Πανομοιότυπα τραγούδια

Έχει κλείσει τον κύκλο της η κουβέντα, σ’ αυτό το νήμα, αλλά δεν μου πάει να αφήσω τον τίτλο του «ανεκμετάλλευτο» και να ανοίξω καινούργιο θέμα. Επιλέγω λοιπόν να αναρτήσω εδώ τη διαπίστωση που βγάλαμε από κοινού, μια πολύ καλή φίλη κι εγώ, σε διαδικτυακή μας «συζήτηση» για τραγούδια πράγματι (σχεδόν) πανομοιότυπα.

Διαπίστωσε λοιπόν η φίλη μου, αρχικά, ότι τρία τραγούδια ηχογραφημένα στον μεσοπόλεμο, έχουν ουσιαστικά την ίδια μελωδία. Παραθέτω τους συνδέσμους:
1 : ΦΟΡΑ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΦΟΡΑ ΤΑ, 1936, ΡΟΖΑ ΕΣΚΕΝΑΖΥ - YouTube
2 : ΔΟΜΝΑ ΣΑΜΙΟΥ - Τίνος να πω τον πόνο μου - YouTube
3: ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΚΑΡΔΙΑ (ΣΑΝ ΕΙΧΕΣ ΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ) - ΣΤΕΛΙΟΣ ΦΟΥΣΤΑΛΙΕΡΗΣ | Official Audio Release © 1990 - YouTube

Η «έρευνα» εντόπισε κι ένα ακόμα τραγούδι, αυτό που κατέγραψε η Δόμνα Σαμίου στη Μυτιλήνη και απ’ το οποίο προέκυψε η ηχογράφηση του #2:
4 : Τίνος να πω τον πόνο μου | Δόμνα Σαμίου
(αναζητήστε το ηχογράφημα «Τίνος να πώ τον πόνο μου» με τον Στρατή Χηροπαίδη στο Μανταμάδο Λέσβου, 1968).

Και τα τέσσερα κομμάτια είναι, σε γενικές γραμμές, πάνω στην ίδια μελωδία γραμμένα. Βέβαια η Σαμίου είδε την καταγραφή στο Μανταμάδο ως εννιάρι (3222), αλλά αυτό δεν αλλάζει τη βασική μελωδία. Να σημειώσω ακόμα, ότι Καρίπης και Φουσταλιέρης έχουν συνεργαστεί, στα πλαίσια των δισκογραφικών τους ενασχολήσεων.

Έχοντας πρόσφατο στο μυαλό μου τον συλλογισμό του Περικλή (#7 παραπάνω) ότι δεν έχει νόημα οποιαδήποτε αντιπαράθεση του τύπου «όχι εγώ το έγραψα πρώτος, όχι εγώ!», απλώς παραθέτω τα κομμάτια. Όμως πρέπει να σημειώσω την εντυπωσιακά μεγάλη συγγένεια μεταξύ του #4 (Μυτιλήνη) και του #3 (Κρήτη).

1 «Μου αρέσει»