"Παράδοξον" στη γκαλερί "Ταμπλό", Μπόχουμ Γερμανίας

Γιά τους λίγους ενδιαφερόμους στη περιοχή μας, τη Παρασκευή στις 04.05.2007, “Παράδοξον” στη γκαλερί “Ταμπλό” στο Μπόχουμ της Γερμανίας (στις 09:00).

Παράλληλα με τις εκθέσεις ζωγραφικής, θα διαβαστούν και στις δυό γλώσσες μελαγχολικά αλλά όχι απελπισμένα ποιηματάκια και θα παιχτούν (ακουστικά) τραγουδάκια (διασκευασμένα παραδοσιακά και δικά μου). Συμβολικό ποσό συμμετοχής στα έξοδα (κρασάκι κ.λ.π.) 5 ευρώ, τζάμπα πράμα δηλαδή.

Επειδή το πρόγραμμα καλύπτει διαφορετικές ρυθμικές φόρμες (Τσάμικο, Καλαματιανό, Ζεϊμπέκικο, Πουσνίτσα, Μπαϊντούσκα, Συρτό στα 3, Αντικρυστό κ.λ.π.), Έλληνες και φιλέλληνες χορευταράδες που θα είναι παρόντες, θα φέρουν τις βόλτες τους “και καλά” αυθόρμητα.

Οι μουσικοί που συμμετέχουν είναι ερασιτέχνες και για ορισμένους μπορείτε να διαβάσετε πληροφορίες στο γερμανικό κείμενο που ακολουθεί.

Freitag den 04.05.2007 um 21:00 Uhr “PARADOXON Klangorchester”
in einem Poesie- & Musikabend in der Galerie
“TABLEAU”
Rottstr. 5, 44793 Bochum

Konstantinos Andrikopoulos stellt mit seiner griechisch-deutschen Gruppe seine Gedichte (zweisprachig) sowie eigene
und Bearbeitungen traditioneller, griechischer Lieder vor. Δανάη - Στέλλα * Danae - Stella (Vocals, Pecussion),
Ζδούπας Λάζαρος * Zdoupas, Lazaros (Bouzouki, Baglamadaki, Voc.), Βάλντεν Σάρα * Walden, Sarah (Mandoline,
Vocals), Βαδιάκας Τάκης * Vadiakas, Takis (Gitarre), Heidi Froehlke (Floete, Percussion), Μίκε Κλάους * Micke, Klaus
(Percussion), Dimitrios Venizeleas (Ney), K. Andrikopoulos (Percussion)
& Agoritsa Tatargioti (Vortrag)

Kostenbeitrag:5 Euro

Ένα τραγούδι από την χθεσινή βραδιά για να πάρετε μιά γεύση από τους “παράδοξους”, ερασιτεχνικούς πειραματισμούς μου:

http://paradoxon-klangorchester.de/das_program/galerie/video/odysseus.wmv

Να αναφέρω και την μικρή Τουρκαλίτσα μας Eynur, η οποία έμαθε μέσα σε 15 μέρες δέκα τραγούδια ενώ δεν γνώριζε ούτε μιά λέξη στα Ελληνικά και χθες τραγούδησε γιά πρώτη (σίγουρα όχι τελευταία) φορά μαζί μας!

Τί είναι wmv file και πώς ανοίγει;

Είναι Windows Media Video(wmv) και ανοίγει με Windows Media Player.

Μέγεθος 15 ΜΒ.

μα έχω windows media player. Και μου λέει δεν ανοίγει, με παραπέμπει στο web και αυτό λέει δέν…

Άκυρον, τελικά έπαιξε. Και κατάλαβα και γιατί πικαρίστηκες με το νταούλι!

Και μερικές φωτογραφίες από τον Hanjo Schumacher:

http://paradoxon-klangorchester.de/vorstellung/paradoxon.tableau.html