Πέθανε ο Πάνος Τζανετής

Κυριακή, 22 Νοεμβρίου 2009, 19:34
Ξημερώματα του Σαββάτου 21 Νοεμβρίου έφυγε από τη ζωή ο τραγουδιστής Πάνος Τζανετής.
Ο Πάνος Τζανετής γεννήθηκε το 1940 στη Χαλκίδα. Τραγούδια του έγιναν μεγάλες επιτυχίες ενώ συνεργάστηκε με σημαντικούς συνθέτες. Μεσουράνησε το διάστημα 1960 με 1967. Το τέλος της καριέρας του ήρθε γύρω στο 1968 και μετά έκανε σποραδικές εμφανίσεις ενώ εργάστηκε ως ταξιτζής.
Το Μάιο του 2004 διαγνώστηκε ότι πάσχει από καρκίνο και άρχισε θεραπεία. Τον Ιούλιο του 2008 άρχισε η αντίστροφη μέτρηση και τον Οκτώβριο του 2009 έπεσε σε κώμα.
(είδηση από το σερβιτόρο της Εύβοιας)

ΙΔΕΟΕΠΙΛΟΓΕΣ – ΠΑΝΟΣ ΤΖΑΝΕΤΗΣ

image

Ιδεόγραμμα

1940 – 2009

Σπουδαίος λαϊκός τραγουδιστής – πνευματικό παιδί του Γιώργου Ζαμπέτα- μεσουράνησε μεταξύ του 1964 – 1967 και τραγούδησε μαζί με τους Γιώργο Ζαμπέτα, Μοσχολιού, Καζαντζίδη, Μαρινέλλα, Μανώλη Μητσιά, Μπέμπα Μπλάνς κ.α. Ερμήνευσε περισσότερα από 100 τραγούδια όλα τους επιτυχίες. Πέθανε από καρκίνο στις 21 Νοεμβρίου 2009. Η αρρώστεια του πρωτοεμφανίσθηκε το 2004. Την πάλαιψε γενναία αλλά με εξασθενημένο οργανισμό από τον Αύγουστο του 2009 ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση. Κηδεύτηκε στη γενέτειρα του Χαλκίδα και κανένας από τους Μεγαράτους και μη καλλιτέχνες που πλουτίζουν από τα τραγούδια του δεν παρευρέθηκε. Οι γνωστοί τσεπικοί αντισυναδελφικοί λαϊκοί υποκανταδόροι που τους ξέρουμε για τα μεγάλα μεροκάματα και την προκλητική συμπεριφορά τους. Εμείς από το Καφενείο του κάνουμε ένα μικρό αφιέρωμα και να είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει. Θα ζει για τους δικούς του και για όλους μας μέσα από τα λατρεμένα τραγούδια του.

Ένα βίντεο του με την υπέροχη ερμηνεία του είναι εδώ

Εδώ από ελληνική ταινία
https://songs-tragoudia.blogspot.com/2009/10/blog-post_8244.html

Μαζί με την Μοσχολιού και τον Γιώργο Ζαμπέτα

Σε μία από τις τελευταίες εμφανίσεις του στην κρατική τηλεόραση

Και κάποια από τα υπέροχα τραγούδια του σε δείγματα θα τα βρείτε εδώ

Ο Ζαμπέτας στην αυτοβιογραφία του αναφέρει ότι κάποια εποχή που ήταν φίρμα του ζήτησε ο φίλος του Στράτος Παγιουμτζής, να βοηθήσει τον Βαμβακάρη και ο Ζαμπέτας τον πήρε στην δουλειά και το θεώρησε φυσικά τιμή του να παίζει με τον Μάρκο.
Υπάρχει και φωτο από το πάλκο.

Η Σωτηρία Μπέλου είναι γνωστό ότι είχε ανάλογα παράπονα…όμως ξέρουν όλοι ότι έπαιζε ζάρια ακόμα και μέσα στο νοσοκομείο που ήταν. Πόσο έπρεπε να την βοηθήσουν οικονομικά οι συνάδελφοί της δηλαδή?

