Πάρα πολύ καλά νέα! Βρήκα μπουζούκι!

Καλησπέρα παιδιά…
καποιοι απο εδώ ξέρετε οτι ψάχνω η οτι θέλω να φτιάξω απεγνωσμένα μπουζούκι αλλα εχω πολλα εμπόδια όπος το ποιο βασικό τα χρήματα…
παλευω τόσες μέρες διαβάζω πληροφορίες για το πός θα κατασκευάσω…
Τελικα η λύση ήταν μπροστά στα πόδια μου τόσο καιρό…
Η κοπέλα μου (τώρα το θυμήθηκε και αυτή…τόσο καιρο της λέω και της ξαναλέω πόσο το θέλω…) σημερα θυμήθηκε οτι στο υπόγειο στο πατρικό της έχει ένα παλιο μπουζούκι του θείου της το οποίο το είχε δώσει στον αδερφό της αλλα αυτός το παράτησε πρίν το ξεκινήσει…
Αυτο το μπουζουκι είναι παλιό αλλα δέν είναι ουτε σπασμένο ουτε σκευρομένο,Του λείπει ο κάτω καβαλάρης θελει και ένα σετάκι χορδές…
στης 8 που σχολάω θα πάω να του πάρω ένα καβαλάρη και χορδές…
Υπάρχει καβαλάρης στην αγορά?αν ναι πόσο κάνει περίπου?Τι χορδές να πάρω??
Ειμαι πολυ ενθουσιασμένος!
εκτός οτι έχω μπουζουκι πλέον έχω και ένα σκαρί το οποίο μπορώ να το μελετήσω και σθγα σιγά να προσπαθήσω να φτιάξω το δικό μου…

Αυτο εδώ είναι…καβαλάρη χορδιέρα και χορδές θέλει!(και ένα βερνίκι…(??))

και αυτό

Ας ενημερώσει κάποιος τον άνθρωπο για το μέγεθος της τύχης του…

τόσο χάλια?

Εχει τσακιση στο καπακι στην περιοχη του καβαλαρη ή ξεγελαει η φωτογραφια;
εχει ταμπελακι;

τσακιση τι ενωείς?Εχει μια γωνία δέν είναι απο κατασκευής του?
Μια κλήση…

Αυτο φιλε το μπουζούκι πρέπει να το δει οργανοποιός. Μη το πειράξεις μόνος σου ούτε κανένας ξυλουργός.
σίγουρα κάποιος απο το φόρουμ θα σε κατατοπίσει που να το πας.
Είσαι πολύ τυχερός παντος…

Τσακιση ειχαν τα πολυ παλια οργανα. Σιγουρα τα προπολεμικα. Αυτο λογικα δεν ειναι προπολεμικο λογω πλαστικων. Βαλε και αλλες φωτογραφιες να το θαυμασουμε. Δες μεσα στο σκαφος αν εχει ταμπελα. Η οπουδηποτε αλλου…

Μπραβο… πολυ καλη επιλογη κοπελας. Να την προσεχεις… :slight_smile:

Αχαχα ευχαριστώ…
θα βγάλω φωτογραφίες και θα της ανεβάσω άυριο,τώρα είμαι στη δουλεια ακόμα της φωτογραφίες της εστειλε η κοπελα μου να το δώ στης 8 σχολάω οποτε αναλυτικότερες πληροφορίες αυριο.
Ελπίζω να είναι κομπλέ… μου είπε ο θείος της οτι είναι κομπλέ απο θέμα κατασκευής τώρα πότε και ποσο το πηρε δέν μου είπε δέν ρώτησα.όπος και να έχει δέν θα το πάρω για πάντα αλλα μέχρι να αποκτήσω δικό μου.
Οπος και να έχει σάν ευχαριστώ που μου το έδωσε για όσο καρο θέλω θα το σενιάρω κιόλας…αλλα κάτι μου λέει οτι άν είναι κομπλέ και με βολέψει θα είναι δανικό για πολύ καιρό…αχαχαχαα

αν εχουν δικιο οι προλαλησαντες,γρηγορα σε ενα προποτζιδικο να παιξεις ενα τζοκερ!και παρε και 2 λαχεια μια που πας!!

Να ρωτήσω κάτι ακόμα.
Το 1ο τάστο γιατί είναι τόοσο πάνω?
Ρε πουλάνε μπουζούκια τα jampo?

Αστο δε κανει… ελλατωματικο θα ειναι… :019:

Θα σου δωσω διευθυνση να μου το στειλεις…
συνηθιζοτανε παλια στο κοκαλακι το πανω να εχει ταστο.

Μολις ειδα το κοκκαλακι. Εχει 4 διπλες χαρακιες. Τετραχορδο ειναι;

Ναι τετράχορδο…
Πρίν λίγο έμαθα οτι είναι περίπου 20 χρονόν

Το όργανο αυτό, με το συγκεκριμένων διαστάσεων και συγκεκριμένου σχήματος σκάφος, αλλά και το συγκεκριμένο μπράτσο, δεν είναι “τετράχορδο” με την έννοια του τετρά- (οχτά-)χορδου μπουζουκιού που καθιέρωσε ο Χιώτης. Σε αυτό το πλάτος του μάνικου, τέσσερις χορδές δεν παίζονται άνετα, ένα, και δύο: με κούρδισμα ρε λα φα ντο πιθανότατα θα υπάρξει πρόβλημα σκεβρώματος. Οι οκτώ χαρακιές στον πάνω καβαλάρη, μάλλον έχουν την έννοια της προσθήκης περισσότερων χορδών σε ένα (“τρίχορδο”) κούρδισμα ρε λα ρε, ίσως και με ενδιάμεση επιπλέον μπουργκάνα.

Καβαλάρηδες όχι, δεν πωλούνται από τα ράφια των οργανοποιείων. Όπως σε συμβούλεψαν και άλλοι, πήγαινε σε οργανοποιό που θα σου φτιάξει και καβαλάρη για το συγκεκριμένο όργανο, και μόνο γι αυτό. Και να το προσέχεις.

Καλησπέρα παιδια.
Λοιπόν το όργανο είναι σε αρκετά παλιά κατάσταστη.
Δεν περίμενα να είναι έτσι.οταν το είδα απο κοντά παρατήρησα μία μργάλη ρογμή η οποία είναι κατα μηκος των δουγιών σαν να εχουν ξεκολήσει αλλα είνα ραγισμα…
Ειναι ελαφρός σκευρομένο το μανίκη…
Φοβήθηκα οτι θα του κάνω μεγαλύτερη ζημια αν του βαλω χορδές και το κουρδίσω και δέν το έκανα…
και σε μάστορα να το πάω θα κάνει κάτι με αυτο το όργανο?στο επομενο μηνυμα θα ανεβασω φωτογραφίες.