ΠΑΝΣΕΛΗΝΟΣ, Να πάτε αξίζει

Το Σάββατο το βράδυ στις 1.30 επισκέφτηκα την Πανσέληνο όπου παίζει το συγκρότημα ΔΡΟΜΟΣ. Οι εντυπώσεις μου ήταν άριστες και από το μαγαζί αλλά και από τον καταπληκτικό ήχο που έβγαιναν από τα μπουζούκια τριών πολύ εξαιρετικών μουσικών που παίζουν τρίχορδο μπουζούκι με όλη τη σημασία της λέξης. Οι φωνές ήταν όλες καταπληκτικές και το πρόγραμμα διέτρεχε όλο το πολύ καλό λαικό τραγούδι με το κέφι να είναι συνεχώς απογειωμένο. Η πίστα άνετη και υπήρχε συνήθως σεβασμός στο χορό του ενός ατόμου. Ακόμα και η λουλουδού (υπήρχε και αυτή) ήταν πολύ πιο πάνω από το αξιοπρεπές επίπεδο.
Τέλος οι τιμές ήταν πολύ καλές για να μην πω φιλικές (50 ευρώ το μπουκάλι κρασί με φρούτα). Το συμπέρασμα βγαίνει από μόνο του:
<font size="+1"><font color=“ff0000”>Όποιος δεν πάει θα έχει χάσει το καλύτερο ίσως λαικό πρόγραμμα που παίζει στην Αθήνα για φέτος.</font></font>

<center></center>

Αν δεν κανω λαθος ο Μανιφαβας και ο Φραγκους δεν
παιζουν στο σχημα Γιωργο …
Ξερεις αν εφυγαν απ’το σχημα ή ειναι προσωρινη η
συνθεση ;

Και η Δήμητρα Κωστάκη (που τραγουδάει στο δίσκο) δεν είναι στο σχήμα της Πανσελήνου. Η βασική σύνθεση είναι τα τρία μπουζούκια απ’ότι φαίνεται, με session μουσικούς και τραγουδιστές.
Στην Πανσέληνο τραγουδάει η Σοφία Εμφιετζή (γνωστή φωνάρα), η Ιροντίνα (πρώην βλαστάρι από τη “Μελωδία της ευτυχίας” της Βουγιούκλως, η οποία είναι καλή, αν και 19 Μαϊων) και ο μικρός γιος το Διονυσίου ο Διαμαντής, ο οποίος έχει ακόμα αρκετές εκατοντάδες χιλιόμετρα να διανύσει… (κι αν θα φτάσει δεν ξέρω).

Για extra φωτό σε ψιλοάθλια ποιότητα (από κινητό γαρ), τσέκαρε και το

http://www.civil-engineer.gr/photoalbum/thumbnails.php?album=9

Θα έχεις την ευκαιρία να δεις και το Σώτο να…λικνίζει την κορμοστασιά του !

Για το Γιώργο Β:
Οχι, δεν έφυγαν απ’ το “Δρόμο”. Απλά είχαν πιάσει ήδη δουλειά αλλού, πριν ακόμα αποφασίσουν οι υπόλοιποι να παίξουν στην Πανσέληνο. Ο Βασίλας μάλιστα μου 'λεγε ότι εξαιτίας του Μανιφάβα τράβηξαν μεγάλο λούκι μέχρι να “εντάξουν” το νέο κιαρίστα, ο οποίος -στις πρώτες τουλάχιστον εμφανίσεις- έπαιζε αναγκαστικά από το “χαρτί”.

Για την Πανσέληνο:
Αν θέλετε ν’ ακούσετε μπουζούκια, δηλαδή τα όργανα μπροστά απ’ τους τραγουδιστές, καθώς και σόλα και ταξίμια, τότε η Πανσέληνος είναι το κατάλληλο μέρος. Και οι τρεις …σκοτώνουν.
Σαν φωνές θα πάθετε πλάκα με την Εμφιετζή! Η γυναίκα είναι τουλάχιστον μια κλάση πάνω απ’ τις γνωστές τραγουδίστριες των νυχτερινών κέντρων. Δεν έχω καταλάβει μάλιστα γιατί είναι “θαμμένη” από τη δημοσιότητα.
Επίσης ευχάριστη έκπληξη είναι οι τραγουδιστικές ικανότητες των τριών μπουζουξήδων και ιδιαίτερα του Βασίλα.
Τέλος, επειδή “περί ορέξεως …κολοκυθόπιτα”, τα τραγούδια είναι της μετά το '60 περιόδου. Οχι ότι είναι άσχημα. Απεναντίας πρόκειται για πολύ καλή επιλογή. Απλά δεν είναι τόσο του γούστου μου. Σε πέντε (!!!) ώρες πρόγραμμα άκουσα δύο (2) μόνο ρεμπέτικα! Ε να μην τα θέλουμε και όλα…

Α! Να μην ξεχάσω και κάτι άλλο βασικό:
Το ουίσκυ που σερβίρουν παρασκευάζεται στη Σκωτία!

