ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ

Ανακάλυψα μια σελίδα που δεν έχει αναφερθεί.
ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΕΙΟ ΤΟ ΜΕΡΑΚΙ, ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ.

Οποιος γνωρίζει κάτι για τον μάστορα ας μιλήσει!

http://pavlospapadopoulos.blogspot.com/

Την κυριακη συναντησα στο σχιστο στο παζαρι εναν τυπο με ενα τρικυκλο.
Πανω στο τρικυκλο υπηρχε ενα μπουζουκι τετραχορδο με ταμπελα (πωλειται μπουζουκι)
πλησιασα και τον ρωτησα αν εχει αλλα οργανα και μου εδωσε την καρτα του για να περασω απο το μαγαζι, αυτα μονο γνωριζω.:089:

Τον Παύλο τον γνώρισα από ένα φίλο που μου τον σύστησε για να αγοράσω μπουζούκι. Από μπουζούκια δεν ήξερα πολλά και εξακολουθώ να μην ξέρω, όμως ο ήχος και η αίσθηση του τρίχορδου που αγόρασα μου έκανε, και η τιμή ήταν προσιτή . Η σελίδα που είδες είναι μια προσπάθεια να αναδείξω την δουλειά του μάστορα επειδή μου έκανε σαν άνθρωπος. Αν μπορώ να πω κάτι για τον Παύλο είναι ότι κουβαλά τις μυρωδιές, τη ζεστασιά και το ήθος μιας άλλης εποχής. Κάτι λίγες πληροφορίες υπάρχουνε στη σελίδα στο θέμα βιογραφικό.

Υπάρχουν πληροφορίες για τον συγκεκριμένο οργανοποιό? Αν έχει κάποιος κανα οργανάκι ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ας βοηθήσει.
Το blog από πάνω δε φαίνεται να δουλεύει πια.

μια που έγραψα τα καλά, ας γράψω και τα άσχημα. με τον συγκεκριμένο είχα μια οδυνηρή εμπειρία, με αφορμή ένα μπουζούκι που έπεσε στα χέρια ενός φίλου. το πήρα σε χειρότερη κατάσταση απ’ ό,τι το πήγα, και παρά την διάθεσή του να μου το αντικαταστήσει (κίνηση που πολύ την εκτίμησα και δεν την κάνει ο καθένας) δεν βρήκα ούτε ένα όργανο του που να αξίζει τον κόπο. κρίμα, γιατί φαίνεται απλός και φιλότιμος άνθρωπος.

Και όμως, εγώ τον επισκέφτηκα και είχε ένα οργανάκι που με κάλυψε στο τρίπτυχο ήχος/ευκολία παιξίματος/τιμή.
Δε το σκέφτηκα πολύ και το τσίμπησα, ίσως να φταίει και το γεγονός ότι είναι η πρώτη μου επαφή με τρίχορδο. Μετά από 2 μήνες, καθημερινό παίξιμο και 5,6 μεροκάματα που έκανα, έχω μείνει ικανοποιημένος και δε το έχω μετανιώσει σε καμία περίπτωση που βιάστηκα.

Είναι τρελό κόλλημα το άτιμο το τρίχορδο, άλλο μεράκι, το επιβεβαιώνει ακόμα ένας τετράχορδος.

Ως άνθρωπος, αυτό που είπες και εσύ, απλός και φιλότιμος. Όταν βρω χρόνο θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία/video.

Εχει κανεις τηλεφωνο του μαστρο Παυλου???

Θα κοιτάξω αργότερα το αυτοκόλλητο και θα ενημερώσω :slight_smile:

Παιδια καλησπερα στο φορουμ.
Αν εννοειτε τον Παυλο τον Παπαδοπουλο εκει στην ανηφοριτσα μετα την δεντροφυτη πλατεια στο Χαιδαρι, ο μαστρο Παυλος δεν ειναι πια μαζι μας…
Πριν μια ωρα εγινε η κηδεια του στο νεκροταφειο Σχιστου.
Ο μαστρο Παυλος χτυπηθηκε ασκημα απο τη μοιρα, η ζωη του εριξε μια πολυ ασκημη ζαρια… πριν πεντε χρονια εχασε τη γυναικα του μενοντας μονος με δυο μικρα παιδια, στα οποια εκτοτε σταθηκε μανα και πατερας.
Απο τη στενοχωρια αυτα τα χρονια απεκτησε προβλημα σοβαρο και παλευε τα δυο τελευταια χρονια περιμενοντας στη λιστα αναμονης για μοσχευμα, το οποιο δεν βρεθηκε ποτε… τους τελευταιους μηνες μπαινοβγαινε στα νοσοκομεια, ειχε αλλαξει μαλιστα και διευθυνση μενοντας καπου κοντα στον Ευαγγελισμο αν δεν κανω λαθος, για να μπορει να μεταφερεται αμεσα σε περιπτωση κρισης…
Σε μια απο αυτες τις κρισεις ο ηδη πολυ ταλαιπωρημενος οργανισμος του δεν αντεξε, εφυγε την Παρασκευη 2 του μηνος. Τελευταια φορα μιλησαμε δυο μερες πριν φυγει, με πηρε ο ιδιος τηλεφωνο για να του δωσω θαρρος, πονουσε πολυ…
Ως ανθρωπος και ως μαστορας ο Παυλος ηταν λες και ειχε βγει απο ταινια παλιας εποχης, ηταν ντομπρος, αγαπητος, απλος, κατασκευαζε καθε μερος του μπουζουκιου μονος του χειροποιητα, τα μονα ετοιματζιδικα ηταν τα κλειδια και οι χορδες.
Εχω ενα τετραχορδο και ενα μπαγλαμαδακι του μαστρο Παυλου για να παιζω και να τον θυμαμαι.
Καλο σου ταξιδι Μαστορα, ελαφρυ το χωμα που σε σκεπασε.

Πόσο κρίμα…

Ελαφρύ κι από μένα, κι ας μην τον ήξερα…

τα συλλυπητήριά μου στην οικογένειά του… ήταν καλός άνθρωπος.

Ας αναπαυθεί η ψυχή του εν ειρήνη παρέα με την πολυαγαπημένη του φραγκοσυριανή …