επομενες μερες θα πραγματοποιηθουν μουσικες βραδυες με τους
παραπανω καλλιτεχνες, διοργανωμενες απο τους Ελληνες φοιτητες της Τεργεστης και τον Γιωργο Βερώνη.

Δηλαδή ρε Γιώργη (σα να λέμε) εσύ θα πας;
Εκείνο το “όσοι πιστοί προσέλθετε” είναι κάπως προκλητικό.

Κωστα οπως θα ειδες η εκδηλωση εγινε, τα παιδια
γυρισαν και μου εφεραν -οπως τους παραγγειλα- το βιβλιο και το cd που το συνοδευει. Δυστυχως ειναι στα Ιταλικα οπου δεν κατεχω γρι …
Ειναι αξιοσημειωτες οι παραπομπες του σε αμετρητα αρθρα για το ρεμπετικο απο Ελλαδα βεβαια οπως και η βιβλιογραφια του !!
Ερμηνευει στα ιταλικα ολες τις “ρεμπετικες” και
μαγκικες λεξεις ενω αν καταλαβα καλα το cd επιμεληθηκε ο Πανος Σαββοπουλος -αληθεια αυτος δεν κανει πια εκπομπες ;- και περιεχει 24 εκλεκτα ρεμπετικα και εδω σε θελω καβουρα : καταπληκτικα “καθαρισμενες” κοπιες οπου ξεχωριζεις π.χ. μια προς μια τις φωνες στις Εστουδιαντινες και επισης σε ιση σταθμη volume ολα τα τραγουδια !!
Προκλητικος γιατι ;;
Αν ναι ομως, με την καλη εννοια …

Γιώργη,

ο Πάνος Σαββόπουλος έχει βρε μια άκρη με κάποιους Αμερικάνους και έχουν καθαρίσει πολύ καλά καμμιά 30αριά μικρασιάτικα. Κάμποσα από δαύτα τα κυκλοφόρησε πρόπερσι σε CD παραγωγής ΕΤ3, το οποίο πρέπει να υπάρχει ακόμα στα δισκάδικα.

Αν πας να το αγοράσεις, προσοχή, πρέπει να το ανοίξεις πριν το πληρώσεις. Η παραγωγή έβαλε χάρτινο εξώφυλλο το οποίο αφήνει κόλλες στον καθρέφτη του CD με αποτελεσμα να μην παίζει ολόκληρο. Ζήτημα είναι αν 1 στα 20 CD είναι ΟΚ

Α, δεν σε ρώτησα, το CD το έλαβες?

Φρανκ σ’ευχαριστω για τις πληροφοριες
για το cd της ΕΡΤ πρωτη φορα ατο ακουω, προφανως
ουτε το διαφημισαν ουτε το προωθησαν …και βγηκε και σκαρτο τελικα, τι να πουμε πια …
Πες μου αν ξερεις τι εγινε με την εκπομπη του Π.Σαββοπουλου, εχω να ακουσω εκπομπη του απο τον Ιουνιο οπου εκανε αφιερωμα στην ΝΤΑΙΖΗ και επαιξε πολλα ακυκλοφορητα οπως “Θα παω να ζησω στα βουνα” που ειναι φοβερο κομματι !

Το cd δεν το ελαβα, πες μου ποτε το εστειλες για τι αρχιζω κι ανησυχω …

Εγώ έχω το cd ‘Τα άκαυτα τραγούδια της Σμύρνης’ της ΕΡΤ3, του σαββόπουλου. Το δικό μου είναι πολύ χάλια στον ήχο. Ετσι δεν είναι όλα τους; Γιατί τα λέτε καθαρισμένα;

Δεν ξερω αν το cd που λεει ο Φρανκ ειναι τα
“Ακαυτα” τα οποια ημουν ετοιμος να παραγγειλω και θα το αναβαλω …
Το ιταλικο cd που αναφερω ειναι καταπληκτικης
ακουστικης : καθολου σκρατς στα πολυ παλια
(1909-1991) οσο για τα νεωτερα νομιζεις οτι ο ΚΑΡΙΠΗΣ τραγουδαει διπλα σου !!

Πωπω

αν τα ρεμπέτικα ήταν Ιταλικά (επαναλαμβάνω ΕΑΝ ΗΤΑΝ για να μην ξεσηκωθεί θύελλα αντιδράσεων) δεν θα ακουγόντουσαν καθόλου καλα…

Il piccolo profugo το προσφυγάκι? χαχααχαχαχαχαχαχ ε ρε γλέντια…

Νίκος

Παρακατω το οπισθοφυλλο του cd που συνοδευει το βιβλιο του Sangillio :

Oντως εχει καλαμπουρι multi και που να δεις μεσα
να ερμηνευει τις λεξεις :
mangas, asikis, kournazos κλπ

Απολαυση !!

Να έρθει πάραυτα το cd στην Αθήνα για να το …ελέγξω!

Και στη Θεσσαλονίκη, για να μη ξεχνιώμαστε…

Σ.Π.

ΟΚ παιδες θα γινει !
<font size="-2"><font color=“ff0000”>με το αζημιωτο παντα…ετσι;</font></font>

Απίστευτο! Οι άνθρωποι χρησιμοποιούν “πληρωμένη εργασία” άλλων… Το ζωγραφικό έργο, του Μποστ, στο εξώφυλλο αυτής της δουλειάς, είναι ειδικά φτιαγμένο και αγορασμένο από το ΝΤΕΦΙ για τις εκδηλώσεις ΜΕΡΕΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ 1922-1992. Οι κύριοι το χρησιμοποίησαν αυθαίρετα ! Δεν είναι πρωτότυπο πράγμα… Πόσοι και πόσοι δεν ζουν με τον “κόπο” των άλλων…
Καλά, εμένα με έχουν τσακίσει… Από τα βιβλία ΖΑΜΠΕΤΑΣ και ΜΠΙΝΗΣ πολλοί έχουν κάνει “δικά τους” άρθρα και βιβλία.
Τι να πεις…