Admin χάρηκα πολύ που σε γνώρισα το Σάββατο στην Πανσέληνο.Τον Αρη τον ήξερα,το Σωτήρη τον γνώρισα εκεί και μου λύθηκε και η απορία ποιός είναι ο Κατσιμπόκης,τον είχα γνωρίσει το ίδιο βράδυ με τον Σωτήρη.Ετσι μπορώ να πω ότι νιώθω και μια πιο άνεση με το forum.Χαίρομαι με τα καλά λόγια όλων σας,γιατί ξέρω ότι είναι ειλικρινή και γιατί φτύσαμε αίμα γι αυτή τη δουλειά.Από ήχο,επιλογή τραγουδιών μέχρι και για τις τιμές και το διάκοσμο ακόμα του μαγαζιού.Ενα μαγαζί με όχι και τόσο καλή φήμη και αύρα το κάναμε αγαπητό σε πολλούς,γιατί στο λαικό τραγούδι αξίζει να παίζεται σε κόσμο και όχι σε τραπέζια γεμάτα καρέκλες που λέει κι ο Γιάννης Παπαβασιλείου-Βλαχος.Οι οιωνοί είναι καλοί και έπονται πολλά ακόμα πράγματα εκτός Πανσελήνου.Θα ενημερώσω κάθε ενδιαφερόμενο για τα νεότερα.Αντε θα σε βολέψουμε κι εσένα Αρη,με εμπλουτισμό σε ρεμπέτικα!!!

Πού βρίσκεται η Πανσέλληνος;
Για να μαθαίνουμε και εμείς της επαρχίας σε περίπτωση που ρθούμε στη Αθήνα.

Η Πανσέληνος βρίσκεται Αδριανού 101 στην Πλάκα,Κώστα.Οταν λές επαρχία που?γιατί ετοιμάζουμε εξορμήσεις…

Πολύ καλό το σχήμα με τα μπουζούκια “μπροστά” , το πρόγραμμα χωρισμένο σε δύο φάσεις μια ακουστική δίχως πίστα και μια “χορευτική” όπου πέφτουν τα ζειμπέκικα και τα τραγούδια του γλεντιού.
Η Εμφιετζή άπαιχτη , οι τρείς μπουζουξήδες καλοδεμένοι και ταιριασμένοι η Ιροντίνα μια χαρά σ αυτά που λέει αν και πρωτάρα και ο Διαμαντής Διονυσίου στα δειλά πρώτα του βήματα με έναν ακατέργαστο όγκο φωνής που θέλει αρκετή δουλειά ακόμα.
Εκπλήξη και για μένα η φωνή του Βασίλα που είναι πραγματικά καλή .
Αν μπορέσω θα ξαναπάω σίγουρα

Χωρις να θελω να χαλασω την ολη καλη ατμοσφαιρα
επειδη ομως ειναι πανω στην “ειδικοτητα” μου,
να πω οτι τον κιθαριστα τον περιμενα καλυτερο.
Αυτο μετα την εμφανιση που ειδα στην tv στην εκπομπη της Μπηλιως.
Επισης για το μικρο Διονυσιου συμφωνω με το ποστ
του φιλου Κατσιμποκη …
Η Ιροντινα πλανευτρα … σε κανει να ξεχνας τις οποιες ατελειες …
Ο Βασιλας οντως εχει φτιαξει μια καλη λαικη φωνη !!

