Παράπονα και κλάμματα

Ποιός ξέρει αυτό το τραγούδι? Το άκουσα στην Ελλάδα και αρχίζει με>
…Απάγπη μου ποιός σου είπε τέτοια πράγματα
και είσαι όλα παράπονα και κλάμματα
ποιός σου είπε πως εγώ μιαν άλλη αγαπώ…
΄Εχω τους στίχους, αλλά θα ήθελα πολύ να ξέρω αν είναι ένα ρεμπέτικο τραγούδι (ποιός το έγραψε και πότε), γιατί οι μουσικοί δεν το ήξεραν.
Ευχαριστώ πολύ. Μάρθα

To tragoudhse o Kazantzidhs…kapote sthn 10etia tou "60…!!
Den xerw… poios to egrapse…rebetiko pantws den einai…!!

Αγαπητή Μάρθα,
τη μουσικη από το τραγούδι την έγραψε ο Θεόδωρος Δερβενιώτης και τους στίχους ο Κώστας Βίρβος. Το τραγούδησε ο Στέλιος Καζαντζίδης το 1965. Έτσι λοιπόν και εσύ,εαν κάποιος “βάζει λόγια” στο αγόρι σου,να του τραγούδας αυτό το τραγούδι!!!
Για την ιστορία,είμαι ο Αστέριος από Λονδινο, που συμμετέχει με το ρεμπέτικο σχήμα του ΜοοSοοΤοο, στο ρεμπέτικο συνέδριο της Υδρας, 17-21 Οκτωβρίου. Θα χαρούμε να σε δούμε εκεί!
Καληνύχτα!

Έυχαριστώ για τις πληροφορίες και “tips” σου. Sίγουρα θα μου άρεσε να πάω εκεί, αλλά…
Σε σχέση με το τραγούδι φαίνεται ότι πρέπει να αλλάξω τη γνώμη μου για τον Καζαντζίδη, γιατί είδα ότι ο κόσμος τρελλάθηκε τόσο πολύ με τα παλιά λάικά (ρεμπέτικα) τραγούδια. Σχεδόν όλοι τραγουδούσαν, μερικές φορές πήραν οι πελάτες τα όργανα των οργανοπαίχτων για να παίξουν και αυτοί ή είχαν ένα όργανα μαζί τους. Ένα 11 χρονών (!)κορίτσι με ρώτησε> “σας αρέσει αυτό? Ξέρετε, ετσι είμαστε εμείς οι Έλληνες”. Πραγματικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Ήταν απίστευτο γιατί ούτε το παίξιμο ούτε η φωνή των μουσικών δεν ήταν κάτι εξαιρετικό, επρέπει να ήταν μόνο τα τραγούδια που δημιουργούσαν κάθε βράδι τόσο πολύ κέφι.

΄Εχω άλλη ερώτηση, αγόρασα στην Αθήνα δυο βιβλία του Νεαρχο Γεωργιάδη. Αυτός είναι σοβαρός και αναγνωρισμένος? Δυστύχως δεν μπορώ να το καταλάβω χωρίς πληροφορίες. Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Μάρθα

Ο Νέαρχος θεωρείται (και είναι) από τους πιο αξιόπιστους ερευνητές του ρεμπέτικου τργουδιού. Ξεκίνησε μαζί με τον Κουνάδη μια προσπάθεια καταγραφής, αναβίωσης κλπ του είδους όταν ήταν φοιτητές (δεκαετία του 60 ή 70).

Έζησαν από κοντά το Μάρκο Βαμβακάρη και ο Νέαρχος είχε την “ατυχή τύχη” να έχει το αρχείο του Μάρκου στην Αμμόχωστο όπου και χάθηκε κατά τη διάρκεια της τουρκιής εισβολής στην Κύπρο. Μιλάμε για σπάνιες ηχογραφήσεις που δεν μπορούν να γίνουν ξανά γιατί απλούστατα ο Μάρκος μάς άφησε χρόνους.

Συνεχίζει την έρευνα του για το θέμα από την Κύπρο όπου ζει. Παρουσιάζει διαλέξεις και επιμελείται μουσικές εκπομπές στο ραδιόφωνο και (αραιά και που) στην τηλεόραση.

Τα βιβλία του, κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ ευκατανόητα και πάντα έχει επιχειρήματα για να υποστηρίξει τις θέσεις του. Είναι απλός σαν άνθρωπος και μιλά με πάθος γι αυτό που πιστεύει ότι είναι σωστό.

Paides…to tragoudi…
“As mhn xemerwne pote
as mh fygei auto to vrady poumaste mazi
Giati mesa sto skotadi
h agaph zei”…klp
einai tou Tsitsanh???
To akousa me thn Xaroula prosfata…( palia ths hxografhsh)…Poios to prwtotragoudhse…kai pote.?

Γρηγόρη, είναι του Απόστολου Χατζηχρήστου και αν θυμάμαι καλά από μνήμης το πρωτοτραγουδήσανε ο ίδιος ο συνθέτης και ο Ευάγγελος Χατζηχρήστος (νομίζω ξάδελφος του Αποστόλη) (και πάλι αν θυμάμαι καλά) το ~1939. Είναι λαϊκό βαλς, κανταδόρικο ρεμπέτικο, πολύ ωραίο.

Το βράδυ θα δω τα ακριβή στοιχεία του τραγουδιού στη Β.Δ. μου και αν χρειαστεί θα επανέλθω επ’ αυτού.

Φιλικά

Σ.Π.

SAKH…EYXARISTW…SYNTOMA THA SOY STEILW…
O,TI …YPOSXETHIKA…
PROS TO PARON …XAIRETW…FILIKA

Αγαπητέ Μπαγιόκε, συγνώμη για την καθυστέρηση. Σού ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, βοηθάει πολύ. Μερικές φορές είχα λίγες αμφιφολίες, γιατι αυτός γράφει τόσο πολύ για ορισμένα τραγούδια του Τσιτάνη και αυτός ο ίδιος τόσο λίγο (μου φαινόταν). Δεν ήξερα αν μήπως ερμηνεύει λίγο.