Ποια είναι λοιπόν η αλήθεια? Είναι γνωστό ότι οι εταιρίες εκμεταλεύτηκαν αρκετά όλους τους πιο παλιούς καλλιτέχνες αλλά και εκείνοι δεν ήταν οι τύποι ανθρώπου που θα προνοούσαν για το μέλλον τους και θα έκαναν λογική διαχείρηση των χρημάτων που έβγαζαν.

Είναι πολύ εύκολο να πιστέψεις ανθρώπους που αγαπάς ή θαυμάζεις αλλά μην ξεχνάμε ότι πολλοί άνθρωποι μεγαλώνοντας γίνονται γκρινιάρηδες και ίσως διώχνουν, με τον τρόπο τους, και τον κόσμο που θέλει να βοηθήσει.

Εγώ πάλι αγνοούσα ότι ζούσε μέχρι σήμερα. Πώς και δεν τον είχαν πάρει είδηση οι εκπομπές στην τηλεόραση για αφιέρωμα και τέτοια (εννοώ Στην υγειά μας, το πάρτυ της ζωής σου και άλλα όμοια);

Να επισημάνω (έχει βεβαίως σημειωθεί πιο πάνω) ότι τραγούδησε σε πρώτες εκτελέσεις τις μεγαλύτερες επιτυχίες του Ζαμπέτα με αντρική φωνή. Ζωή σε εμάς λοιπόν να συνεχίσουμε να ακούμε τα τραγούδια του.

Τον Πάνο Τζανετή ας είναι ελαφρύ το χώμα που (μάλλον ήδη) τον σκεπάζει. Δεν έτυχε να τον ακούσω, συνειδητά τουλάχιστον.

Το Μάρκο, εκτός από τον Ζαμπέτα τον βοήθησε και ο Τσιτσάνης, μην ξεχνάμε ότι αυτός φρόντισε για τη «δεύτερη καριέρα» του. Για τη Μπέλλου είχα εκνευριστεί επειδή, μετά από σούσουρο σε εφημερίδες όταν κάποιοι την είδαν να πουλάει στην Πλατεία Κολωνακίου κασέτες της, ο υπουργός πολιτισμού Θάνος Μικρούτσικος της «έκοψε» ένα εφʼ άπαξ πέντε εκατομμυρίων. Είχα θεωρήσει ότι αρκετοί συνάνθρωποί μας τα είχαν ανάγκη περισσότερο.

…χειμώνας 2003 ή 2004 βράδυ παίρνω ένα ταξί για το σπίτι μου. Μου έκανε εντύπωση η καθαριότητα του ταξί, η χαμηλή λαϊκή μουσική και η ευγένεια του οδηγού. Όπως τον παρατηρούσα στον καθρέπτη του έκανα την ερώτηση. “μοιάζετε με τον Πάνο Τζανετή”, μου απάντησε “εγώ είμαι”. Πιάσαμε κουβέντα και μου είπε ότι μετά το τέλος της καριέρας του έφυγε για την Αυστραλία. Εκεί μάζεψε κάποια χρήματα και με αυτά αγόρασε το ταξί και ότι είναι ευχαριστημένος πηγαίνοντας με τους φίλους του και τα αγαπημένα του πρόσωπα σε ταβερνάκια για να διασκεδάσει και να τραγουδήσει με την παρέα του.

