Πάρα πολύ καλά νέα! Βρήκα μπουζούκι!

… Αυτά…

Ρε μαστορη να ουμ αυτο μπουζουκι για να γινει οργανο θα σου κοστισει πολυ παραπανω απ αυτα των 500 ευρω… Δωσε 250-300 κατοσταρικα και παρε ενα οργανο να κανεις την δουλεια σου… Τοσα πουλιουνται… Ακουω σκαφτα μπουζουκια και μου φευγουν τα καφασια χωρις εργαλεια χωρις 5 πραγματα δεν γινεται οργανο… Ειπαμε δεν ειναι ντουλαπα… Εσυ ξερεις…

Απ την ετικέτα αν δεν κανω λαθος catania ήταν (δεν ξερω αν υπάρχει ακόμα) εργοστάσιο που εφτιαχνε μαντολίνα. Αν έχεις την όρεξη και την άνεση να το επισκευάσεις (σε μάστορα) έχει καλώς. Μην πειραματιατείς μόνος σου , το όργανο μπορεί να αξίζει.

Αμα επειχειρησει μονος το οργανο αν εχει μια ελπιδα να σωθει θα παει τοτε για τζακι… Θελει μαστορα αλλα και χρημα για να φτιαχτει…

Ρε μαγκα…θελεις πανω απο 500-600 ευρω να γινει οργανο…παρε ενα οργανακι φθηνο 300-350 ευρω να κανεις τη δουλεια σου να ξεκινησεις και να ειναι φρεσκο και αξιοπρεπες…αυτο ειναι μανουρα ολοκληρη και ειναι για εμπειρους και μερακληδες χρηστες να ασχοληθουν που θα πληρωσουν το μερακι τους χωρις να το σκεφτουν και πολυ…εσυ αλλο θελεις να κανεις τωρα…μη καις το μυαλο σου…

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις το μπουζουκάκι όπως είναι και να το πας σε οργανοποιό στην Λάρισα. (Νομίζω ότι εκεί είσαι, σωστά?). Να το δείξεις και να μιλήσεις μαζί του. Να ακούσεις τι έχει να σου πει και εσύ αντίστοιχα να του πεις ποσα μπορείς να διαθέσεις. Το βασικότερο είναι ότι θα σου πει αν αξίζει να το φτιάξεις ή αν είναι καλύτερα να το αφήσεις στην άκρη και να πάρεις κάτι αλλο που θα σε εξηπηρετεί. Από τις φωτογραφίες να γίνει διάγνωση και εκτίμηση δεν είναι εύκολο. Από αυτά που είδα πάντως έχω την εντύπωση, (μπορεί και να κάνω λάθος), ότι θα είναι καλύτερα να το φτιάξεις. Δεν νομίζω ότι θα ανέβεις πολύ στα χρήματα.

Ετσι ειναι… Αλλα κι απο οτι κρινω απ την ετικετα το οργανο ειναι καποιο της σειρας εκεινης της εποχης που εφτιαχναν στην ιταλια με τα μαντολινα (ο θεος να τα κανει μπουζουκια)… Με μια προχειρη εκτιμηση της καταστασης του οργανου βλεπω οτι… πρεπει να φτιαχτει εξ ολοκληρου… Το σκαφος εχει σπασιματα το μανικι ειναι στανταρ σκευρωμενο η ταστιερα ειναι ενα φτηνο ξυλο θελει αλλαγμα ολο το μανικι οπερ σημαινει επεμβαση αρκετη. Διορθωση της φιγουρας και αν εχει κι αλλα προβληματα το καπακι και λουστρα… Αυτο θα σου κοστισει τουλαχιστον 400-450 ευρω. Αν ειναι ετσι παιρνεις ενα μεταχειρισμενο η βλεπεις για μπουζουκια της σειρας φτηνα καινουργια που σου κανουν μια χαρα για την δουλεια που θες…Αλλα μ αυτα τα χρηματα δεν θα παρεις οργανο καινουργιο που θα εχει και μεγαλη διαφορα σε ποιοτητα υλικων απο αυτο που κρατας στα χερια σου αλλα σιγουρα θα ναι καλυτερο… Οτι δινεις παιρνεις… Νομος δεν μπορει καποιος με 200-300 ευρω να γυρευει οργανο με προδιαγραφες αυτων των 600 και 1000ρικου…

Λοιπόν για να μην παρεξηγηθώ και να εξηγήσω την δική μου θέση. Είχα βρει ενα μπουζουκάκι πριν απο αρκετά χρόνια σε μια αποθήκη. Καλή ώρα είχε δύο σπασίματα στο σκάφος ένα κατά μήκος σε ντούγα σχεδόν ίδιο με το σπάσιμο που δείχνει εδώ ο φίλος, και ένα σπασιματάκι στο πλάι. Επίσης ήταν και σκεβρωμένο. Το είχα πάει τότε στον Ρεμούνδο στο Αιγάλεω. Ο άνθρωπος τότε με ρώτησε τι θέλω να κάνω με αυτό. Του ζήτησα απλά και όμορφα να το μαζέψει όσο γίνεται πιο οικονομικά για να κάνω το κέφι μου. Ακόμα δεν ήξερα αν θα συνεχίσω να παίζω ή θα έκανα ντεκόρ στο σαλόνι. Όντως μου το μάζεψε όπως του το ζήτησα και βρέθηκα με ένα μπουζουκάκι όταν λόγω οικονομικών (μαθητής) δεν μπορούσα να πάρω καινούριο. Δεν έκανα ολοκληρωτική επισκευή με λούστρα και τα λοιπά γιατί απλά δεν μπορούσα να την πληρώσω. Αυτό έγινε γύρω στο 1985. Σήμερα το μπουζουκάκι είναι ακόμα στην κατοχή μου, ακόμα μου κανει το κέφι όταν έχω διάθεση και βέβαια ακόμα δεν του έχω κάνει άλλη επισκευή.
Οπως είπα και παραπάνω το καλύτερο είναι να το πάει σε έναν οργανοποιό και να μιλήσουνε. Να εξηγηθούνε απλά και όμορφα για να καταλάβει ο ένας τι θέλει ο άλλος. Αν όντως το συγκεκριμένο μπουζούκι ανέβει πολύ σε κόστος για τα δικά του δεδομένα, ας κοιτάξει κάτι άλλο.

καλησπέρα παιδιά.
λοιπον το μπουζούκι προς το παρόν το αφήνω όπος είναι δεν το κάνω τίποτα γιατι όπως είπατε και εσείς δέν συμφέρει και δεν αξίζει να το φτιάξω για να μάθω επάνω του, ίσος αργότερα αν μου το χαρίσει ο κάτοχος του να το δω ποιο σοβαρά.
Η αναζήτηση μου ακόμα συνεχίζεται.

Το μπουζουκάκι δεν είναι κάποιας αξίας. Είναι από αυτά που τα πουλάγαν στην κάτω Ιταλία σε τουριστικά μαγαζιά την δεκαετία του 80. Αν σε αφήνει ο ιδιοκτήτης, μπορείς να το σουλουπώσεις και μόνος. Αγόρασε ξυλόκολλα (atlacol) και άπλωσέ την με το δάχτυλό σου στις ροφμές. Έκει που έχει το σπάσιμο, βάλε κάθε μέρα και από λίγο, μέχρι να γεμίσει καλά το κενό. Το σπάσιμο μπορείς να μην το επισκευάσεις. Δεν επηρεάζει την αντοχή του οργάνου. Οι ρωγμές όμως πρέπει να κολληθούν. Αγόρασε χορδές μπουζουκιού δεκάρες (έτσι θα ζητήσεις) για οκτάχορδο και έναν καβαλάρη (είναι στα 10 ευρώ) . Θα κάνεις την δουλειά σου και θα έχεις όργανο για εκμάθηση και εξάσκηση. Αν δεν θα το δουλεύεις για μέρες, θα το ξεκουρδίζεις δύο στροφές για να μην μεγαλώσει το σκέβρωμα.

Πάρε και έναν κουρδιστήρα.

καλημέρα.
Μετα απο κάποια ερευνα που έκανα κάνω μια προσπάθεια θα φτιάξω ένα μπουζουκι.
γενικα εχω καταλάβει κάποιοα πραγματα για το πώς πρέπει να είναι.
μετα απο ολο αυτο σκευτικα να επισκευάσω μόνος μου όπος είπε και ο φίλος tanidani το πρόβλημα όμος που με ενησιχεί σε αυτο το μπουζουκάκι είναι οτι εκτός τα ραγίσματα η ταστιέρα-μάνικο εχει μια ελαφρια καπύλη στη μέση της.
δηλαδή αν πατήσω το τελευταίο τάστο και το 1ο η χορδή δέν ακουμπάει σε ολα τα τάστα στη μέση τησ ταστιέρας είναι ποιό έντονο το βαθούλωμα. σε αυτην τη περίπτωση τι πρέπει να κάνω?
αν ξυλώσω την ταστιέρα και του βάλω καινουρια ίσα και γεμίσω το κενό που έχει στη μέση με κάποιο υλικο η κολλα θα γίνει δουλεια?
Η να κάνω το εξής?
να το πάω σε φίλο ξυλοκόπο να βγάλουμε τα τάστα και να πλανιάρουμε όπος είναι τη ταστιέρα μέχρι να βρεί μάνικο στης 2 ακρες οταν βρεί μανικο έτσι που θα είναι σε ευθεία να κολλήσω επάνω καινούρια ταστιέρα…θα γίνει δουλεια?
αν ναι σκευτομαι να το επισκευάσω δέν είναι κάτι δύσκολο…
για τα ραγίσματα μπορώ να γεμίσω κόλλα να τοπεράσω καιένα λούστρο και να είναι κομπλέ…
επήσης σκέυτομαι επιδί έχει στενη ταστιέρα να του αλλάξω καβαλάρη και να το κάνω 3 χορδο έτσι θα έχει και μικρότερες τάσεις-δυνάμεις και θα καταπονείτε λιγότερο απο οτι αν ηταν 4χορδο…τι λετε?