Παλιό ακορντεόν

Καλησπέρα, όσο ήμουν στην Ελλάδα ξεθαψα από την αποθήκη αυτό:



Ήταν τουλάχιστον 22 χρόνια στην αποθήκη. Και ππροϋπήρχε σίγουρα αλλά 20.

Και όμως παίζει κανονικά και σύμφωνα με το κουρδιστηρι δε φαλτσαρει…
δεν έχει κάποιο σπάσιμο ούτε τρύπα. Του λείπουν μόνο 3 βίδες, και θέλουν ένα σέρβις τα πλήκτρα και ότι αλλο.

Αλήθεια πόσο χρόνων να είναι;
μόλις κατέβω ξανά θα το πάω για ένα σέρβις. Έχετε να μου προτείνεται κάποιον;

To ακκορντεόν σου είναι Hohner Lucia III 96ρι. Είναι αρκετά παλιό, πρέπει να έχει κατασκευαστεί γύρω στο '70.
Όμορφο ακκορντεόν, έβγαινε σε μαύρο, κόκκινο και άσπρο.
Από ότι βλέπω στις φωτογραφίες είναι αρκετά ταλαιπωρημένο, σίγουρα θέλει δουλειά στα πλήκτρα, εσωτερικά & εξωτερικά, αλλαγή στα λουριά (δεν μπορώ να διακρίνω τη φυσούνα εσωτερικά) και γενικό restoration.
Το σέρβις / αποκατάστασή του δεν είναι φτηνή δουλειά, πρέπει να αποφασίσεις μέχρι ποιο σημείο θα φτάσεις για να ορίσεις και το top budget που είσαι διατεθειμένος να δώσεις ώστε να αξίζει τον κόπο.
Τα συγκεκριμένα μοντέλα πουλιούνται (σε καλή κατάσταση) από 700 - 1500 ευρώ.

Για service ξέρω 2, έναν στο παγκράτι και έναν στα Μέγαρα, δεν έχω πάει σε κανέναν τους για να σου συστήσω όμως.

1 «Μου αρέσει»

Όταν το άνοιξα η φυσούνα φάνηκε καλή χωρίς καμία τρύπα. Τα λουριά ναι είναι για αλλαγή.

Άρα αξίζει μια συντήρηση

Ευχαριστώ!

Αυτόν στο Παγκράτι, που τον έχω ακούσει κι εγώ αλλά εντελώς αόριστα, ξέρουμε διεύθυνση, όνομα; Κάποια στιγμή είχα σκεφτεί κι εγώ να επισκευάσω ένα χιλιοταλαιπωρημένο ακορντεόν που μου περιήλθε, άλλο αν τώρα αυτό το σχέδιο δεν είναι στις πρώτες προτεραιότητες.

Ναι να μάθουμε εγώ θα το κάνω μόνο και μόνο γιατί το είχα για πέταμα τόσο καιρό και όταν είδα ότι παίζει…

Να πάρει τα πάνω του για ακόμα 40 χρόνια

Αυτός στο Παγκράτι:

Λυσίππου 9 - Αθήνα
ΤΗΛ. 2107511499

(από το F/B του το βρήκα)