Τα μπουζουκια ειναι Φουλ του Ασσου !!
Ταξιμια για ολα τα γουστα. Κοντρες, κοντριτσες
καινουρια κολπα και αλλα ακροβατικα !!!
(γεια σου Νωε αδερφε)
Στις επιλογες των τραγουδιων συμφωνω με τον Αρη
αν και ειναι γνωστο οτι οταν στηνεις ενα προγραμμα σε τετοια μαγαζια απευθυνεσαι σε ενα ευρυτερο κοινο και πρεπει να
εχεις πρωτη προτεραιοτητα το Ζαμπετα, Θεοδωρακη, Σπανο και τα γνωστα.
Φτανει ναναι καλες οι επιλογες …

Για τους ρεμπετολαγνους τελος οπως εμεις κατι λεει να κανει η φιλη Αναστασια …
Να αρχισουμε τις παραγγελιες ;;

Οπα, για τη Σοφια Εμφιετζη δεν ειπα.

Δυνατη λαικη φωνη με καλα πατηματα και ιδιαιτερη
χροιά !! Οταν “βγηκε” με την “Αθηναϊκη” εκει γυρω στο '83 εμεις που ειμαστε στην Ξανθη τοτε μαθαμε οτι η Εμφιετζη ειναι Ξανθιωτισα και εμφανιζοταν στο κοσμικο κεντρο “Πανοραμα” με τον συμπαθη μπουζουξη και μαεστρο Λεμονιδη
(λησμονω το μικρο του) πατερα του βιρτουοζου πληκτρα της Αρβανιτακη !!
Ο μικρος θυμαμαι μου εδινε χορδες, στο μαγαζι με μουσικα οργανα του πατερα του, τω καιρω εκεινω …

Χαμηλων τονων η Σοφια ολα αυτα τα χρονια, ισως και να βρηκε τα ταιρια της.
Αν δεν καταφερω να ανεβω Αθηνα πιστευω να κατεβουν
απο Κρητη … αλλα με το Μανιφαβα ρε παιδια

Δεν κανονίζουμε μια καθημερινή να πάμε όλοι μαζί; (Ας είναι επετειακό, να κόψουμε την πίτα!!! του φόρουμ -τώρα που μπαίνει κι η άνοιξη!)

Ιωάννα γειά σου
Μένω στη Μυτιλήνη, λίγο άβολα, αλλά είστε ευπρόσδεκτοι όλο τον χρόνο.
Εξακολουθώ να ενδιαφέρομαι για αυτό που σε ρώτησα.

Ρε συ Γιώργο βλέπω ότι κι εσύ έχεις ισχυρό μέσον, το Νώε εννοώ, οπότε μπορείς να ρίξεις τις παραγγελιές σου απευθείας.Μάλλον και μαζί θα έχουμε συνβρεθεί στο μαγαζί.Η πιο ωραία ώρα είναι όταν μένουν λίγοι και εκλεκτοί οπότε εκεί παίζουν σ όλη τη γκάμα και για όλα τα γούστα.
Κώστα απ τη Μυτιλήνη είσαι? το ίδιο κι ο Γ.Βασίλας.Μεσότοπος!Ειδικά στο νησί ετοιμάζουμε πράγματα για το καλοκαίρι κυρίως,γεννέτειρα γαρ!!! Α,ρε μερακλόνησο η Μυτιλήνη!!

Κάτι παίζει και για Κρήτη,ψήνονται,ψήνονται.
Ιωάννα να πάρεις το φίλο σου το Γιώργο τον Κοντογιάννη και να έρθετε Πανσέληνο.Εχουμε γνωριστεί και κάτσει πολλές φορές μαζί σε παρέα με το Γιώργο αλλά που να με θύμάσαι τώρα.Και στο ταξίμι και στο Απτάλικο.

Άρα Αναστασία, εκτός απ’ το φίλο μας -το Νώε- θα έχουμε και σένα πια για μέσον!!!
(Σε θυμάμαι κοπέλλα μου παραπονιάρα, αλλά δεν είχα κάνει το συνειρμό για το ποια είσαι ως τώρα.)

Τί ετοιμάζετε στη Μυτιλήνη το καλοκαίρι;

Aχ ρε Ιωάννα τι να κάνουμε κι εμείς που δε είμαστε φίρμες κι είμαστε πίσω απ αυτές πάντα!!!κλαψ,λυγμ!Λέω κι εγώ που να με θυμάται!? Βέβαια ότι με χαλάει πολύ γιατί έτσι κάνεις ότι θες χωρίς να σε κριτικάρει κανείς κι έτσι λένε “το καημένο αφήστε το έχει το ακαταλόγιστο”!Σωστός?

Θα εκδράμουμε για συναυλίες κι ίσως παίξει κάτι και στον Κάβουρα που είναι φίλος

Υποθέτω ότι αυτό είναι για μένα.

Είσαι μέλος του σχήματος Αναστασία;