1 «Μου αρέσει»

Ναι… αναπαύθηκε ο Πάνος και ίσως νάναι καλύτερα έτσι…
Ταλαιπωρήθηκε πολύ αυτά τα χρόνια, πηγαινέλα Χαλκίδα-Αθήνα για τις θεραπείες.
Πέρσι, που τον “πρωτοεμφανίσαμε” μετά από τόσα χρόνια (και με πάρα πολλή πίεση και επιμονή…) στην εκπομπή τού Σ. Παπαδόπουλου γα τον Ζαμπέτα, ήταν πολύ καταβεβλημένος ψυχικά, σωματικά, φωνητικά…
Αλλά, τελικά δε μπορούσε να αρνηθεί για τον μεγάλο του δάσκαλο, τον στοργικό “πατέρα” Γιώργο Ζαμπέτα.

Τις ευχές μας για κουράγιο και δύναμη, στη σύντροφό του τα τελευταία χρόνια, Γιάννα.
¨Είναι η καντάδα η τελευταία μου μέσα στης νύχτας τη σιγαλιά…"


Ο Τζανετής έχει τραγουδήσει πολύ καλά τραγούδια τού Ζαμπέτα. Τα περισσότερα απίστευτα ευαίσθητα, μελωδικά και λυρικά.
[τα παραθέτω από τον κατάλογο τραγουδιών που έφτιαξα στη βιογραφία τού Γ.Ζ. - ελπίζω μην ξέχασα λόγο ώρας κάποιο…
Αξίζει να τα ανακαλύψετε ! ]

ΑΠΟΝΙΑ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ]
ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΩΡΑ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΣΤΙΠΠΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ]
ΓΙΝΕ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΩ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ-ΤΖΑΝΕΤΗ ΡΟΥΛΑ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ]
ΕΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΥΟ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΣ ΑΛΕΚΟΣ]
Η ΜΑΡΙΚΑ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ ΕΡΡΙΚΟΣ]
Η ΝΥΧΤΑ ΜE ΠΑΡΑΦΥΛΑ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ]
ΗΡΘΑ ΚΙ ΑΠΟΨΕ ΣΤΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΣΟΥ (2η ΕΚΤΕΛΕΣΗ) - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ]
ΘΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ-ΜΑΥΡΙΔΟΥ Τ. [Γ. ΖΑΜΠΕΤΑΣ-ΧΑΡ. ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ]
ΚΛΑΙΕΙ ΑΠΟΨΕ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [Γ. ΖΑΜΠΕΤΑΣ - Γ. ΜΑΝΙΣΑΛΗΣ]
ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΛΥΚΟΧΑΡΑΜΑ (2η ΕΚΤΕΛΕΣΗ) - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ]
ΜΟΝΑΞΙΑ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ]
ΞΑΝΑΣΜΙΓΟΥΝ Τ’ ΑΗΔΟΝΙΑ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ]
Ο ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ Ο ΠΑΛΙΟΣ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ-ΜΑΥΡΙΔΟΥ Τ. [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ]
ΠΟΙΟΣ ΗΠΙΕ ΔΑΚΡΥ ΓΙΑ ΝΕΡΟ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [Γ. ΖΑΜΠΕΤΑΣ-Γ. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ] ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΟ ΑΠΟ ΤΑΙΝΙΑ
ΣΑΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ]
ΣΕ ΕΙΔΑ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ]
ΣΤΡΩΣΕ ΜΟΥ ΔΙΠΛΟ ΚΡΕΒΑΤΙ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [Γ. ΖΑΜΠΕΤΑΣ-ΧΡ. ΣΤΙΠΠΑΣ]
ΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕΣ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ]
ΤΙ ΣΟΥ ‘ΚΑΝΑ ΚΑΙ Μ’ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕΣ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [Γ. ΖΑΜΠΕΤΑΣ-Κ.ΜΑΝΕΣΗΣ]
ΤΟ ΔΕΙΛΙΝΟ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ]
ΦΕΥΓΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΣ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ]
ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ]
ΦΥΣΑ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΑ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΑ - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ]
ΧΑΘΗΚΕΣ (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΔΙΑΒΩ) - ΤΖΑΝΕΤΗΣ ΠΑΝΟΣ [Γ. ΖΑΜΠΕΤΑΣ-ΔΗΜ. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ]