Παναγιώτη κουνάδη: εις ανάμνησιν στιγμών ελκυστικών

έχει διαβάσει κανείς το βιβλίο αυτό;

Ναι. Πρόκειται για συλλογή διαφόρων παλαιότερων κειμένων του Κουνάδη (ή Κουνάβι, κατά τον ΑΝ) τα οποία έχουν δημοσιευθεί σε περιοδικά, εφημερίδες και εξώφυλλα δίσκων και που έχουν πολύ ενδιαφέρον αν δεν τάχεις από αλλού. Μειονέκτημα η υψηλή τιμή (11.000) και το ότι θα ακολουθήσουν κι άλλοι δυό τόμοι…

Φραγκίσκος

Ναι. Ουσιαστικά πρόκειται για συμμάζεμα διάσπαρτων κειμένων του όπως λέει κι ο Frank.

Στά υπέρ βρήκα:

  • κάποιες συνεντεύξεις από δημιουργούς, κάπως πιό “τεχνικές” (κουρδίσματα, δρόμους κλπ).
  • Ικανοποιητική δισκογραφία Μάρκου (frank?)
  • Παράρτημα μουσικολογικού περιεχομένου (μη συγκερασμένες κλίμακες).
  • Καλό φωτογραφικό υλικό (AN?).

Οι επόμενοι τόμοι (αν τελικά ακολουθήσουν) μάλλον θα είναι πιο ενδιαφέροντες. Τούτος ο πρώτος, καταπιάστηκε με τα ίδια και τα ίδια.

KK

Προς ΚΚ.

Σχετικά με την δισκογραφία Μάρκου, ευτυχώς είχα κρατήσει από τότε το τεύχος της ‘Μουσικής’

Φραγκίσκος

Σχετικά με αυτό το βιβλίο, μήπως εχει κάποιος τον τομο Α και τομο Β που κυκλοφόρησαν?
Δεν μπορώ να βρω πληροφορίες με τα περιεχόμενα του τομου Α, έχω τον Β αλλα δεν ξέρω αν είναι συμπλήρωμα του 2ου η μια πιο πλήρης επανέκδοση.

Άλλα κείμενα ο πρώτοςτόμος, άλλα κείμενα ο δεύτερος τόμος:

Εδώ τα περιεχόμενα του Α΄ Τόμου:

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορία. Η αλήθεια είναι ότι τον πρώτο τόμο ουτε στα μεταχειρισμένα δεν τον βρήκα.

Ο δεύτερος τόμος είναι (ουσιαστικά) συνέχεια του Α΄τόμου, δομημένος στο ίδιο ύφος των τριών «ενοτήτων» (Παρουσιάσεις δημιουργών, δισκογραφικά θέματα, διάφορα άρθρα) και λίγο μεγαλύτερος (524 σελίδες, ο πρώτος 470).

Έχεις π.μ. (για τον φόβο των Ιουδαίων…)

1 «Μου αρέσει»